İçeriğe geç
Anasayfa » Mutfak » Fırında Kabak Tatlısı Nasıl Olur?

Fırında Kabak Tatlısı Nasıl Olur?

Fırında Kabak Tatlısı Tarifi

Fırında Kabak Tatlısı Nasıl Olur? yazımızda borcama sığacak şeklinde kabakları kestikten sonra şeker ve su ile fırında pişirip, tahin ve cevizle süsleyeceğiniz Fırında Kabak Tatlısı Tarifi yazdık.

Malzemeler

  • 1,5 kilo balkabağı
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı su
  • Tahin
  • İri kıyılmış ceviz içi

Hazırlanışı

1,5 kilo balkabağının kalın dilimlenmiş yerlerinden kesin veya alın. Kabağın çekirdeklerini ve fazla lifli kısımlarını çıkartın. Kabak dilimlerinin uç kısımlarını bıçakla kesin. Kabağın üzerindeki yeşil kısmı bıçakla soyun. Kabaktan parmak kalınlığında düz dilimler çıkartın. Kabak dilimlerinin köşelerindeki fazlalıkları alarak düz hale getirin. Dikdörtgen şeklinde olmaları gerekiyor. Dikdörtgen bir borcama kabak dilimlerini dizin. Kesilen kabak parçalarını borcamın alt tabanı veya üstte olacak şekilde rendeleyin. 1,5 su bardağı toz şekeri kabak dilimlerinin üzerine serpin. Üzerine 1 su bardağı suyu kaşıkla serpin. Üzerini alüminyum folyo ile kapatın. 250 derecelik fırında 50 dakika kadar pişirin. Üstündeki folyoyu çıkartın ve tekrar 10 dakika kadar pişirin.

Piştikten sonra tabaklara kabak tatlısını koyun. Bir kaşıkla tatlının üzerine bastırın. Bastırdığınız yere biraz tahin dökün. Üzerine iri kıyılmış ceviz içi serpin. Aynı işlemi diğer kabaklar içinde uygulayın. Yanında kaymakla servis edebilirsiniz.

Arda Türkmen‘in videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir