HaberYaşam

Fransa, Nüfusunun Şaşırtıcı Bir Yüzdesinin Koruma Kullanmadığını Öğrendikten Sonra Tüm Gençlere Prezervatif Sağlıyor

Fransa, Nüfusunun Şaşırtıcı Bir Yüzdesinin Koruma Kullanmadığını Öğrendikten Sonra Tüm Gençlere Prezervatif Sağlıyor

Fransa, Nüfusunun Şaşırtıcı Bir Yüzdesinin Koruma Kullanmadığını Öğrendikten Sonra Tüm Gençlere Prezervatif Sağlıyor

Fransa, CYBE‘leri azaltmak amacıyla Ocak ayında tüm gençlere ücretsiz prezervatif sunmaya başlayacak. Oradaki sağlık yetkilileri, CYBE’lerin son zamanlarda özellikle gençler arasında artış gösterdiğini söylüyor. 2021’de yapılan bir araştırmaya göre, insanların dörtte birinden fazlası asla veya her zaman prezervatif kullanmadıklarını söylüyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkede artan cinsel yolla bulaşan enfeksiyon oranını azaltmak amacıyla Ocak ayından itibaren tüm gençlere ücretsiz prezervatif sağlayacağını söyledi.

Macron yeni önlemi Cuma günü bir Twitter videosunda duyurdu. Hareket, doğum kontrolü ve STI taraması da dahil olmak üzere kişisel sağlık hizmetlerine halkın erişimini iyileştirmeyi amaçlayan daha büyük bir sağlık girişiminin bir parçası.

Macron, prezervatif baskısı hakkında “Önleme için küçük bir devrim” dedi

Karar, kısmen, başta klamidya ve gonore olmak üzere, son yıllarda ülkede cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların artan oranından kaynaklandı. BBC News’e göre 2020 ve 2021’de Fransa, CYBE oranlarında %30 ulusal artış kaydetti.

Fransız sağlık yetkilileri, büyük ölçüde önleyici yöntemler hakkındaki bilgi eksikliğinden dolayı özellikle gençlerin enfeksiyona daha yatkın hale geldiğini söyledi.

Fransız haberlerine göre Macron, Cuma günü yayınladığı videoda ülkenin gençlerin cinsel sağlığıyla ilgili “gerçek bir sorunu” olduğunu kabul etti“Bu konuda iyi değiliz” dedi.

Prezervatif politikası başlangıçta yalnızca 18 ila 25 yaşları arasındaki kişilere uygulanacak şekilde ayarlanmıştı, ancak Cuma günü aktivistlerden ve diğerlerinden gelen bazı itirazların ardından Macron, reşit olmayanlar da dahil olmak üzere tüm gençleri dahil etmeyi kabul etti.

İlk olarak The New York Times tarafından bildirilen 2021 tarihli bir araştırma, Fransızların dörtte birinden fazlasının asla veya her zaman prezervatif takmadıklarını söylediğini ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, kullanmamanın birincil nedeni, insanların yanlarında bir tane olmamasıydı.

2018’den bu yana Fransız hükümeti, eczaneden satın alıp reçetesi olan kişilere prezervatif masraflarını geri ödüyor. Önümüzdeki yıl başlayacak olan politikanın genişletilmesi, daha fazla insanı doğum kontrol önlemlerine erişimleri konusunda bilinçlendirme çabasıdır.

Ülkedeki 25 yaş ve altındaki kadınlar, tüm insanların istenmeyen gebelikleri önleyebilmesini sağlamak amacıyla bu yıldan itibaren ücretsiz doğum kontrolünden yararlanabiliyor.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir