İçeriğe geç
Anasayfa » Mutfak » Fırında Yoğurt Mayalama

Fırında Yoğurt Mayalama

Fırında Yoğurt Mayalama Yapımı

Fırında Yoğurt Mayalama yazımızda yoğurt yapanların yaşadığı maya tutmama sıkıntısını giderecek, kaliteli ve sert Fırında Yoğurt Mayalama Yapımı yazdık.

Fırında Yoğurt Mayalama Kavanozda Yapımı

Malzemeler

  • 5 kilo süt
  • 1 yemek kaşığı yoğurt (yoğurdun sert olan tarafı)
  • Yoğurdu karıştırmak için çok az süt veya su

Hazırlanışı

5 kilo doğal sütü tencerede kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısın. Kısık ateşte 10-15 dakika daha kaynatın. Süt piştikten sonra ocağı kapatın ve bir kenarda sütü az soğumaya bırakın. Sütün sıcaklığı düştüğünde serçe parmağınızla kontrol edin. Serçe parmağınızı süt az yakıyorsa sütü mayalayabilirsiniz. Kesin çözüm için sütün derecesinin 43-46 aralığında olması gerekir. Derecesini ölçerek sütü mayalayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı yoğurt (yoğurdun sert olan tarafı) içine biraz süt veya su dökün ve karıştırın. Daha sonra tencerenin içine dökün ve karıştırın. Sütün hepsini kavanozlara dökün. Mayalanmış sütün üzerlerini kapatmadan fırına yerleştirin.

Fırını 150 derecede 8 dakika ısıtıp kapatın. Kapalı fırında bulunan mayalanmış sütleri en az 4 saat kadar bekletin. Geceden mayalayanlar sabah yoğurtlarını alabilirler. Dışarıda soğuması için biraz bekletin ardından tam soğuması için buzdolabına kaldırın. Buzdolabına yerleştirmeden önce kavanozların ağızlarına kağıt peçete koyun ve ağızlarını kapatın. Bu şekilde yoğurtlar sulanmayacaktır. Yoğurtları buzdolabında en az 6 saat veya 1 gün dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz.

Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalından yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir