Anasayfa » Ekonomi ve Para » Eylül Ayı Otomobil Satışları ve Karayolları Geçişleri

Eylül Ayı Otomobil Satışları ve Karayolları Geçişleri

Araç Satın Almak

Eylül Ayı Otomobil Satışları ve Karayolları Geçişleri yazımızda 2017 Eylül ayı binek ve hafif ticari araçların satış oranlarını, Mtv vergisinin araç satışına etkisini ve paralı yolların, köprülerin devlete yüksek para kazandırmasını yazdık.

Eylül Ayı Otomobil Satışları ve MTV Zammı

Otomobil satışları Eylül ayında 53 bin 423 oldu. Otomobil ve hafif ticari araçların satışı bir önceki yılın Eylül ayına göre %5,6 oranında artmıştır. Ekonomi de sıkıntılı gelişmeler olmasının yanında araç satışlarında herhangi bir azalma yaşanmamıştır. Araçlarda %40 oranında MTV vergi uygulaması yürürlüğe girecek tartışmasının arasında araçlardaki satış oranının yükselmesi devletin neden vergiyi artırmak istediğini açıklıyor. Bir aylık süreçte ülkemizde 60 bine yakın araç satıldığı için, vergi geliri en çok araçlar üzerinden toplanacaktır. En çok rağbet gören alanlardan olduğu için maliye vergi düzenlemesini araçlardan yana kullanmıştır. Halk tarafından bu vergi rahatsızlık yaratınca devlet tekrardan revize etmeye karar verdi.

Ülkemizde araç satışının diğer ülkelere göre daha fazla olduğu gerçeği bu satış rakamlarıyla öne çıkmıştır. En son %40’lık vergi artışının %20’lere indirileceği görüşülmekteydi. Bu MTV vergi indiriminin araç satışlarına olumlu yansıyacağı tahmin edilmektedir. %20 motorlu taşıtlar vergisinin de hiç az bir oran olmadığı görülmektedir. Yeni MTV vergi tutarını tüm araç sahipleri ödeyecektir.

Eylül Ayı Otomobil Satışları ve Karayolları Geçişleri 2017
Şehitler Köprüsü

Paralı Yollar ve Köprüler Para Basmaya Devam Ediyor

Karayolları Genel Müdürlüğü‘nün verilerine göre; paralı yollar ve köprülerden 2016 yılında HGS ve OGS ile 300 milyona yakın araç geçiş yapmıştır. Bu araç geçişlerinden devletin kasasına 1 milyar 450 milyon 49 bin TL kazanç sağlanmıştır. Kaçak geçiş yapan araç sayısı ise 15 milyon 55 bin 655 oldu. Bu araçların neden olduğu kayıp ise 76 milyon 995 TL olarak gerçekleşmiştir. Kaçak geçiş yapan 3 milyon aracın plakası belirlenememiştir. Bu plakalar kullanıcıları tarafından el ile veya başka şeyler kullanılarak kapatılmaktadır. Her yerde kamera olmasına rağmen 3 milyon aracın plakasının okunamaması başka ülkelerde yaşanmamıştır.

Kaçak geçişler ve plakası okunmayan araçlar dışında yollardan ve köprülerden geçen araçlar devlete çok iyi paralar kazandırmıştır. Karayolları devlete küçük bir servet kazandırmaya devam etmektedir. Yapılacak sistem yenilemeleri ile kaçak geçişlerin önüne geçildiği zaman daha da fazla gelir getireceği görülmektedir.

Eylül Ayı Otomobil Satışları ve Karayolları Geçişleri.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir