Gaziantep Baklavasının Lezzeti

Gaziantep Baklavasının Diğer Baklavalardan Farkı

Haber Mutfak Yaşam

Gaziantep Baklavasının Diğer Baklavalardan Farkı yazımızda Gaziantep Baklavasının lezzetinin Gaziantep’te farklı, diğer yerlerde daha farklı olmasının nedenini ve iyi baklavanın nasıl anlaşılacağını yazdık.

Gaziantep Baklavası Tadı Gaziantep’te Alınır

Gaziantep baklavası, Gaziantep’te yenildiğinde asıl tadını alabilmektesiniz. İstanbul’da ve diğer yerlerde yenilen Gaziantep baklavasından aynı tat alınamamaktadır. Gaziantep’in havası ve suyu aradaki farklılığı oluşturmaktadır. Gaziantep’in ununu İstanbul’a götürdüğünüzde özelliği değişmektedir. Örnek vermek gerekirse; aynı tatlıyı, aynı yağ ve fıstıkla yapmaya çalıştığınızda şekerini aynı oranda çekmeye biliyor. Rengi ve yağı da aynı Gaziantep’te yapılan gibi olmayabiliyor. Ustayı ve malzemeleri baklavayı yapacağınız yere götürebilirsiniz, fakat Gaziantep’in havası götürdüğünüz yerde olmadığından aynı tadı alamayacaksınız. Bir baklava hamurunu açan ustanın en az 10 senelik tecrübesi olması gerekir. Hamurun kalitesi ve inceliği ustanın tecrübesiyle orantılı olarak sağlanmaktadır.

Fıstıklı Baklava Yapımı

Baklavanın Kalitesini Anlamak

İlk önce baklavanın tabanına bakılır. Baklavanın tabanına baktığınızda, tabanının parlak olması taze olduğunu gösterir. Hamurların kat kat olduğunu ve inceliğini görebilmeniz gerekir. Fıstığının yeşilliği ve son olarak yerken kokusunun tazeliğinden anlaşılır. Damak tadının devreye girmesiyle son kontrol yapılır.

Not: İyi baklava yemek isteyenler Gaziantep’te Murat Güllü’nün işletmesine gidebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir