İçeriğe geç
Anasayfa » Mutfak » Fıstık Ezmesi Faydaları Nelerdir, Kilo Kaybına İyi Gelir mi?

Fıstık Ezmesi Faydaları Nelerdir, Kilo Kaybına İyi Gelir mi?

Fıstık Ezmesi Faydaları Nelerdir

Fıstık Ezmesi Faydaları Nelerdir, Kilo Kaybına İyi Gelir mi?

Fıstık Ezmesi Faydaları Nelerdir?

Yemek yemenin tam zamanı değil, ama açsın. Hile ne yapacak? Evet, muhtemelen bir veya iki kaşık dolusu fıstık ezmesini yemelisin.

Besin açısından yoğun kiler elyafı, hem dayanıklılık sporcuları hem de kaldırıcılar tarafından çok sevilen bir besindir. Son derece lezzetli olmasının yanı sıra, sağlıklı beslenme için de bir nimettir.

Hunnes Ph.D., RD ., Recipe For Survival kitabının yazarı Dana Ellis, “Fıstık ezmesi, özellikle sadece yer fıstığı olduğunda, sağlıklı liflerle, kalbimiz için çok iyi olan tekli doymamış yağlarla dolu ve kas sağlığını destekleyen bitki bazlı proteinlerde yüksek olan son derece sağlıklı bir besindir” diyor.

Fıstık ezmesini yemek bile tok kalmanıza yardımcı olabilir ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Ellis Hunnes, “Fıstık ezmesini yiyen insanlar, fıstık ezmesini yemeyen akranlarından daha ağır değildir ve gün boyunca daha az kalori tüketme eğiliminde oldukları ve ayrıca genel olarak daha sağlıklı yiyecekler atıştırma eğiliminde oldukları için genellikle daha hafif olabilirler” diyor.

Meyveler, sebzeler veya tam tahıllı ekmekler/krakerlerle eşleştirilen fıstık ezmesi, sizi saatlerce tok tutacak doğru sağlıklı yağ, karbonhidrat ve protein karışımına sahiptir.

Fıstık Ezmesi Nedir

Fıstık Ezmesi Nedir?

Adın kendisi oldukça açıklayıcıdır: Fıstık ezmesi, yer fıstığından yapılmış tereyağı benzeri bir ezmedir.

Daha spesifik olarak: “Fıstık ezmesi, daha sonra öğütülen kuru kavrulmuş fıstıklardan yapılır. MIDSS’in beslenme uzmanı RDN Blanca Garcia, geçmişte yer fıstığı ezmesinin raf ömrünü korumak ve tüm malzemeleri iyice karıştırmak (emülgatör) için ek bileşenler içerdiğini söylüyor.

Tabii ki, herhangi bir ek şeker, koruyucu veya emülgatör içermeyen fıstık ezmesini kolayca satın alabilirsiniz.

“Tipik olarak fıstık ezmesini pürüzsüz bir şekilde ya da yer fıstığı parçalarıyla birlikte sürebilirsiniz. En yaygın fıstık ezmesi, tüm malzemeleri karıştırmak için genellikle yüzde 10 tuz, ilave şekerler, hidrojene bitkisel yağlar ve emülgatörler içerir, “diyor Garcia. “Pürüzsüz stil için, kolayca yayılan kalın bir macun oluşturmak için malzemeler eklenebilir.”

En iyi yolunuz, tipik olarak sadece yer fıstığı ve bazen lezzet için bir miktar tuzla yapılan tamamen doğal fıstık ezmesidir.

Yer Altı Hazinesi Olan Sebzelerin Yer Fıstığı

Sizin İçin İyi midir?

Evet sağlıklı beslenme için harika bir seçimdir. Fıstık ezmesinin 100 gramında (3,5 oz) 22 gram vardır. En yüksek besin değeri 100 gramda 55 gram olan yağdır. Aynı zamanda önerilen günlük değerin yüzde 89’unu oluşturan mükemmel bir B3 vitamini kaynağı, metabolizmada ve DNA onarımındaki reaksiyonlarda önemli olan bir vitamin,” diyor Garcia.

Ayrıca, porsiyon başına önerilen günlük değerin yüzde 60’ında bol miktarda E vitamini var. Garcia, E vitamininin “bir antioksidan görevi görerek serbest radikalleri stabilize ettiğini ve vücuttaki hasarı en aza indirdiğini” söylüyor. ” Vücudu bulaşıcı ajanlara karşı savunarak bağışıklık sistemine yardımcı olduğu da biliniyor.”

Yağ, daha fazla kalori alımına katkıda bulunabilse de, fıstık ezmesindeki yağ türü tekli doymamış olup, düşük yoğunluklu lipoproteini (LDL) düşürdüğü ve potansiyel olarak ateroskleroz riskini azalttığı gösterilmiştir.

Ellis Hunnes, “Yer fıstığı ezmesi, sadece yer fıstığı olduğunda, sağlıklı yağlar, karbonhidratlar, lifler ve proteinlerle dolu son derece sağlıklı bir besindir” diye yineliyor ve bir ons civarında yemeyi hedeflemeniz gerektiğini ekliyor. En fazla günde iki ons olabilir. (Bir ons iki yemek kaşığı fıstık ezmesidir.)

Yer Fıstıklı Dondurma Yapımı

Kas Yapısı İçin İyi mi?

Hacim kazanmak istiyorsanız, fıstık ezmesi arkadaşınızdır. Ellis Hunnes, protein ve kalori içerdiği için fıstık ezmesinin kas inşa etmek için iyi bir seçim olduğunu söylüyor. “Pek çok insan proteine ​​​​odaklanır, yeterli kalori almaz ve sonra neden kas kazanmakta zorlandıklarını merak eder” diyor. “Çünkü ikisine de gerçekten ihtiyacımız var (ve aslında çoğu insanın düşündüğünden daha az proteine ). Yani, evet, kas büyümesine yardımcı olmak için smoothie’lere eklemek, kendi başına yemek, meyve ile yemek vb.

Fıstık Ezmesi Kilo Kaybına İyi Gelir mi?

Evet zayıflamak isteyen insanlara yardımcı olabilir. Bunun nedeni, bir veya iki kaşık fıstık ezmesi yemenin açlığınızı bastırmanıza ve daha sonra daha az kalori tüketmenize yardımcı olabilmesidir. “160 kalorilik bir porsiyon (iki yemek kaşığı) aslında sizi günün ilerleyen saatlerinde atıştırmalık veya diğer ‘ikramlar’ olarak fazladan 300 veya 400 kalori tüketmekten alıkoyabilir, bu nedenle, ihtiyacınız olan bir kalori tasarrufu olduğu ortaya çıkar.”

Garcia, proteini ve lifi ile fıstık ezmesinin şeker moleküllerini yakalamaya ve hepsinin emilmesini engellemeye yardımcı olduğunu söylüyor. “Fazla şeker, yağ olarak depolanması için karaciğere gönderilebilir, fikir, fazla şekeri emilmeden önce ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek yiyecekleri tüketmektir” diyor.

Garcia, “[fıstık ezmesinin] 3,5 ons başına 597 kalorilik yüksek kalorili içeriği nedeniyle, kaloriler hızla toplanabilir” dedi. “Bu nedenle, günde 3,5 onstan fazla fıstık ezmesinin bir öğün eşdeğerini kolayca ekleyebileceğinin farkında olmak önemlidir.”

Pazılarınızı güçlendirmek veya kilo vermek için fıstık ezmesini satın alırken, katkı maddesi veya fazla şeker içermeyen yüksek kaliteli, besleyici açıdan yoğun bir yiyecek aldığınızdan emin olmak için her zaman mümkün olan en az miktarda içerik içeren ürünler aramalısınız.

Kaynak: menshealth

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir