İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Fed Faiz Oranlarını En Azından Temmuz Ayına Kadar Tutacak

Fed Faiz Oranlarını En Azından Temmuz Ayına Kadar Tutacak

Fed'in Oranları Tekrar 75 Baz Puan Artırması

Fed Faiz Oranlarını En Azından Temmuz Ayına Kadar Tutacak

Fed Faiz Oranlarını En Azından Temmuz Ayına Kadar Tutacak; İlk Kesinti Teşvik Dalgasının Başlangıcı Değil: Reuters Anketi

Reuters anketine katılan ekonomistlerin az sayıdaki çoğunluğuna göre, ABD Merkez Bankası faiz oranlarını en azından Temmuz ayına kadar tutacak, bu da daha önce düşünülenden daha geç bir süre, ilk kesintinin reel faiz oranını ayarlamak olacağını söyledi. uyaranın başlangıcı.

1-6 Aralık tarihleri ​​arasında yapılan Reuters anketine katılan 102 ekonomistin beşi hariç tümü Fed’in bu döngüde faiz artırımını tamamladığını söyledi; ancak Başkan Jerome Powell geçen hafta politika yapıcıların “eğer uygun olursa politikayı daha da sıkılaştırmaya hazır olduklarını” söyledi.

Tartışma artık federal fon oranının mevcut %5,25-%5,50 aralığında ne kadar süre kalacağı ve gelecek yıl ne kadar kesinti yapılacağı konusuna kaydı; anket, bunun piyasaların şu anda beklediğinden önemli ölçüde daha az olacağını öne sürüyor.

Son dönemdeki güçlü ekonomik büyümeye ve enflasyonun hedefin üzerinde seyretmesine rağmen piyasalar, birkaç hafta önceki “uzun süre daha yüksek” söyleminden hızlı bir değişimle, Mart ayından itibaren gelecek yıl yaklaşık 150 baz puanlık kesintileri fiyatlıyor.

Ekonomistler, Fed’in bu kadar erken faiz indirimine başlayacağına pek inanmıyor; yarıdan biraz fazlası (102 kişiden 52’si) en azından Temmuz ayına kadar faiz indirimi olmayacağını öngörüyor. Tahmincilerin neredeyse dörtte üçü, yani 102 kişiden 72’si, gelecek yıl 100 baz puan veya daha az kesinti öngördü.

Yılın ilk altı ayında bir faiz indirimi bekleyen Fed gözlemcilerinin oranı piyasaların tersi yönde hareket ediyor ve Eylül ayındaki %70’in üzerinde seviyeden son aylarda istikrarlı bir şekilde düştü.

Citi ABD’li baş ekonomisti Andrew Hollenhorst, “Fed’in 2024’te faiz artırımına gideceğine katılıyoruz, ancak piyasaların, inatla yüksek enflasyonun, faaliyetler daha belirgin bir şekilde yavaşlayana kadar kesintileri erteleyeceğini hafife aldığını düşünüyoruz” dedi.

Piyasalar hızla hareketlendi

Gösterge 10 yıllık Hazine bonosu getirileri, Ekim ayında %5’i geçtikten sonra geçtiğimiz ay keskin bir düşüş yaşadı. S&P 500 yıl boyunca %19’un üzerinde artış göstererek Kasım 2022’den bu yana en iyi ayını kaydetti.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin gelecek yılın üçüncü çeyreğinde kesintiye başlamasını bekleyen Hollenhorst, “Önümüzdeki aylarda daha güçlü çekirdek enflasyonun yavaşlayan enflasyon söylemini bozmasını bekliyoruz” dedi.

“Ve yanılsak ve enflasyon daha yumuşak kalsa bile, faaliyet devam ettiği sürece komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yavaşladığına dair daha güçlü kanıtlar bekleyerek güvenilirliğini artırma fırsatını değerlendirebilir.”

Reuters tarafından araştırılan tüm enflasyon ölçümlerinin (tüketici fiyat endeksi (TÜFE), çekirdek TÜFE, PCE ve çekirdek PCE) kademeli olarak düşeceği ancak en az 2025 yılına kadar merkez bankasının %2 PCE hedefinin üzerinde kalacağı tahmin ediliyor.

Yine de enflasyona göre ayarlanan faiz oranı (reel oran), fiyat baskılarının düşmesi ve ekonomiyi çok fazla yavaşlatma riski oluşturması nedeniyle değişmeden bırakılırsa daha kısıtlayıcı hale gelecektir.

Ek bir soruyu yanıtlayan katılımcıların üçte ikisinden fazlası, yani 38 kişiden 26’sı, reel faiz indiriminin ekonomiyi canlandırma yönünde bir değişim ihtiyacından ziyade Fed’in ilk faiz indirimine yol açacağını söyledi.

Dünyanın 1 numaralı ekonomisinin, geçtiğimiz çeyrekte yıllık bazda %5,2 oranında güçlü bir büyüme kaydettikten sonra ivme kaybetmesi ve bu çeyrekte %1,2, 2024’te ise ortalama %1,2 büyümesi bekleniyordu.

Yine de ekonomi, kırk yılın en agresif sıkılaştırma döngüsündeki 525 baz puanlık artışlara karşı iyi bir direnç gösterdi ve işsizlik oranını düşük ve fiyat baskılarını yüksek tutarak binlerce iş eklemeye devam etmesi bekleniyor.

Morgan Stanley ABD’li baş ekonomisti Ellen Zentner, “Mevcut politika duruşunun ‘daha dengeli hale gelmesi’ ile birlikte Fed’in beklemede kalma cesareti zorlanacak” dedi ve gelecek yılki hamlelerin bir gevşeme döngüsü olarak adlandırılmaması konusunda uyarıda bulundu.

“Fed 2024’te faiz indirimine başladığında, enflasyonu aşağı doğru takip ederek belli bir seviyede kısıtlayıcılığı sürdürüyor… Faiz indirimi ile gevşeme sadece anlamsal değil, önemli bir ayrım.”

Fed Faiz Oranlarını En Azından Temmuz Ayına Kadar Tutacak-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir