İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » FDA, İnsan Tüketimi İçin Laboratuvarda Yetiştirilen Etleri Onaylıyor

FDA, İnsan Tüketimi İçin Laboratuvarda Yetiştirilen Etleri Onaylıyor

FDA, İnsan Tüketimi İçin Tavuk

FDA, İnsan Tüketimi İçin Laboratuvarda Yetiştirilen Etleri Onaylıyor

FDA, İnsan Tüketimi İçin Laboratuvarda Yetiştirilen Etleri Onaylıyor

Ajansın Çarşamba günü yaptığı duyuruya göre, Gıda ve İlaç İdaresi ilk kez kültürlü hayvan hücrelerinden oluşturulan laboratuvarda yetiştirilen etleri insan tüketimine uygun hale getirdi.

FDA yeşil ışık yaktı, yalnızca 2015 yılında kurulan California merkezli bir şirket olan Upside Foods tarafından üretilen tavuk ürünleri için geçerlidir, ancak FDA duyurusunda kültürlü hayvan hücresi gıdası geliştiren diğer firmalarla çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Ajans, Upside Foods tarafından sunulan bilgileri pazar öncesi istişarenin bir parçası olarak değerlendirdiğini ve “şu anda firmanın güvenlik sonucu hakkında başka sorusu olmadığını” söyledi.

Şirket, Tarım Bakanlığı tarafından yapılacak inceleme ve etiket onayından sonra ürününün satışına başlayabilir. Upside, canlı hayvanlardan alınan biyopsilerin yanı sıra “yakın zamanda gıda sisteminin bir parçası olan yakın zamanda katledilmiş hayvanlardan” alınan biyopsileri kullanarak hücre kültürlü et yapıyor. Sonunda tüm hayvan bileşenlerini aşamalı olarak ortadan kaldırmak amacıyla, bu hücrelerin süresiz olarak kendi kendini yenileme yeteneğine sahip olmasını bekliyor.

Bir Upside sözcüsü, e-postayla gönderilen bir açıklamada, şirketin FDA’nın “tarihi duyurusundan” “heyecanlandığını” söyledi.

Sözcü, “Ekili et, ABD pazarına hiç bu kadar yakın olmamıştı” dedi.

Sözcü, “milyarlarca hayvanı yetiştirme ve kesme ihtiyacını” ortadan kaldırmanın yanı sıra, ekili etin çiftlik etinden önemli ölçüde daha az su ve toprak kullanacağının tahmin edildiğini ve kontrollü bir ortamda et üretilmesinin zararlı bakteriyel kontaminasyon riskini azaltabileceğini de sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler’e göre, tarımın sera gazı emisyonlarının %60’ından yalnızca et ve süt ürünleri sorumlu. Ancak ekili etin savunucuları, sera gazı emisyonlarını azaltarak çevresel faydalarına işaret ederken, bazı uzmanlar hala büyük ölçekli kültürlü et endüstrilerinin karbon kirliliğine katkıda bulunarak iklim değişikliğini şiddetlendirip şiddetlendiremeyeceğini tartışıyorlar.

Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir