Fazla Eşyalardan Kurtulmak

Fazla Eşyalardan Kurtulmak Vücudumuzda Detoks Etkisi Yapıyor

Kişisel Gelişim Psikoloji Yaşam

Fazla Eşyalardan Kurtulmak Vücudumuzda Detoks Etkisi Yapıyor

Fazla Eşyalardan Kurtulmak Kişiyi Rahatlatıyor

Hayatlarımızı o kadar çok çöple dolduruyoruz ki, ABD artık McDonald’s, Wendy’s, Burger Kings, Starbucks ve Walmarts’ın toplamından daha fazla kişisel depolama tesisine sahip. Bu, yaklaşık 50.000 depolama kompleksi demektir.

Neden önemli: Aşırı doluyuz. Ve tüm bu şeyler genellikle sevinçten çok daha fazla stres getiriyor.

Büyük resim: Tarihte hiç bu kadar çok şey bu kadar çok kişi için uygun fiyatlı olmamıştı. Bir kartı kaydırmak veya bir düğmeye tıklayıp Amazon kamyonunun gelmesini beklemek tarihte hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ve tarihte hiçbir zaman Amerikalıların hepsini saklamak için daha büyük evleri – ya da depo barakaları – olmadı.

Toys”R”Us Oyuncak Şirketi

İşte çarpıcı bir istatistik: ABD, Time dergisine göre dünya çocuklarının %3.1’ine sahipken dünya oyuncaklarının %40’ını satın alıyor. (Amerikalı çocuklar oyuncakları kimseye bırakmıyor.)

  • Neden bu kadar çok şeye sahip olduğumuzu araştıran Connecticut Koleji’nden antropolog Anthony Graesch bize şunları söylüyor: “Birleşik Devletler’de kişisel depolamanın çoğalmasını aşırı, kontrolsüz ve sürdürülemez tüketim düzeylerinin gerçekleşmesi olarak görüyorum.”
  • Bunun, “birçok malımızla ilişkilerimizi kolayca koparmada yaşadığımız zorluk” olduğunu söyledi.

Sonuç: Sadece hepsini atmayın. Eşyalarını satmanın veya bağışlamanın onlarca yolu var.

  • Milyonlarca insanın mal ticareti yapmak veya ucuza satın almak istediği iki büyük çevrimiçi ağ olan Freecycle Network veya Buy Nothing Project’i deneyin.
  • Ya da sadece Şerefiye veya Kurtuluş Ordusuna verin.

Netflix’te minimalist KonMari toplama yöntemini popülerleştiren Japon organizasyon danışmanı ve yazar Marie Kondo, bunu şöyle ifade ediyor:

“Bu çok garip bir fenomen, ancak sahip olduğumuz şeyleri azalttığımızda ve esasen evimizi ‘detoks’ ettiğimizde, vücudumuz üzerinde de bir detoks etkisi oluyor.”

Fazla Eşyalardan Kurtulmak Vücudumuzda Detoks Etkisi Yapıyor-Kaynak: axios.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir