İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Geleceğin Alternatif Enerjileri

Geleceğin Alternatif Enerjileri

Geleceğin Alternatif Enerjileri-Biyo Enerji

Geleceğin Alternatif Enerjileri yazımızda günümüzde yavaş yavaş petrol, kömür dışında alternatif enerji kaynaklarına yönelme başladığı gibi geleceğin alternatif enerjilerinin kullanılmasına da başlandığını yazdık.

Geleceğin Alternatif Enerjileri Nelerdir?

Günümüzde petrol yerine alternatif enerji kaynaklarına kullanmaya ağırlık verildi. Güneş, rüzgar ve elektrik derken yeni alternatif enerji kaynakları aranmaya devam ediyor. En zararsız ve sürdürülebilir enerji kaynaklarını bulmak asıl amaçtır. Biyoenerji, Hidrojen, füzyon reaktörleri, Uzay yelkenlileri ve Karanlık enerjinin kullanılması bekleniyor.

Geleceğin Alternatif Enerjileri-Biyoenerji

Biyoenerji canlı organizmalardan elde edilmektedir. Enerjinin kaynağı ağaçlar, bitkiler, sanayi atıkları, hayvan atıklarıdır. Biyoenerji yenilenebilir, depolanabilir ve temiz bir enerji türüdür. Birçok biyolojik organizmadan ve atıklardan elde edilen biyoyakıtlar enerji ihtiyacını karşılayacak gibi görünmektedir. Çin biyodizel yatırımı yapmaktadır. Çin’de hayvan ve insan atıklarının kullanıldığı 7 milyon biyogaz üretim tesisi bulunmaktadır.

Geleceğin Alternatif Enerjileri-Hidrojen Enerjisi

Hidrojen

Hidrojenin fazla miktarda üretilebiliyor olması ve kirliliğin çok az olması gelecekte kullanılmasını gerektirmektedir. Hidrojen enerjisi doğalgaz, petrol ve diğer enerji kaynaklarına göre kullanışlıdır. Doğalgaz, benzine oranla karbon monoksit ve toksik hava kirleticilerin de %95, hidrokarbon emisyonunda %80, azot oksit emisyonunda %30’luk bir azalma sağlar. Hidrojen enerjisi yatırımına en çok İzlanda önem vermektedir. Ülkede fosil yakıt tüketiminin sıfıra indirilmesi ve 2030 yılına kadar petrolle çalışan araç kalmaması hedeflenmektedir.

Geleceğin Alternatif Enerjileri-Füzyon Reaktörleri

Füzyon Reaktörleri

Nükleer enerjinin bir basamak yukarısı olan füzyon reaktörleri temiz enerji vaat etmektedir. Füzyon reaktörleri ile atomları güneşin çekirdeğinden daha sıcak hale getirerek onların yeni atomlar oluşturmasını sağlamak ve bu tepkimeyi kontrol altına almak şuanda yapılması imkansız bir şey gibi durmaktadır. Gelecekte uzay araçlarında kullanılması beklenen füzyon reaktörleri, geleceğin en büyük enerji kaynağı olacak gibi duruyor.

Geleceğin Alternatif Enerjileri-Uzay Yelkenlileri

Uzay Yelkenlileri

Bilim adamları uzayda yeni enerji bulma arayışlarını sürdürmektedir. En kullanışlı ve sürdürülebilir enerji kaynağı olarak güneş rüzgarları görülmektedir. Uzay bilimcileri, kuyruklu yıldızların bir tür rüzgarla savrulduğunu ve uzay araçlarının bunu kullanabileceklerini belirtiyorlar. Büyük yelkenle güneş ışığının çarptığı cisme basınç uygulamasıyla uzay aracı hareket ettirilerek yol alması sağlanabilecektir. Bu teknik yelkenli gemiler ile aynı özelliklere sahiptir. Uzay yelkenlileri böylece uzayda rahatlıkla yol alabilecektir.

Karanlık Enerji-Anti madde

Karanlık Enerji

Karanlık enerji, anti madde ismiyle de bilinmektedir. Anti madde + yüklü elektronlara sahiptir. Her temel parçacığın bir anti madde formu bulunur. İki zıt bir araya geldiğinde şiddetle reaksiyona girerler ve birbirlerini yok ederler. Anti maddenin oluşturduğu enerji diğer enerjilere göre çok üstündür. 1 litre benzinin yanması neticesinde 9,1 milyon Joul enerji ortaya çıkarken 1 kg proton ile antiprotonun reaksiyona girmesi ile 90.000 milyon Joul enerji üretilmektedir. Günümüzde karanlık enerjinin uzay roketlerin de kullanılabilme yolları araştırılmaktadır.

Geleceğin Alternatif Enerjileri-İnsan ve Hayat dergisinden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir