Araçlar

Ford, Kasım Ayında Büyük Elektrikli Araç Sürprizini Tanıttı

Ford, Kasım Ayında Büyük Elektrikli Araç Sürprizini Tanıttı

Ford, Kasım Ayında Büyük Elektrikli Araç Sürprizini Tanıttı

Amerika’da Ford‘un elektrikli araç satışları Kasım ayında sıçradı, ancak perakende satışlar büyük bir düşüş yaşadı. Jim Farley kazanma arzusunu gizlemedi. Ford CEO’su, şirketinin elektrikli araç sektöründe en iyi silah olmasını istediğini açıkça belirtti. Nisan ayında, dünyanın en büyük EV şirketi olan Tesla‘ya ve “dünyanın en iyi EV üreticisi olmaya gelen herkese” meydan okudu.

Farley, “Bu, bizden sadece iki yıl önce kimsenin inanmayacağı bir şeydi” dedi; Şirket, 30 Kasım’da, tedarik zincirindeki zorluklara ve hammadde fiyatlarındaki artışa rağmen, üretimin neredeyse iki yıl önce başlamasından bu yana 150.000’inci Mustang Mach-E‘yi ürettiğini duyurdu. Başarı, Farley ve şirkete tebriklerini tweetleyen Tesla CEO’su Elon Musk’ı bile etkiledi. “Teşekkürler @elonmusk,” diye yanıtladı Farley. “Önümüzde çok iş var.” 

Ford, 1 Aralık’ta elektrikli araç üretimini artırmak için İngiltere’deki üretim tesisine 153 milyon dolar daha yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Ford, Kasım ayında toplam 6.255 araç sattı ve bir yıl öncesine göre yaklaşık %103 arttı ve “Ford Amerika’nın Tesla’nın ardından en çok satan ikinci markası ve elektrikli araç üreticisi oldu.” F-150 Lightning satışları toplam 2.062 adet olurken, Mayıs ayı sonundaki ilk satışından bu yana F-150 Lightning satışları 13.258 adet olarak gerçekleşti.

Ford yaptığı açıklamada, “Ford’un elektrikli araç satışları, Kasım ayında genel elektrikli araç segmentinin yaklaşık iki katı oranında arttı, çünkü Ford, ABD talebini karşılamak için gelecek yıl üretimi artırmaya hazırlanıyor” dedi. Ford, 2 numaralı EV pozisyonunu kazanmak için Hyundai-Kia‘yı geride bıraktı, ancak şirketin bu ay için toplam ABD satışlarında %7,8’lik bir düşüş açıkladığı için bu tamamen iyi bir haber değildi. Perakende satışlar %15,8 düştü.

Tesla, Avustralyalı Syrah Resources

‘Tesla’nın Konumu Değişiyor’

Bir yıl öncesine göre kamyon satışları %1,2 ve SUV satışları %15 düştü. Ve EV sektöründe hala yapılacak çok iş var. Tesla, üçüncü çeyrek boyunca 908.000’den fazla EV’nin küresel teslimatını bildirdi. Ancak S&P Global Mobility Study’ye göre, 1 Aralık’ta uzun zamandır vaat edilen elektrikli yarı kamyonlarını ilk kez teslim eden Tesla, defne üzerinde dinlenmeyi göze alamaz.

Çalışma, Tesla’nın hisse kaybının çoğunun, Tesla’nın henüz gerçekten rekabet edemediği, daha erişilebilir bir Üretici Tarafından Önerilen Perakende Satış Fiyatı (MSRP) aralığında – 50.000 $’ın altında bulunan EV’lerde olduğunu söyledi. Raporda, “Tesla’nın konumu, eşit veya daha iyi teknoloji ve üretim yapısı sunan yeni, daha uygun fiyatlı seçenekler geldikçe değişiyor” dedi. “Tüketici seçiminin ve tüketicilerin EV’lere olan ilgisinin arttığı göz önüne alındığında, Tesla’nın baskın bir pazar payını koruma becerisi ileriye dönük olarak zorlanacaktır.”

Çalışma, pil-elektrik isim plakalarının sayısının şu anda 48’den 2025’in sonunda 159’a çıkacağını tahmin ediyor, “Tesla’nın fabrika ekleyebileceğinden daha hızlı.”

S&P Global Mobility verilerine göre Tesla şu anda EV pazarının %65’lik bir payına sahip, Ford %7 pazar payıyla ikinci sırada, %5’lik payla Kia ve %4’lük payla Chevrolet ve Hyundai dördüncü sırada yer alıyor. Kalan %15’lik pay, diğer tüm elektrikli araç üreticileri arasında paylaştırılıyor.

Tesla Düşük Maliyetli EV Geliştiriyor

Yakın tarihli bir kazanç araması sırasında Musk, şirketin Model 3’ten daha düşük fiyatlı bir araç üzerinde çalıştığını bir kez daha doğruladı, ancak “piyasaya çıkış zamanlaması belirsiz.”

Raporda, “Tesla’nın model yelpazesinin 2023’te Cybertruck’ı ve sonunda bir Roadster’ı içerecek şekilde büyümesi bekleniyor, ancak 2025’teki Tesla model yelpazesi büyük ölçüde bugün sunduğu modellerle aynı olacak” dedi.

S&P Global Mobility AutoIntelligence Direktör Yardımcısı Stephanie Brinley, “Tesla için kendinizi çok kötü hissetmeden önce, hisse düşse bile markanın birim satışlarının artmaya devam edeceğini unutmayın” dedi. Brinley, “2022’deki EV pazarı bir Tesla pazarı ve rakipleri üretim kapasitesine bağlı olduğu sürece öyle olmaya devam edecek” dedi.

Ford, Kasım Ayında Büyük Elektrikli Araç Sürprizini Tanıttı-Kaynak: thestreet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir