Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Geliştiriciler, Ünlü Fyre Fest Adası’nı Bir Kripto ‘Cennetine’ Dönüştürüyor

Geliştiriciler, Ünlü Fyre Fest Adası’nı Bir Kripto ‘Cennetine’ Dönüştürüyor

Geliştiriciler, Ünlü Fyre Fest Adası’nı Bir Kripto ‘Cennetine’ Dönüştürüyor

Gayrimenkul geliştiricileri ve kripto broslardan oluşan bir topluluk, hayal edebileceğim en kötü yerlerden biri gibi görünen bir yer yaratmak için güçlerini birleştirdi. Bu, bir adada yalnızca NFT’ler aracılığıyla satılacak 60 mülkten oluşan bir “lüks kripto topluluğu“dur.

Bu ayın başlarında yapılan bir basın açıklamasına göre, bonus, hiper ayrıcalıklı, tatil köyü tarzı geliştirme, Bahamalar’daki Great Exuma’daki kötü şöhretli Fyre Festivali alanının üzerine inşa edilecek. AGIA International adlı bir şirket, bu çorak ve kutsal arazilerin 60 dönümlük bir alanında devasa bir yat limanı, tekne kuru depolama, bir spa ve sağlıklı yaşam merkezi, özel bir sinema salonu, özel plaj, restoranlar ve dükkanlar inşa etmeyi planlıyor, konutlara ek olarak “pavyonlar ve villalar” yapacak.

AGIA’nın kurucu ortağı Eric Sanderson, haber açıklamasında, “Bu mülkü satın aldık çünkü geçmişini değil geleceğini gördük” dedi. AGIA’yı başlatmadan önce Sanderson, Curbed’in bir raporuna göre süper yatlar için marinalar inşa eden bir şirketin CEO’suydu. AGIA web sitesine dayanarak, yeni projede yer alan diğer taraflar arasında abartılı oteller inşa etmesiyle tanınan bir mimarlık firması, Winklevoss ikizlerinin kripto değişim girişimi, birden fazla web3 ve/veya blok zinciri pazarlama şirketi ve bir lüks tatil köyü grubu yer alıyor.

Ve önce bir NFT basarken 10.000 $’ı bırakmaya istekli olmanız ve bunu başarabilmeniz şartıyla siz de eğlenceye katılabilirsiniz. Bu, yalnızca bir mülk satın almak için sıraya girmenizi sağlayan işlevsel bir rezervasyon olan “İzin Verilenler Listesine” girmek için giriş maliyetidir. Ardından, satın almak istediğiniz konut veya şantiyenin değerine eşit başka bir NFT basıyorsunuz. Tek yatak odalı pavyonların 1,5 milyon dolardan başladığını unutmayın. Tam, müstakil bir ev size 2,8 milyon ila 3,5 milyon dolar arasında mal olacak. Son olarak, anlaşmayı imzalamak için, temelde yeni mülkünüzün tapusu olarak hizmet eden “AGIA Anahtarı” adı verilen son bir NFT yaratırsınız.

Basit: 3 NFT ve milyonlarca dolar, promosyon malzemeleri tarafından ifade edildiği gibi “gerçek dünya cennetinde yeni dünya mülkiyetine” blok zinciri erişiminizi sağlamlaştırmak için gereken tek şey. Ama gerçekten buna değer mi? Tüm faydaları göz önünde bulundurursanız, belirli yatırımcılar için çekiciliği anlamak biraz daha kolay. Ve AGIA’nın reklam ekibi, sessiz kısmı yüksek sesle söyleyeceğinden emindi.

Adada satın alma, “vergiden muaf bir cennette kalıcı ikamet” sunar, gelecekteki gelişim için başka bir çevrimiçi broşürde vurgulanır.

“AGIA’ya sahip olmak, dünyanın en gelişmiş denizaşırı bankacılık sistemlerinden birine doğrudan erişimin yanı sıra size Bahama daimi ikametgahına hızlı bir yol sağlar… Bahamalar’da sermaye kazançları, kurumsal kazançlar, kişisel gelir, miras, temettüler, yerleşik şirketler, ortaklıklar ve tröstlerin tümü vergiden muaftır. Ek olarak, AGIA sakinleri Bahamalar’daki yıllık emlak vergilerinden muaftır, ”diye açıklıyor broşür.

Geçmiş yıllarda, Bahamalar kara para aklama için önde gelen bir yer olarak kabul edildi. Ancak ülke 2021’de Mali Eylem Görev Gücü’nün izleme listesinden çıkarıldı. Uluslararası izleme örgütü “Ülke kara para aklamayla mücadele çerçevesini güçlendirmek için önemli adımlar attı” dedi. Bununla birlikte, Bahamalar Başbakanı Philip Davis, kripto para birimini aktif olarak benimsedi ve kripto firmalarını takımadalara çekmek için çalıştı. Örneğin kripto borsası şirketi FTX’in merkezi burada.

Henüz, AGIA’nın bu süslü çizimlerde ve fotoğraf kolajlarında ana hatlarıyla verilen vaatlerinin neredeyse tamamı oluşturulmamıştır. Satın alma için açık dönem bu ay başlıyor. Ancak, 10.000 dolarlık bekleme listesi noktalarından birini satın almanın doğal olarak bir kumar oynadığını size hatırlatmasaydık, Gizmodo görevlerini ihmal ederdi. Topluluk asla gerçekleşmezse, bu blok zinciri işlemleri kesinlikle iade edilemez.

Ve AGIA başarısız olursa, aynı sitede lüks bir gelişmenin bocalaması ilk kez olmayacak.

Fyre Fest’in yeri olmadan önce, söz konusu arsa, 2008 durgunluğunda ilk kez durdurulan bir proje olan Roker Point Estates idi. Orada kısmen tamamlanmış inşaat on yıldan fazla bir süre dayanamadı ve ilk olarak Curbed tarafından bildirildiği üzere 2018 gibi yakın bir tarihte eksiksiz bir paket olarak satışa sunuldu. Daha da büyük uyarı: AGIA başarısız olursa, kesinlikle bunu yapan ilk olmayacak. Tüm operasyondan şüphe duyabilirsiniz. Hatta “ bu bir aldatmaca mı?” diye sormak mantıklı olabilir.

Ya da AGIA açılış sayfasındaki bu su gifi ile kendinizi huzurlu bir sersemliğe kaptırabilirsiniz. Bir şirket sözcüsü:

“İnşaata hazır bir sahamız, Bahama hükümetinin desteği, tam yetkili bir planımız ve okyanus ve liman ön arazilerini, istikrarlı bir demokrasiye sahip kripto dostu bir ülkede alıcılara anında iletme yeteneğimiz var” dedi, şifresini çözmek için. Ve tüm bunlar yerindeyken, ne yanlış gidebilir ki? diye konuştu.

Geliştiriciler, Ünlü Fyre Fest Adası’nı Bir Kripto ‘Cennetine’ Dönüştürüyor-Kaynak: gizmodo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir