Facebook Kullanıcı Bilgilerini Cambridge Analytica Firması

Facebook Kullanıcı Bilgilerini Cambridge Analytica Firmasıyla Paylaştı

Bilim ve Teknoloji Haber Yaşam

Facebook Kullanıcı Bilgilerini Cambridge Analytica Firmasıyla Paylaştı yazımızda geçtiğimiz Amerika seçimlerinde Donald Trump lehine kullanılan 50 milyon Facebook üyesinin bilgilerinin üçüncü bir firma ile paylaşıldığı ve bu paylaşımının şimdilerde ortaya çıkmasıyla Facebook’un ciddi zarara uğradığını yazdık.

Facebook Kullanıcı Verilerini Paylaştı

Facebook üzerinden Amerikalı bir şirket, Amerika başkanı Donald Trump’ın başkanlık seçimleri sürecinde sosyal ağlarda yaklaşık olarak 50 milyon Facebook kullanıcı bilgilerini topladığı anlaşıldı. Olayın şimdilerde ortaya çıkmasıyla birlikte Facebook 3 günde 60 milyar dolardan fazla değer kaybetti. 50 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerinin Trump lehine kullanıldığı anlaşılmış oldu. Facebook’un suçlandığı konu ise çoğu Amerika vatandaşı olan kişilerin, profil bilgilerini 3.bir firmayla paylaşıp, bu firmanın da bu verileri siyasi amaçlı olarak kullandığı ortaya çıkmıştır. Facebook normalde kullanıcılarının verilerini korumak zorundadır. Facebook’un şuanda 2 milyar aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Ayrıca Facebook kendi içerisinde de tüm kullanıcı profillerini detaylı bir şekilde incelemektedir. Ücretsiz olmasının en büyük nedeni, üye olanlar sayesinde çok büyük bir veri havuzuna sahip olmasıdır.

Cambridge Analytica Firması Facebook

Veriler Cambridge Analytica Firmasıyla Paylaşıldı

2015 yılında Facebook’un bünyesine kattığı, içerisinde psikologların da bulunduğu bir firmanın o zaman sahibi olan, şimdilerde Facebook çalışanı olan bir psikolog bu verileri Cambridge Analytica firmasıyla paylaşmıştır. Bu firma bir çok ülkede siyası danışmanlık yapıyor ve kampanyalar düzenliyor. Bu verileri de sosyal ağlar sayesinde elde ediyor. Cambridge Analytica firması Facebook’dan bu bilgileri aldığı ve 2016 Amerika seçimlerinde kullandığı öğreniliyor.

Sosyal Medyanın Gücü ve Etkisi

Facebook’a Olumsuz Etkileri

Tüm bunların yaşanmasıyla çok ciddi sonuçlar oluşmuştur. Facebook, kullanıcılarının verilerini koruyamadı ve güven sorunu olduğunu göstermiş oldu. Verilerin paylaşılmasının önüne geçemedi. 3 gün içinde 60 milyar doların üzerinde değer kaybı yaşadı. Geçtiğimiz 2 gün içerisinde dünyanın her yerinde Facebook silme ve bırakma kampanyaları başlatılmıştır. Şuanda Facebook’un ne kadar kullanıcı kaybettiği bilinmemekle birlikte aynı sorun başka firmaların başına geldiğinde ciddi kullanıcı kayıpları yaşadıkları bilinmektedir.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bu konuya ilişkin siber güvenlik firmasıyla anlaştıklarını ve teknoloji güvenliğinden sorumlu başkanlarının istifa ettiği duyurdu. Ayrıca Cambridge Analytica firması ile olan ilişkilerini bıraktıklarını belirtti. Bunun yanı sıra Facebook yatırımcılarından bir kişi Facebook’a dava açtı. Facebook’un Şubat 2018 değeri 561 milyar dolar iken şuanda 487 milyar dolara düşmüştür. Gün geçtikçe piyasa değeri düşmektedir. Teknoloji devlerinin piyasa değerlerine bakabilirsiniz. Çeşitli ülkelerden savcılar işin içine girmiş bulunmaktadır. En önemli sonucu ise Facebook güvenilirliğini yitirmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir