FTX’in Kurucusu Sam Bankman-Fried Bahamalar’da Tutuklandı

FTX‘in Kurucusu Sam Bankman-Fried Bahamalar’da Tutuklandı

FTX’in Kurucusu Sam Bankman-Fried Bahamalar’da Tutuklandı

Bahamalı yetkililer Pazartesi akşamı eski FTX kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried‘i tutukladı. Gelişme, Bankman-Fried’in Nassau merkezli borsasının çöküşüyle ​​ilgili olarak ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde ifade vermeyi kabul etmesinden bir gün önce geldi.

Bahama Başsavcılığı ve Hukuk İşleri Bakanlığı tarafından paylaşılan bir açıklamaya göre, Bahamalar Kraliyet Polisi, ABD’den düşen kripto milyardere karşı suç duyurusunda bulunduğuna dair resmi bildirim aldıktan sonra Bankman-Fried’i tutukladı.

Başsavcı, Bankman-Fried’i Bahamalar’ın iade anlaşması uyarınca gözaltında tutacağını söyledi. ABD hükümetinin Bahamalar ile yaptığı iade anlaşması, ABD’nin sanıkları her iki ülkede de suç sayılan suçları içeren suçlamalar nedeniyle iade etmesine izin veriyor.

ABD’nin New York Güney Bölgesi Savcısı Damian Williams yaptığı açıklamada, “Bu akşam erken saatlerde, Bahamalı yetkililer, SDNY tarafından hazırlanan mühürlü bir iddianameye dayanarak ABD Hükümeti’nin talebi üzerine Samuel Bankman-Fried’i tutukladı.” Sabah iddianameyi çözmek için harekete geçmeyi bekliyoruz ve o zaman söyleyecek daha çok şeyimiz olacak” dedi.

Bahamalar Başbakanı Philip Davis yaptığı açıklamada, “Bahamalar ve ABD, halkın güvenine ihanet etmiş ve kanunları çiğnemiş olabilecek FTX ile bağlantılı tüm bireylerin hesap vermesinde ortak çıkarlara sahip” dedi

“Birleşik Devletler bireysel olarak SBF’ye karşı kendi suçlamalarını sürdürürken, Bahamalar, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer yerlerdeki yasa uygulayıcı ve düzenleyici ortaklarıyla devam eden işbirlikleri ile FTX’in çöküşüne ilişkin kendi düzenleyici ve cezai soruşturmalarına devam edecek.”

Ayrı bir gelişmede, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, SEC’den yapılan açıklamaya göre, Bankman-Fried’in menkul kıymetler yasalarını ihlaliyle ilgili suçlamaların yarın açıklanması için yetki verdi.

ABD Meclisi Mali Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters (D-CA), Komite’nin Bankman-Fried’in soruları yeminli olarak yanıtlamasını dinleme şansından sadece birkaç saat önce gelen tutuklamanın zamanlaması konusunda karışık duygular dile getirdi.

Waters yaptığı açıklamada, “Halk Kongre’den önce yeminli olarak bu cevapları almak için hevesle bekliyordu ve bu tutuklamanın zamanlaması halkın bu fırsatı elinden alıyor” dedi. FTX’in mevcut CEO’su John Ray III, Komite önünde ifade vermeye devam edecek.

FTX, 11 Kasım’da iflas koruması başvurusunda bulunduğundan beri, Bankman-Fried’in kamuoyuna yaptığı açıklamalar, kripto borsasının çöküşüne karışmasını kötü yönetim veya ihmal olarak resmetti

Pazartesi günü Twitter üzerinden yaptığı bir röportajda, FTX’in müşteri teminat pozisyonlarına nasıl değer verdiğine dair bir dizi soruyla karşılaştığında, “Cevabı önümde yok. Bu sürece pek dahil olmadım,” dedi.

Bankman-Fried ayrıca çok sayıda medyaya çıktı ve geçen ay şirketteki görevinden alınmasından bu yana düzenli olarak FTX hakkında tweet atmaya devam etti. Bankman-Fried, FTX’in geçen ayki çöküşünden bu yana en yüksek profilli medya görünümünde The New York Times’a, hukuk danışmanının tavsiyesine aykırı olarak kamuya açık yorumlarının yapıldığını söyledi.

Ray, Salı günkü duruşmadan önce yayınlanan hazır ifadesinde, yeni CEO’nun şimdiye kadar iflas etmiş kripto borsasında ortaya çıkardığı birkaç “kabul edilemez yönetim uygulamasını” özetledi.

Enron’un tasfiyesine öncülük eden Ray ayrıca, müşteri varlıklarını ticari kolu Alameda Research ile birleştirmek de dahil olmak üzere FTX’in parasını harcadığı en az beş yolu doğruladı. FTX iflas başvurusunda bulunduğunda, şirket 8 milyar dolarlık bir varlık açığı bildirdi.

Kripto platformunun müşterilerinin fonlarını – ve diğer fonları – nasıl idare ettiğine dair bilgi veya bilgi eksikliği, nihayetinde Bankman-Fried’in veya şu anda iflas etmiş firmadaki diğer karar vericilerin hukuki işlemle karşılaşıp karşılaşmayacağını belirleyecek. çöküşe bağlı iddialar veya cezai suçlamalar dahil.

FTX’in Kurucusu Sam Bankman-Fried Bahamalar’da Tutuklandı-Kaynak: yahoo

Yorum yapın