İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Genetik Bilim İle Erkek Kısırlığının Çözümü

Genetik Bilim İle Erkek Kısırlığının Çözümü

Genetik Bilim

Genetik Bilim İle Erkek Kısırlığının Çözümü yazımızda erkekte sperm testi uygulanarak kısırlığa karşı tedavi uygulama, erkeği kısır yapabilecek durumlar ve genetik biliminin kısırlığa karşı tedavisini yazdık.

Erkekte Sperm Testi İle Kısırlık Çözümü

Eski zamanlar çiftlerin çocuğu olmadığı zaman sadece sorun kadınlarda aranırdı. Bu durum şimdilerde değişti ve kadınlar kadar erkeklerde de kısır olma durumu görüldüğü belirlenmiştir. Kişilerin çocuk sahibi olmaması durumunda uzmanlara başvurduklarında iki tarafa da eşit yaklaşılmaktadır. Erkek kısırlığında sperm testi ağırlıkla yapılmaktadır. Sperm testi erkeğin kısır olup olmadığını belirleyen en önemli faktörlerden birisidir. Yumurta ile birleşen sperm hücresinin ne durumda olduğunu anlatan Spermiogram’dır. Bu testte erkekte bir sorun olması durumda 2-3 kez uygulanabilmektedir. Erkeğin sperminde bir sorun olup olmadığını tam anlamıyla belirlemek için bu test tekrarlanır. Eğer erkekte hiç sperm yok ise testislerde üretilen ama dışarı çıkmayan spermler ile kişiler çocuk sahibi olabilmektedir.

Anne ve babaya erkek çocuklarının daha birkaç aylıkken çocuğun testislerinin yerine olup olmadığını kontrol etme görevi düşmektedir. Testis kontrolünü yapan anne ve baba çocuğun tüm hayatını kurtarabilir. İleriye dönük kısırlık sorununu hatta geriye dönülemez kısırlık sorununu çözebilirler.

Erkek Çocuğuna Sünnet

Erkeği Kısır Yapabilecek Durumlar

Eğer erkekte Varikosel sorunu var ise erken teşhis ile sorunun çözümüne yoğunlaşılabilir. Varikosel, testislerin etrafındaki toplar damarların normalden fazla genişlemesi durumudur. Aşırı sıcakta bulunmak erkeğin üremesini olumsuz etkilemektedir. Hormonlu gıdalar erkeklerde kısırlığa yol açmaktadır. Hormonlu gıdalar vücuttaki östrojen ve testosteron hormonlarının dengesini değiştirerek üremeye engel olmaktadır.

Saç Dökülmesi-Genetik faktörler

Genetik Bilim İle Üreme

Genetiğin gelişmesi erkek kısırlığını çözmede önemli yararlar sağlamıştır. Erkekteki genel kromozom yapısı, X ve Y kromozomların değişimleri, erkeği temsil eden Y kromozomundaki spermin yapımını idare eden bölümün sorunlu olup olmadığını tespit etmede genetik bilimi kullanılmaktadır. Doğuştan gelen anormalliklerin genetik testlerle ortaya konması genetik biliminin başarısıdır. Genetiğin hızla gelişmesi çözülemeyen birçok hastalığa çözüm getirmektedir.

Tüp bebek tedavilerinde de genetikten faydalanılmaktadır. Tüp bebek tedavilerinde hastaya özel yol haritası düzenlenmektedir. Her hastaya ayrı uygulama yaparak çocuk sahibi olma oranı yükseltilmiştir. Tüp bebek tedavisi ülkemizde başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Çevre ülkelerden tüp bebek tedavisi olmak için gelen insanların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Genetik bilimi üreme sorununu çözmeye devam edecektir.

Genetik Bilim İle Erkek Kısırlığının Çözümü-Üroloji ve Androloji Uzmanı Prof. Dr. Gürhan Günaydın’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir