Anasayfa » Mutfak » Fıstık Ezmeli Çikolata Yapımı

Fıstık Ezmeli Çikolata Yapımı

Fıstık Ezmeli Çikolata Tarifi

Fıstık Ezmeli Çikolata Yapımı yazımızda yurt dışında reeses peanut butter cups olarak bilinen, oldukça popüler olan, iki çikolata katmanının arasında fıstık ezmesi olan Fıstık Ezmeli Çikolata Yapımı yazdık.

Fıstık Ezmeli Çikolata Tarifi

Malzemeler

  • 150 gram bitter çikolata parçaları
  • 1/2 bardak fıstık ezmesi (3 yemek kaşığı)
  • 1/2 yemek kaşığı bal
  • 1/2 yemek kaşığı Hindistan cevizi unu veya badem unu
  • Tuz

Hazırlanışı

150 gram bitter çikolatanın 50 gramını farklı bir kaseye aktarın. Kalan 100 gram bitter çikolatayı mikrodalga fırında eritin. Çikolatayı eritirken her 10 saniyede bir kontrol ederek yanmasını önleyebilirsiniz. Eritmiş olduğunuz çikolatalara ayırdığınız çikolataları dökün ve bir spatula ile karıştırarak çikolatanın ısısını düşürün. Sonradan eklediğiniz çikolatalar eriyene kadar karıştırın. Muffin kalıplarının 8 tanesine muffin kağıdı yerleştirin. Muffin kalıplarının yarısına kadar çikolatayı dökün. Daha sonra üstlerine dökmek için çikolata ayırın. Çikolata döktüğünüz muffin kalıbı buzdolabında 5 dakika kadar bekletin.

1/2 bardak fıstık ezmesini bir kabın içine dökün. İçine 1/2 yemek kaşığı Hindistan cevizi unu ve 1/2 yemek kaşığı bal ekleyip karıştırın.

Soğuyan çikolataların üzerine birer tatlı kaşığı kadar fıstık ezmeli karışımdan koyun. Ezmeleri kaşığın tersiyle yayın. Kalan akışkan çikolatayı ezmelerin üzerine ince bir katman olacak şekilde dökün. Muffin kalıbı tezgaha birkaç kez vurun. Son olarak üzerlerine çok az tuz serpin. Tekrar buzdolabında 5 dakika daha bekletin. Bekleyen çikolataları kağıdından çıkartıp servis edebilirsiniz.

İdil Yazar‘ın videosundan yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir