İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Ex-Ethereum Madencileri Token Birleşmeden Sonra Hayatta Kalacak

Ex-Ethereum Madencileri Token Birleşmeden Sonra Hayatta Kalacak

Ex-Ethereum Madencileri

Ex-Ethereum Madencileri Token Birleşmeden Sonra Hayatta Kalacak

Ex-Ethereum Madencileri Token Birleşmeden Sonra Hayatta Kalacak

Birleştirme sonrası dünyada yalnızca bir avuç eski Ethereum madencisi hayatta kalabiliyor ve bazıları bunu jetondan jetona atlayarak yapıyor. Hayatta kalabilenler, ether madenciliği yaparken elde ettiklerinden daha küçük kârlar elde ediyorlar.

Eylül ayında, akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar için inşa edilen Ethereum blok zinciri, madencilik gerektiren bir iş kanıtı (PoW) fikir birliği mekanizmasından, doğrulayıcılara ihtiyaç duyan bir hisse kanıtı (PoS) modeline geçti.

Birleştirme” olarak adlandırılan değişiklik, Ethereum’un enerji kullanımını %99,98 oranında azaltarak blok zincir ağlarına yönelik büyük bir eleştiriyi engelledi, ancak bu, binlerce madencinin ekipmanlarıyla ne yapacaklarını bulması gerektiği anlamına geliyordu, bu birçokları için önemli bir gelir kaynağıydı.

Bir aydan fazla bir süre sonra, Ethereum madencilerinin %20’sinden daha azı veya bir bilgi işlem gücü ölçüsü olan 200 terahash (TH), “kripto madenciliğinde yeni bir yuva bulabildi ve aynı zamanda marjlarda önemli bir düşüş yaşadı” dedi. Ethan Vera, madencilik hizmetleri şirketi Luxor’da operasyon sorumlusu.

Alternatif paralar veya altcoinler, madencileri hesaplama çalışmaları için eter veya bitcoin’den önemli ölçüde daha az ödüllendirir. Bunun nedeni, fiyat etiketlerinin ether veya bitcoin’den çok daha düşük olmasıdır. Bazı madenciler, grafik işleme birimlerine (GPU) yönelik ilk yatırımlarını bir süre önce telafi ettikleri için Birleştirmeden sonra hiç madencilik yapmamayı seçtiler.

Bu nedenle, yalnızca en verimli makinelere ve en düşük güç maliyetlerine sahip olanlar, kendilerini negatif marj bölgesinde bulmadan altcoin madenciliği yapabilirler.

Madencilik havuzu f2pool’dan bir sözcü, mevcut piyasa göz önüne alındığında, altcoinlerin küresel hash oranının sadece beşte birini barındırabildiğini ve madencilerin madencilik gelirlerinin elektrik faturalarını karşılamadığı gerçeğiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Ancak aynı zamanda, madenciler herhangi bir PoW jetonunu madenciliğe akın ettikçe, zorluk olarak bilinen bir mekanizma devreye giriyor, bu da onların bir ödül kazanma olasılıklarının daha düşük olduğu ve dolayısıyla kazançlarını daha da düşürdüğü anlamına geliyor.

Ödül değerlerinin jeton fiyatlarıyla değiştiği ve ödül kazanma olasılığının zorlukla değiştiği bu hızla değişen rüzgarlardan yararlanmak için, halka açık madenci Hive Blockchain (HIVE), GPU’larını otomatik olarak en karlı madeni paraya yönlendiren bir anahtarlama algoritması kullanıyor. Firmanın başkanı ve operasyon direktörü Aydın Kılıç, şunları söyledi: Hive daha sonra bu paraları bitcoine çevirir.

Başkan, bu nedenle genel stratejisinin BTC üretimini genişletmek için GPU’larını yeniden tasarlamak ve optimize etmek olduğunu söyledi. Kılıç, bu şekilde Hive’ın sadece ethereum classic (ETC) veya ravencoin (RVN) madenciliğinden ziyade kilovat saat başına daha fazla dolar kazandığını söyledi.

Benzer şekilde, hash gücü aracılık platformunun pazarlama müdürü Joe Downie, Birleştirmeden sonraki 24 saat içinde bu tür otomatik geçişi sağlayan yazılımı nedeniyle madenciler Nicehash platformuna akın etti. Downie, Birleştirmeden sonra platformun Nicehash ürünlerinde yaklaşık bir milyondan 600.000 müşteriye çıktığını söyledi.

Fırtına Öncesi Koşuşturma

Birleştirmeden sonra, altcoinler, madencilerin bir tokeni sular altında bırakması, zorluğunu artırması ve ardından ağdan ayrılması gibi geri bildirim döngüleriyle karşı karşıya kaldı.

Madencilerin çoğu mümkün olan en son dakikaya kadar madencilik yaptı. Downie, bazıları Birleştirme yürürlüğe girdiğinde ne yapacaklarından emin değilken, birçoğunun çoktan plan yaptığını söyledi.

Daha büyük madenciler önceden hazırlandı, hatta bazıları GPU’larını yapay zeka ve bulut bilişim için yeniden tasarladı, ancak birçok yalnız madenci bunu kulaktan kulağa oynamak zorunda kaldı.

Madencilik yazılımı sağlayıcısı Hiveon’un bir temsilcisi, ağ PoS’a geçtikten sonra, madenciler “büyük çoğunluğun mümkün olduğunca karlı kalma girişimlerinde madeni paradan madeni paraya atlamasıyla” çılgınca davrandılar. Ancak bu, madencilerin bir pazarı terk etmeye zorlanana kadar doyurduğu bir “kısır döngüye” yol açtı.

Ethereum Classic blok zincirinin hash oranı, 12-16 Eylül’den, Birleşme sırasında yaklaşık dört kat arttı, yaklaşık 200 terahash/saniyeye (TH/sn) yükseldi ve aynı anda zorluğu yaklaşık aynı faktör arttı, CoinWarz’dan gelen veriler gösteriyor. Ethereum Classic’in hash oranı, madencilerin Ethereum çatalı madenciliğinden fiyatlandırılmasıyla, o zamandan beri yaklaşık 125-135 TH/s’ye düştü.

Downie, Ethereum Classic’in en kolay geçiş olduğunu çünkü algoritmasının Ethereum madenciliğine en yakın olduğunu söyledi. Blockchain, 2016 yılında Ethereum üzerinde bir çatal tarafından oluşturuldu. Benzer eğilimler ravencoin (RVN), kiriş (BEAM) ve ergo (ERG) madenciliği için de belirgindi.

Downie, ETC’ye giderek daha fazla uygulamaya özel entegre devreler (ASIC), bitcoin madenciliği için kullanılanlar gibi özel bilgisayarlar tarafından hükmedildiğinden, GPU’ları kullanan madencilerin çoğunlukla ravencoin’e gittiğini söyledi.

Endüstrinin geri kalanı gibi, geçmişin Ethereum madencileri de bir boğa piyasası bekliyor ve gelecekte diğer madeni paraların pompalanacağı umuduyla makinelerini uğultuda tutuyor. f2pool, “Bazı madenciler, gelirleri elektrik faturalarını karşılayamasa da madenciliğe devam etmeyi seçti” dedi.

Ex-Ethereum Madencileri Token Birleşmeden Sonra Hayatta Kalacak-Kaynak: coindesk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir