İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Fed, Durgunluktan Kaçınmak İçin Bir Bekleme Oyunu Oynuyor!

Fed, Durgunluktan Kaçınmak İçin Bir Bekleme Oyunu Oynuyor!

Fed'in Oranları Tekrar 75 Baz Puan Artırması

Fed, Durgunluktan Kaçınmak İçin Bir Bekleme Oyunu Oynuyor!

Fed, Durgunluktan Kaçınmak İçin Bir Bekleme Oyunu Oynuyor!

Federal Rezerv‘in kendi personeli de dahil olmak üzere artan sayıda iktisatçı ABD‘nin bir durgunluktan kurtulacağını tahmin ediyor, ancak kimse bundan emin olmadan önce 2024’e kadar geçecek.

Fed Başkanı Jerome Powell, görev zor olsa da, merkez bankasının ABD ekonomisinin büyüdüğü ve enflasyon oranlarının %2 hedefine düştüğü bir yolda ilerlemesini beklediğini söyledi.

Bir yandan, fiyat baskılarına karşı yeterince agresif hareket etmemek, daha sonra daha sert hareketler gerektiren enflasyonun toparlanmasına neden olabilir. Halihazırda kırk yılın en agresif sıkılaştırmasının gecikmeli etkilerinin ekonomiyi durgunluğa sürükleme riski de var.

ABD’de kıdemli ekonomist Jonathan Millar, “Maalesef, enflasyonun düşmesi Fed’e biraz zaman kazandırsa da, en az iki çeyrek daha bu konudaki resmin net olacağını düşünmüyorum” dedi. Barclays Capital Inc. “Fed, yumuşak inişe giden yolun kesin olmaktan çok uzak olduğunun farkına varma konusunda piyasaların oldukça ilerisinde görünüyor.”

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nun ABD’deki gerilemelerin resmi hakemi olan iş çevrimi komitesi, bir durgunluğu, ekonomi genelinde yayılmış ekonomik faaliyette birkaç aydan fazla süren önemli bir düşüş olarak tanımlıyor. Grup başlangıçta karışık raporları ve veri revizyonlarını işledikten sonra, böyle bir olayı ilan etmek 21 ay kadar uzun sürebilir.

Yumuşak inişin resmi bir tanımı olmasa da, çoğu iktisatçı bunu enflasyonun durgunluk olmadan veya işgücü piyasasına ciddi zarar vermeden ılımlı hale gelmesi olarak görüyor.

Yol kolay değil: Eski Fed Başkan Yardımcısı Alan Blinder tarafından 1965’ten 2022’ye kadar 11 para politikası sıkılaştırması üzerine yapılan bir araştırma, dördünün istikrarlı veya daha düşük enflasyonla bu başarılı sonuca yaklaşan bir şeyle sonuçlandığını, geri kalanının sert inişlerde ve/veya yeniden hızlanmada olduğunu buldu. iki yıl sonra enflasyonda.

2018’den 2022’ye kadar başkan yardımcısı olarak görev yapan ve şu anda Pacific Investment Management Co.’da küresel ekonomi danışmanı olan Richard Clarida, “Her iki tarafta da riskler var” dedi. gelecek bahar.”

Bloomberg Ekonomi Ne Diyor…

“Durgunlukta, birçok gösterge muhtemelen döngüsel zirve olarak Temmuz 2022’ye işaret ediyor. Olmayan en önemli gösterge, maaş bordroları ve son birkaç ayda tarım dışı bordro rakamlarını fiilen negatif bölgeye çevirme potansiyeline sahip büyük aşağı yönlü revizyonlarla ilgili birçok mırıltı. Ancak ‘gerçek’ 2022 rakamlarını gelecek yıla kadar bilemeyeceğiz ve ‘gerçek’ 2023 rakamlarının neye benzediğini ancak 2025’te bileceğiz.”

— Anna Wong, ekonomist

Fed yetkilileri daha da uzun bir süreye bakıyor. Merkez bankasının politika belirleme grubu olan Federal Açık Piyasa Komitesi, enflasyonun muhtemelen 2025’ten sonra %2 hedefine ulaşacağını tahmin ediyor. projeksiyonlar ileri görüşlü olursa aşağıdakiler.

Böyle bir sonucu tasarlamak zaman aldığından, komite faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek olacağını tahmin ediyor. Gelecek yılın sonunda, uzun vadeli eğilimin iki puan üzerinde ve piyasaların beklediğinden yaklaşık yarım puan daha yüksek olan %4,6’lık bir oran bekliyorlar.

Fed, geçen ay faiz oranlarını yüzde 5,25 ile yüzde 5,5 arasında, yirmi yılın en yüksek seviyesine yükseltti ve bu yıl tekrar artırabileceklerinin sinyalini verdi.

Son ekonomik veriler ekonomistlerin tahminlerini aştı, %3,5’lik işsizlik oranı on yılların en düşükleri arasında yer alırken, Temmuz ayında temel enflasyonun kilit bir ölçüsü iki yıldan fazla bir sürenin en küçük arka arkaya artışlarını bildirdi. Bu, yumuşak bir inişi desteklerken, daha yüksek fiyatların bir başka ayağına yol açan daha fazla aşırı ısınmayı mutlaka dışlamaz.

Petrol fiyatları yükselirken potansiyel bir “enflasyon patlaması” gören Renaissance Macro Research LLC’nin ekonomi başkanı Neil Dutta, “Geriye dönüp bakmadan yumuşak bir iniş olup olmadığını bilebileceğinizi sanmıyorum” dedi. fiyatlar kiraları besleyebilir.

Endişesi, Fed’in enflasyonu kontrol altına alma çabalarından erken vazgeçtiği ve fiyat artışlarının daha sonra yeniden çift haneli seviyelere çıktığını gördüğü 1970’lerdeki hatayı tekrarlamaktan kaçınmaya istekli olan politika yapıcılar tarafından yankılandı.

Powell, Temmuz ayında “Elbette herkes için en kötü sonuç, enflasyonla şimdi başa çıkmamak, onu bitirmemek olacaktır” dedi

Ekonomik veriler genellikle dönüm noktalarında karışık göründüğünden ve daha sonra revize edildiğinden ve uzun bir genişleme sırasında çeyrekte bir negatif büyüme olması çok alışılmadık bir durum olmadığından, Fed’in gerçek zamanlı olarak başarılı olup olmadığını belirlemek imkansız olacaktır.

Ne de olsa ABD, 2022’nin ilk yarısında art arda iki çeyrek daralma yaşadı – bu, diğer ekonomilerde tipik olarak bir durgunluk oluşturuyor.

Tarih benzer bir kılavuz sağlar. Daha sonra 2007-2009 durgunluğu olarak tanımlanan şeyin altı ayında, FOMC katılımcıları 2008’de ılımlı bir büyüme öngörüyorlardı. Dönemin Başkanı Ben Bernanke, yüksek faizli ipoteklerin ekonomi üzerindeki daha geniş etkisine ilişkin endişeleri başlangıçta reddetti.

MacroPolicy Perspectives LLC’nin başkanı ve eski bir Fed ekonomisti olan Julia Coronado, “Çoğu döngüde, bir dönüm noktasında bile, gerçekten emin değiliz,” dedi ve Fed’in aşırı faiz artırımlarından endişe ediyor. “Biraz sabırlı olalım. Yumuşak iniş için tek umut, bu sabra bağlı kalmalarıdır.”

Fed, Durgunluktan Kaçınmak İçin Bir Bekleme Oyunu Oynuyor!-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir