İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Facebook Kişisel Verilerinin Büyük Önemi

Facebook Kişisel Verilerinin Büyük Önemi

Facebook Kişisel Verileri

Facebook Kişisel Verilerinin Büyük Önemi yazımızda geçtiğimiz günlerde Facebook’un Amerika seçimleri öncesinde Amerikalıların verilerini Cambridge Analytica firmasıyla paylaşmasıyla ortaya çıkan kullanıcı verilerinin önemini ve ne kadar güvenilir olduğunu yazdık.

Facebook Kişisel Verileri-Like Butonunun Önemi

Facebook‘ta herhangi bir profilin 70 tane like tuşuna bakarak cinsiyetini, ırkını, siyasi yönelimini ve diğer temel bilgilerini, kişinin hesabına bile girmeden saptayabiliyorsunuz. Kişinin bu bilgilerini doğru tahmin etme oranı %85 civarıdır. Kişinin hesabı kapalı olsa bile geçmişte bıraktıkları ile bu işlemler yapılabilmektedir. Kişinin vermiş olduğu 150 like ile kişiyi iş arkadaşlarınızdan daha iyi tanıyabilmektesiniz. 300 like ile ailesinden daha iyi tanıyor hale gelirsiniz. 400 like ile eşinden, 400 like üzerinde ise kendisinden bile daha iyi tanıyor hale gelmektesiniz. Facebook üzerinden yapılan beğenilerin böyle büyük bir etkisi bulunmaktadır.

Facebook Kişisel Verilerinin Önemi

Siyasi Yönelimi Anlama ve Yalan Haber Yapma

Amerikanın gündemini sarsan Facebook kişisel kullanıcı verilerinin Cambridge Analytica şirketiyle paylaşılmasıyla, oy verebilecek kişilerin tüm bilgileri ve siyasi yönelimleri öğrenilmiş oldu. Bu kişilerin sadece Facebook kullanması ve beğenilerde bulunması yeterli olmuştur. Kullanıcıların bilgilerini %85 oranında doğru saptayıp, onlara reklam gönderebilmeniz de mümkündür.

Cambridge Analytica Amerika’da bulunan yabancı göçmenler için seçim çalışması da yapmıştır. Almış olduğu bilgiler ışığında seçimde taraf olduğu liderin propagandasını göçmenlere ve ülkelerine göre iyi şekilde anlatmaktadır. Böylece oy hakkı olan göçmenler firma tarafından övülen siyasi parti liderine yakınlaşmaktadır. Kendi ülkeleri için faydalı şeyler yapacağına inandırılmışlardır. Ya da sahte haberler hazırlayarak, Papa’nın Donald Trump’ı aday gösterdiği ile ilgili haberler sunabilmektedirler. Muhafazakar Amerikalıların oylarını toplamak için, bu şekilde yalan habere başvurabilmektedirler. Aynı şekilde Facebook üzerinden karşı ki siyasi parti lideri hakkında sürekli olarak yanıltıcı haberler ve reklamlar sunabilmektedirler. Tüm bunlar Facebook kullanıcılarının verileri sayesinde yüksek doğrulukla hazırlanmaktadır.

Facebook Kullanıcı Bilgilerini Cambridge Analytica Firması

Facebook’un Çok Kötü Etkilenmesi

İngiltere’de de aynı yöntemler kullanılmıştır. Cambridge Analytica, yaptığı çalışmalarla da İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılmasında etkili olmuştur. Brexit kampanyalarını çok ciddi sürdürmüştür. Cambridge Analytica’nın planlarının göz önüne çıkması daha çok Facebook’u etkilemiştir. Birçok ünlü isim Facebook kullanmamaya ve hesaplarını kapatmaya başlamıştır. Facebook’a yönelik protestolar başlatılmıştır.

Ayrıca Facebook’un değerleri gün geçtikçe düşmektedir. Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg tüm bu olaylardan sonra kameralar karşısına geçerek savunmasını yapmak zorunda kalmıştır. Yaşananlar için üzgün olduğunu ve Facebook kişisel verileri koruyamadıkları için büyük sorumluluğu taşıyamadıklarını söyledi. Bu durumun bir daha yaşanmaması için çalışacaklarını belirtti. Ücretiz olan bu tür platformların bir şekilde para kazanması gerektiği görülmektedir. Bu tür veri satışları da iyi paralar getirmektedir. Üye sözleşmelerinin çoğunda bu tür uyarılar bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir