You are currently viewing Fed’in 2024 Faiz İndirimi Beklentileri Ekim Ayından Bu Yana En Düşük Seviyesine Geriledi
Fed

Fed’in 2024 Faiz İndirimi Beklentileri Ekim Ayından Bu Yana En Düşük Seviyesine Geriledi

  • Post author:
  • Post category:Ekonomi ve Para
  • Reading time:3 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:9 Nisan 2024

Fed‘in 2024 Faiz İndirimi Beklentileri Ekim Ayından Bu Yana En Düşük Seviyesine Geriledi

Fed’in 2024 Faiz İndirimi Beklentileri Ekim Ayından Bu Yana En Düşük Seviyesine Geriledi

Pazartesi günü yayınlanan LSEG verileri, ABD ekonomisindeki güçlenmenin devam ettiğine dair kanıtların ortasında, vadeli işlem yatırımcılarının Fed’in bu yıl faiz oranlarını Ekim ayından bu yana en düşük seviyeye ne kadar indireceğine dair bahislerini azalttı.

Pazartesi günü Aralık ayına ilişkin Fed fon vadeli işlem sözleşmeleri, 2024 başında fiyatlanan yaklaşık 150 baz puana kıyasla bu yıl yaklaşık 60 baz puanlık faiz indirimi beklentilerini yansıtıyordu. CME Grubu verileri Pazartesi günü bir hafta önceki %57’den %49’a düşüş gösterdi.

Yatırımcıların güçlü bir ekonomide enflasyonist bir toparlanma yaratmadan politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürebilecekleri konusunda giderek daha fazla şüphe duymaları nedeniyle, Fed’in faiz oranlarını ne kadar derinden ve ne kadar çabuk düşüreceğine ilişkin beklentiler son birkaç ayda hızla değişti. Fed bu yıl faiz oranlarını 75 baz puan indireceğini öngördü.

Bunun sonucunda faiz beklentilerinden etkilenen hazine getirileri yükseldi. Tahvil fiyatlarıyla ters yönde hareket eden gösterge 10 yıllık getiri Pazartesi günü Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Cuma günkü veriler, beklenenden güçlü büyümeyi yansıtan bir dizi raporun sonuncusu olan işgücü piyasasında beklenmedik bir güç gösterdi.

Ocak ayında politika yapıcılar, enflasyonun Fed’in %2 hedefine doğru gittiğine dair “daha fazla güven” elde edene kadar politika faizini mevcut %5,25-%5,5 aralığında tutacaklarını söyleyen bir dil kullanmaya başladılar.

Son birkaç ayda güçlü veriler ve enflasyonla ilgili sınırlı ilerlemenin birleşimi, aralarında Başkan Jerome Powell’ın da bulunduğu üst düzey yetkililerin, faiz oranlarının ne zaman indirileceği kararına yaklaşırken “sabırlı” olmaları yönündeki çağrılarını güçlendirdi.

Yatırımcılar bu yıl faiz indirimi ihtimalini daha detaylı değerlendirmek için Çarşamba günü açıklanacak Mart ayı Tüketici Fiyat Endeksi’ni yakından takip edecek.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın