Fed, Kolay Para Dönemini Sona Erdirirken, Kripto Para ‘Buz Çağı’ Geliyor Olabilir

Fed, Kolay Para Dönemini Sona Erdirirken, Kripto Para ‘Buz Çağı’ Geliyor Olabilir

Fed, Kolay Para Dönemini Sona Erdiriyor

Fed piyasalara ve ekonomiye verdiği desteği keserken bir kripto “buz devri” geliyor olabilir. Cuma günü Bitcoin 38.000 doların altına düşerek altı ayın en düşük seviyesine geriledi. Fed’in faiz oranlarını yükseltmesi ve regülasyon ve teknolojiyle ilgili dırdırcı sorularla birlikte görünüm kasvetli olabilir.

Kripto dünyasında işler soğuyor. Bitcoin, Kasım ayındaki 69.000 dolara yakın zirvesinden çarpıcı bir şekilde düştü ve Cuma günü 38.000 doların altına altı ayın en düşük seviyesine düştü. İşlem hacimleri düştü. Bazı yatırımcılar, Federal Rezerv aniden para politikasını sıkılaştırırken, fiyatların keskin bir şekilde düştüğü ve bir yıldan fazla bir süredir toparlanamadığı bir dönem olan piyasanın bir “kripto kışına” girmesinden endişe duyuyor.

Ama bundan daha kötü olabilir. Invesco’nun küresel varlık tahsisi araştırması başkanı Paul Jackson, kripto fiyatların yıllarca düşük kaldığı ve birçok yatırımcının ilgisini kaybettiği bir “buz çağı“na doğru gidiyor olabilir, dedi.

Bu sadece Fed politikası değil. Birçok potansiyel yatırımcının, kripto para teknolojisinin sağlamlığı ve endüstri gelişimini engelleyebilecek düzenlemeler hakkında kıtır kıtır şüpheleri var.

Bitcoin Sanal Para Nedir

Fed kriptoyu derin dondurucuya koyabilir

Geçen yılın başlarında, “Bond King” Jeff Gundlach, bitcoin’in koronavirüs krizi sırasında Fed ve ABD hükümetinden gelen “torrent” para tarafından en çok desteklenen “teşvik edici varlık” olduğunu düşündüğünü söyledi. Ancak bir yıldan kısa bir süre sonra, Fed yükselen enflasyonla mücadele ederken musluğunu kapatıyor. Piyasalar şimdi 2022’de dört faiz artışı bekliyor. Tahvil getirilerinde ortaya çıkan artış, şimdiden kârsız teknoloji hisselerini ve kripto para birimlerini vurdu. Risksiz tahvil getirileri daha yüksek olduğunda, iki spekülatif varlık çok daha az çekici görünüyor. Ancak Invesco’dan Jackson’a göre tahvil getirilerinin önemli ölçüde artması nedeniyle daha fazla acı olması muhtemel. “Merkez bankaları ve hükümetler bu piyasaları canlandırmada rol oynadı ve bu politikalar tersine döndükçe, onları depresyona sokmada bir rol oynayacaklarını düşünüyorum” dedi.

Galaxy Digital’in kurucusu Mike Novogratz gibi boğalar bile kriptonun baskı altında kalması muhtemel. Jackson, “Bence bu bir buz devri olabilir” dedi. “Fed tarafından yaratılan bu koşulları ortadan kaldırırsanız, görünümü değiştireceğini düşünüyorum.”

Bitcoin ve Ethereum

Düzenleme ve kripto teknolojisi hakkında rahatsız edici sorular

Tabii ki, birçok kripto para destekçisi aynı fikirde değil. Yatırım firması Pantera’nın CEO’su Dan Morehead, geçen hafta bir notta, kripto ağlarının kullanımları arttığı için sektörün güçlü kalması gerektiğini söyledi. Özellikle, kripto teknolojisi sayesinde ticaret gibi finansal faaliyetlerin aracılara ihtiyaç duymadan gerçekleştirilebildiği merkezi olmayan finans veya DeFi’deki büyümeye dikkat çekti.

Ancak pek çok yatırımcı daha az ikna olmuş durumda ve düzenleme konusunda özel bir endişe var. Rusya’nın merkez bankası, bir kripto merkezi, bu hafta kesin yasak önerdi. Cuma günkü satışlara ek olarak madencilik ve işlemler hakkında. Avrupalı ​​düzenleyiciler kurallarını sertleştirmek üzere olabilir. İspanya ve Birleşik Krallık kripto reklamlarını çökertiyorlar.

UBS’de döviz stratejisi başkanı James Malcolm, kripto teknolojisiyle ilgili sorunların, kripto dünyasını başka bir kışa sürükleyebilecek daha katı düzenlemelerin yanı sıra çeşitli faktörlerden biri olabileceğini düşündüğünü söyledi. Malcolm’dan alıntı bir blog Blockchain teknolojisinin hantal ve merkezi olmayan olmaktan uzak olduğu sonucuna varan Signal mesajlaşma uygulamasının kurucusu tarafından. Bu arada, ethereum kripto ağının kullanıcıları çıldırmış, düzeltilmesi çok zor olan tıkanıklık ve yüksek işlem ücretleri nedeniyle.

Malcolm, “Teknoloji alanındaki birçok insan [kripto teknolojisinin] o kadar etkili olup olmadığını sorguluyor gibi görünüyor” dedi. “Bu kadar bariz bir şekilde yeni nesil teknolojiyse, o zaman neden birçok büyük teknoloji şirketi yok? Google neden büyük yatırımlar yapmıyor?” Diye konuştu.

Fed, Kolay Para Dönemini Sona Erdirirken, Kripto Para ‘Buz Çağı’ Geliyor Olabilir-Kaynak: businessinsider.com

Leave a Reply