Anasayfa » Araçlar » Ford Elektrikli Araçlarda Büyük Bir Değişiklik Yapmak İstiyor

Ford Elektrikli Araçlarda Büyük Bir Değişiklik Yapmak İstiyor

Ford Elektrikli Araçlar

Ford Elektrikli Araçlarda Büyük Bir Değişiklik Yapmak İstiyor

Ford Elektrikli Araçlar

Ford, Tesla ile Rekabet Edebilmek İçin Elektrikli Araçlarda Büyük Bir Değişiklik Yapmak İstiyor

Eski otomobil üreticisi Ford, Elon Musk‘ın EV pazarına hakim olan şirketi ile rekabet edebilmek için elinden gelen her şeyi deniyor. Ford, elektrikli araç pazarındaki liderlik savaşında şansları kendi tarafına çekmek istiyor.

Dearborn, Michigan merkezli otomobil üreticisi, kendisine en büyük rakipleri karşısında üstünlük sağlayabilecek her şeye bakıyor. CEO Jim Farley’e göre, aynı zamanda 1 numaralı rakibi Tesla‘ya karşı kendisini engelleyen her şeyden kurtulmak istiyor.

Ford, üretim operasyonlarını yeniden organize ederek başladı. İçten yanmalı motorlu (ICE) arabaları veya benzinli arabaları akülü elektrikli araçlardan (BEV) ayırdı. Bu yeniden yapılanmanın amacı, elektrikli araçların yeni varlığı olan Ford Model e’nin daha çok bir startup gibi çalışmasına, yani daha çevik ve yenilikler yapıldıkça kablosuz güncellemeler yapmasına olanak tanımaktır.

2022 Ford Mustang Serisi
2022 Ford Mustang

Ford, Dağıtım Ağını Gözden Geçirmek İstiyor

Şirket ayrıca, tüketicileri kendilerine hitap eden veya anıları geri getiren isimlerle baştan çıkarmak umuduyla en efsanevi modellerinin elektrikli versiyonlarını piyasaya sürmeye karar verdi. Ford Mustang Mach-E crossover bu şekilde grup tarafından pazarlanan ilk elektrikli modellerden biriydi. Ford daha sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nde on yıllardır en çok satan araç olan ikonik F-150’nin elektrikli versiyonu olan F-150 Lightning kamyonetini piyasaya sürdü.

Otomobil üreticisi, Tesla ile eşit şartlarda oynamasına izin vermek için başka bir silah kullanmak istiyor. Reuters’in bildirdiğine göre Farley, şirketin bayilerini elektrikli bir aracın tüketicilere teslim etme maliyetini önemli ölçüde düşürmeye ikna etmek istiyor.

CEO, bu talebi önümüzdeki hafta Las Vegas’ta bayilerle yapacağı bir toplantıda yapacak. Reuters, isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak, talebin, bayilerin Ford tarafından üretilen elektrikli araçları nasıl satacağına ilişkin yeni anlaşmaların bir parçası olarak geleceğini söyledi.

Ford, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

“Herhangi bir geleneksel OEM [orijinal ekipman üreticisi] tarafından sunulandan daha iyi bir perakende modeli oluşturmak için bayilerimizle birlikte çalışıyoruz ve şu anda müşterileri desteklemek için satış ve servis ağları geliştirmek için çabalayan start-up’lardan daha iyiyiz. Hisseyi sürdürmek ve büyütmek, “Farley analistlere ikinci çeyrek kazanç çağrısı sırasında söyledi.

Analistler tarafından baskı altına alındıktan sonra, Tesla, Rivian ve Çinli EV üreticileri ile “rekabet edebilmek için dağıtım maliyetimizden bu 2.000 doları almamız gerektiğini” belirtti. Tüm bu rakiplerin ortak noktasının bayiliklere gitmeden doğrudan tüketicilere satış yapmaları olduğuna dikkat çekti.

Tesla’yı Seviyor Musunuz?

2.000 dolarlık tasarrufun üçte biri, Farley’nin “düşük envanter modeli” olarak adlandırdığı yeni bir dağıtım sisteminin uygulanmasından gelebilir. “Müşteri bir araç sipariş ediyor ve biz de aracı müşteriye gönderiyoruz. Düşük stoklu modelden kastım bu. Buna gitmeliyiz” dedi.

“Bunun yaklaşık — bizim sistemimizde 600$, 700$ değerinde olduğunu düşünüyoruz. Bir diğeri tüm satış, SG&A [satış, genel ve idari giderler] ve reklam maliyetleri. Üç pazarlama katmanımız var. Bunun da kişi başına 600$ olduğunu düşünüyoruz.” diye ekledi CEO.

O devam etti:

“Bunu basitleştireceğiz. Ve bugün sahip olmadığımız e-ticaret platformunun yerini değiştireceğiz — tüm e-müşterilerimiz, bayilik veya tavşan terliklerinde ve çok basit, şeffaf, çok kolay bir satın alma sürecine sahip olacaklar ve yatırım yapacağız.”

Temel olarak Ford, tüketicilerin araçlarını doğrudan üreticiden sipariş edebilecekleri ve gerektiğinde fiyatları ayarlayabilecekleri ve artan fiyat avantajlarından yararlanabilecekleri bir web sitesine sahip Tesla benzeri bir sistemi dışlamıyor.

Tesla’nın rakiplerine göre avantajlarından biri, aslında, belirli eyaletlerde olmadığı anlamına gelse bile, bozucunun franchise anlaşmalarına bağlı olmamasıdır. Sistem böylece Tesla’nın aracı hazır olur olmaz müşteriye teslim etmesine ve bayi ile ilgili ek maliyetlerden kaçınmasına olanak tanır.

Ford, dağıtım ağını gözden geçirmek isteyen tek eski otomobil üreticisi değil. General Motors, marka tamamen elektrikli olacakken gerekli yatırımları yapmak istemeyen US Buick bayilerine yeni satın alma teklifinde bulundu.

Kaynak: thestreet.com

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir