Çocuk GelişimiSağlıkYaşam

Gıda İntolerans Testleri

Gıda İntolerans Testleri yazımızda son 10 yıldır gıdalara karşı vücudun hassasiyet göstermesini, bunu anlamak içinde testlerin yapılmasını ve asıl gıda intoleransının neye bağlı olduğunu yazdık.

Gıda İntolerans Testleri Abartısı

Gıda İntoleransı, bazı gıdaların bazı vücutlara girdiği zaman çeşitli sorunlara neden olmasıyla yaşanmaktadır. Baş ağrısı, eklem ağrısı, ödem, iştah bozukluğu, ishal, yorgunluk ve daha bir çok olumsuz duruma yol açtığı gözlenmiştir. Gıda intoleransına herhangi bir şekilde Gastroenteroloji hekimine gidildiğinde; gaz, şişkinlik gibi sorunlara neden olan yenilen besinler neden olmaktadır. Kişiler, gıda intoleransına neden olan gıdaları almadığı zaman, rahatsızlıkları daha yaşanmamaktadır.

Günümüzde ise gıda intolerans testleri sıklıkla yapılmaya başlamıştır. Lüks semtlerde bir ofis içerisinde gıda intoleransı yaptığını iddia eden yerler bulunmaktadır. Besin duyarlılığı veya gıda hassasiyeti gibi isimler verilmektedir. Ebeveynler çocuklarını gıda intoleransı testlerine götürmeye başlamıştır. Bu testin çocuklara bir faydası yoktur. Çocuklar alerji testlerine götürülmelidir.

Gluten Alerjisi

Gıda İntoleransı Testinin Zayıflamaya Etkisi Yok

Gıda intoleransı testinde yaşamdan çıkartılması istenen gıdanın, zayıflatıcı etkisi olduğundan bahsedilmektedir. Hiç bir gıdanın tek başına böyle bir etkisi olmamaktadır. Kişinin gıdaya alerjisi var ise sadece alerji testi yapılarak buna çözüm bulunabilir. Gıda intoleransı testinin yapılmasına gerek yoktur. İnternet üzerinden test için arama yaptığınızda çeşitli onay belgeleri olduğunu görürsünüz fakat, bu onayların yabancı kurumlardan ve test ile alakası olmadığını görmekteyiz. Birkaçının hayır kurumlarından alınan belge olduğu görülmektedir. Bu testi yaptırmanın da fiyatı 2000 liradan başlamaktadır. Testin pahalı ve gerçeği yansıtmıyor oluşu birçok merkezin açılmasına neden olmuştur.

Gıda intoleransına neden olan gıdanın kendisi değil, içerisine konan yabancı maddeden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden herhangi bir besinin yasaklanması çözüm değildir. Yurt dışında geçek anlamda gıda intoleransı testi yapan yerler bulunmaktadır fakat, ülkemizde çok az yer bu testi gerçek anlamda yapabilmektedir. Gıda intoleransı testinin zayıflama anlamında hiç bir etkisi yoktur.

Sporcu Beslenmesi İçeriği

Uluslararası Onay Sertifikasına Dikkat Edilmeli

Gıda intoleransı testini yaptıracaklar, gittikleri merkezden onay belgelerini ve güvenilirliğini iyice sorgulamaları gerekir. Gıda testinden alınan sonuçların nerede bakıldığı ve nereye gönderildiği öğrenilmelidir. Uluslararası bir onay sertifikasının olup olmadığı çok önemlidir. Bu onay sertifikası gıda intoleransına ait olmalıdır. Gıda intoleransı yaptıranların %90’ınında negatif bir etki rastlanmıştır. Mutlaka önce Gastroenteroloji hekimine gidilmeli ve sorun orada çözülmelidir. Çok iyi bir araştırmadan sonra bu tür testler yaptırılmalıdır.

Gıda İntolerans Testleri-Uzman Diyetisyen Olcay Barış’ın videosundan ve diğer kaynaklardan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir