İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Gazprom CEO’su, Gaz Fiyat Sınırının Olması Avrupa İçin Arzın Durmasına Yol Açacağını Söyledi

Gazprom CEO’su, Gaz Fiyat Sınırının Olması Avrupa İçin Arzın Durmasına Yol Açacağını Söyledi

Gazprom CEO'su Alexei Miller Avrupa

Gazprom CEO’su, Gaz Fiyat Sınırının Olması Avrupa İçin Arzın Durmasına Yol Açacağını Söyledi

Gazprom CEO'su Alexei Miller Avrupa
Gazprom CEO’su Alexei Miller

Gazprom CEO’su Alexei Miller Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın doğalgaz ihracatının fiyatını sınırlama planlarının arzın durdurulmasına neden olacağını söyledi ve Başkan Vladimir Putin’den gelen benzer bir tehdidi yineledi.

Ukrayna’daki çatışma, Avrupa Birliği müşterilerinin Rus enerji alımlarını azaltmalarına neden olurken, G7 ve AB Rus petrol ve gazına bir fiyat sınırı koymaya çalışıyor.

Miller, devlet televizyonunda yayınlanan yorumlarda, “Böyle tek taraflı bir karar, elbette mevcut sözleşmelerin ihlalidir ve bu da tedariklerin sona ermesine yol açacaktır.” Dedi.

Geçen ay Devlet Başkanı Vladimir Putin, tavan fiyat uygulanırsa enerji arzını kesmekle tehdit ederek, Batı’yı ünlü bir Rus masalındaki kurt kuyruğu gibi “dondurulacağı” konusunda uyardı.

Suudi Arabistan’dan sonra dünyanın en büyük ikinci petrol ihracatçısı ve dünyanın en büyük doğal gaz ihracatçısı olan Rusya’dan gelen arzın kesilmesi, küresel enerji piyasalarını alt üst edecek ve dünya ekonomisini daha da yüksek enerji fiyatlarıyla karşı karşıya bırakacaktır.

Kaynak: reuters.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir