You are currently viewing Genç Kalmak İçin Ne Yemeliyiz?
Gençlik-Yaşlılık

Genç Kalmak İçin Ne Yemeliyiz?

  • Post author:
  • Post category:Sağlık / Yaşam
  • Reading time:3 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:13 Mart 2020

Genç Kalmak İçin Ne Yemeliyiz? yazımızda bazı yiyeceklerin tok tutmanın yanında vücudu toparlayıcı ve genç kalmaya etkisinin olduğunu ve bu yiyeceklerin faydalarını yazdık.

Genç Kalmak İçin Tüketebileceğiniz Yiyecekler

Bazı yiyecekler yaşlanmayı geciktirmekte ve genç kalmanızı sağlamaktadır. Bu yiyeceklerin dışında bol su içmekte vücudun canlı kalmasını ve cildin yaşlanmamasını sağlamaktadır. Işıldayan ve parlayan bir cildin en büyük sırrı bolca su içmektedir.

Suyun dışında 5 tane özel yiyeceği tüketerek genç kalabilirsiniz.

Balıkların Aylara Göre Yenmesi

1. Balık

Balık, omega 3 içeriği sayesinde hem kilo kontrolünüzü sağlar, hemde daha uzun ve mutlu yaşamanızı sağlar. Mutlu yaşadığınızda ise genç kalırsınız. Uzmanlar haftada 2 gün balık tüketilmesini öneriyor. Özellikle yağlı balıkların tüketimi deri yaşlanmasını engellemektedir.

Meyve Yemenin Faydaları

2. Kırmızı ve Mor Renkli Meyveler

Çilek, üzüm, mor erik vb. meyveler içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde kolajen üretimini desteklemekte ve cildin daha yumuşak, pürüzsüz olmasını sağlamaktadır. Cilt maskelerinin bir çoğunda kırmızı ve mor renkli meyveler kullanılmaktadır. Bu meyvelerin kararında tüketimi yaşlanmayı önleyicidir.

Canan Karatay Tavsiyesi Zeytinyağı

3. Zeytinyağı

Zeytinyağının faydalarını çoğu yazımızda belirttik. Burada da kendine yer bulmuştur. Gençleştirici ve onarıcı özelliğiyle insanların bolca tüketmesi gereken besinler arasında ilk sıradadır. Kilo aldırmaya da hiçbir etkisi yoktur. Tek sorunu ülkemizde pahalı olmasıdır. Zeytinyağının içerisinde bulunan doymamış yağ asitleri sayesinde kalp sağlığını korumaya ve geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Antiaging besinler arasında yer almaktadır.

Probiyotik-Prebiyotik Besinler

4. Soğan ve Sarımsak İkilisi

Neredeyse tüm yemeklerde kullanılan soğan ve yemeklere lezzet katan sarımsak yaşlanması önleyicidir. Soğan ve sarımsağın faydaları da oldukça çoktur. Yemeklerin haricinden soğan ve sarımsağın çiğ bir şekilde yenilmesi gerekir. Sarımsağın ezilerek yutulması ağız kokusunu önleyecektir. Sarımsak da bulunan sülfür ve selenyum sayesinde gençleştirme etkisi yüksektir. Tırnak ve deri hücrelerini de bu ikili canlı tutmaktadır.

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları-Kabak Çekirdeği

5. Turuncu Renkli Sebzeler

Turuncu renkli sebzelerde başı havuç ve balkabağı çekmektedir. Bu tür sebzelerde çok güçlü antioksidanlar bulunmaktadır. Yaşlanma önleyici etkileri yüksektir.

Genç kalmak isteyenler hayatından karbonhidratlı yiyecekleri çıkarmalı; sebze, meyve ve sıvı ağırlıklı gıdalar tüketmeye ağırlık vermelidir.

Bir yanıt yazın