İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » FTX’ten Destansı Dolandırıcılıkla Suçlanan Bankman-Fried, 250 Milyon Dolarlık Tahville Serbest Bırakıldı

FTX’ten Destansı Dolandırıcılıkla Suçlanan Bankman-Fried, 250 Milyon Dolarlık Tahville Serbest Bırakıldı

Kripto Kralı Sam Bankman-Fried

FTX’ten Destansı Dolandırıcılıkla Suçlanan Bankman-Fried, 250 Milyon Dolarlık Tahville Serbest Bırakıldı

FTX’ten Destansı Dolandırıcılıkla Suçlanan Bankman-Fried, 250 Milyon Dolarlık Tahville Serbest Bırakıldı

Sam Bankman-Fried, ABD’li bir savcının “destansı boyutlarda bir dolandırıcılık” olarak nitelendirdiği FTX kripto para borsasının çöküşüyle ​​ilgili yargılanmayı beklerken Perşembe günü 250 milyon dolarlık tahvil paketiyle serbest bırakıldı.

Manhattan’daki federal savcılar, FTX’in kurucusunu hedge fonu Alameda Research’teki zararları kapatmak için müşteri fonlarından milyarlarca dolar çalmakla suçladı.

Bankman-Fried’den Perşembe günü savunma yapması istenmedi. Daha önce FTX’te risk yönetimi başarısızlıklarını kabul etti, ancak cezai sorumluluğu olduğuna inanmadığını söyledi. Savunma avukatı Mark Cohen, Manhattan federal mahkemesindeki duruşmanın ardından yorum yapmaktan kaçındı.

ABD Sulh Ceza Hakimi Gabriel Gorenstein, Bankman-Fried’in bir sonraki mahkeme tarihini davaya bakacak ABD Bölge Yargıcı Ronny Abrams’ın önünde 3 Ocak 2023 olarak belirledi.

Bankman-Fried, FTX’i 2019’da kurdu

Bitcoin ve diğer dijital varlıkların değerlerindeki patlama, borsayı bu yılın başlarında yaklaşık 32 milyar dolarlık bir değerlemeye itti ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) birkaç kez milyarder olarak mezun olmasına neden oldu. Yanı sıra ABD siyasi kampanyalarına etkili bir bağışçıydı.

Gorenstein, kendisine duruşma öncesi tahliye izni verirken, Bankman-Fried’in daha fazla mali planlara girmesinin veya tanınmadan saklanmasının “imkansız olacak kadar ün kazandığını” söyledi.

Perşembe günkü mahkeme çıkışından sonra, eski milyarder aşağı Manhattan adliyesinden çıkıp siyah bir SUV’a girerken etrafı fotoğrafçılarla çevriliydi. Yüzünde kirli sakal ve gri bir takım elbise vardı – FTX’i yönetirken halka açık yerlerde giymesiyle ün saldığı şort ve tişört için çok uzaktı.

Savcı Nicolas Roos, Gorenstein’a kefalet paketinin Bankman-Fried’in pasaportunu teslim etmesini ve California, Palo Alto’daki ailesinin evinde ev hapsinde kalmasını gerektireceğini söyledi. Ayrıca düzenli olarak ruh sağlığı tedavisi ve değerlendirmesinden geçmesi gerekecektir.

Roos, Bankman-Fried’in “destansı boyutlarda bir dolandırıcılık” gerçekleştirdiğini, ancak hiçbir uçuş geçmişi olmadığını ve mali varlıklarının önemli ölçüde azaldığını söyledi.

30 yaşındaki Bankman-Fried, yaşadığı ve FTX’in merkezinin bulunduğu Bahamalar’da geçen hafta tutuklanarak gözden düşüşünü pekiştirdi. Çarşamba gecesi FBI nezaretinde Karayip ülkesinden ayrıldı.

Cohen, savcıların önerdiği kefalet koşullarını kabul ettiğini söyledi. Bankman-Fried’in ebeveynlerinin – her ikisi de Stanford Hukuk Fakültesi profesörü – mahkemeye dönmesinin güvencesi olarak bonoyu birlikte imzalayacaklarını ve öz sermayeyi evlerine göndereceklerini kaydetti. Her ikisi de duruşmada hazır bulundu.

Cohen, “Müvekkilim olduğu yerde kaldı, kaçmak için hiçbir çaba göstermedi” dedi.

Tahvil, Bankman-Fried’in kaçması durumunda hükümetin ailenin – Palo Alto’daki evleri de dahil olmak üzere – 250 milyon dolara kadar olan varlıklarına el koyabilmesini sağlamayı amaçlıyor. Reuters, ailenin toplam servetini belirleyemedi.

Bankman-Fried, borsanın çökmesinin ardından 30 Kasım’da bir New York Times konferansında banka hesabında 100.000 doları olduğunu söyledi.

‘YETERLİ ŞÖHRET’

Bacak bağları takan Bankman-Fried, avukatlarının yanında oturdu ve yargıç ona mahkemeye çıkmazsa tutuklanması için emir çıkarılacağını bildirdiğinde başını salladı. Gorenstein, mahkemeden ayrılmadan önce takılacak bir cihaz aracılığıyla elektronik izleme ve yeni kredi limitleri veya işletmeler açma yasağının da koşullara dahil olduğunu söyledi.

Sadece Gorenstein tarafından serbest bırakılma koşullarını anlayıp anlamadığı ve mahkemeye gelmezse ek bir suçla itham edilebileceği sorulduğunda konuştu.

Bankman-Fried, “Evet, biliyorum,” diye yanıtladı.

Ancak, FTX ve Alameda arasındaki fonların birleştirilmesiyle ilgili endişeler, Kasım ayı başlarında müşterilerin para çekme telaşına yol açarak borsayı 11 Kasım’da iflas ilan etmeye zorladı.

Roos, duruşmadaki kanıtların “işbirliği yapan birden fazla tanığın” ifadesinden ve ayrıca binlerce sayfalık yazılı iletişimden oluşacağını söyledi.

Bankman-Fried’in Bahamalar’dan kalkan uçağının havalanmasından birkaç saat sonra, Manhattan’daki başsavcı Damian Williams, Bankman-Fried’in en yakın iki yardımcısının -eski Alameda CEO’su Caroline Ellison ve FTX kurucu ortağı Gary Wang- suçlarını kabul ettiklerini ve savcılarla işbirliği yapıyorlardı.

Perşembe günü dosyalanan mahkeme belgelerine göre, işbirliklerinin ayrıntıları Bankman-Fried Bahamalar’dan ayrılana kadar gizli tutuldu.

FTX’ten Destansı Dolandırıcılıkla Suçlanan Bankman-Fried, 250 Milyon Dolarlık Tahville Serbest Bırakıldı-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir