Sağlıklı Zayıflamanın Yolları-Öğünleri atlamayın

Gece Yemeleri Nasıl Önlenir?

Psikoloji Sağlık Yaşam

Gece Yemeleri Nasıl Önlenir? yazımızda gece yemelerinin sebeplerini, insanların nelere bağlı olarak geceleri yemek yediğini ve yapılması gerekenleri yazdık.

Gece Yemeleri

Kilo alımının en büyük nedenlerinden biride gece yemeleridir. Gece yemeleri bir yeme bozukluğudur. Gündüz yemiş olduğunuz bir şeyi gece yerseniz, almış olduğunuz kalorinin neredeyse 10 katı kadar kalori alırsınız. Geceleri asla buzdolabını açmayın. Gece yeme alışkanlığı olan kişilerin kilo vermeleri diğerlerine göre daha zordur.

Sokak Yemeklerinin Riskleri Helallik Durumu

Neden Geceleri Yemek Yenir?

Bunun nedeni metabolik bir problem olabilir veya stresini yenmeyi bu şekilde öğrenmiş olabilir. Yapılan birçok araştırmaya göre gece yemelerini daha çok yapanlarda stres yükünün daha fazla olduğu görülmüştür. Gün içerisinde stres yönetimini yapamayanlar, geceleri özellikle karbonhidrat değeri yüksek gıdalar tüketerek gidermektedir. Kişiler bu şekilde rahatlamak için kendi kendilerine bir savunma mekanizma geliştirmişlerdir. Kişinin ilk önce stres durumuna bakması gerekiyor. Gece yemelerinin nedeni gün içerisinde çokça strese maruz kalmasından mı kaynaklı. Olayları sürekli içine atan kişilerde gece yemeleri daha sık rastlanır. Stres yükü çok fazla olanlar uzman yardımı almalıdır.

Diğer yandan gece yemelerine neden olan unsur metabolik rahatsızlıktır. Hipoglisemi rahatsızlığı gece acıkmaya neden olur. Özellikle eve geldikten sonra yemekte glisemik indeksi yüksek yiyecekler çok fazla seçilirse şeker yükselmesi oluşur. Pirinç, patates ve tatlılar gibi. Bu tür yiyecekler kişiyi yeme konusunda uyarmaya başlar. Ne kadar çok şekerli yiyecekler yerseniz o kadar çok şekerli yiyecekleri canınız çeker. Akşamları kan şekerini çok hızlı yükseltecek yiyeceklerden uzak durmalısınız. Doğru tedavi ile gece yemelerinin önüne rahatlıkla geçilebilir.

Uykusuzluk da gece yemelerini tetikleyebiliyor. Doğru ve kalite uyku metabolizma için çok önemlidir. Etrafta ışık olmaması ve teknolojik aletlerin olmaması iyi bir uyku almanızı sağlayacaktır. Melatonin hormonu bu şekilde salgılanacaktır.

Yoksulluk Sınırı Aylık Ücreti

Yapılan Yanlış Davranışlar

Çay ve kahve tüketimi uykusuzluğa neden olacaktır. Gece yemelerini yapıyorsanız eğer, akşam yemeklerinden sonra çay ve kahve tüketmemeye özen gösterin. Bu içecekler uykunuzu böler ve yeme ataklarını tetikler.

Tavsiyeler

Mutfağın ve buzdolabının kapısı kilitlenebilir. Bunun için aile üyelerinden yardım istenebilir. Geceleri sadece su içebilirsiniz. Stresi azaltmanın yolları aranmalıdır. Stres için egzersiz yapılabilir. Günlük 5000-10000 adım atılması tavsiye edilir. İnsülin direnciniz var mı kontrol ettirin. Kişi hala gece yemelerinin önüne geçemiyorsa, kişiye özel önlemler alınmalıdır. Uzman yardımının kişiye büyük yararı olacaktır.

Dr. Ayça Kaya’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir