İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Evtiko Nasıl İşliyor?

Evtiko Nasıl İşliyor?

Evtiko Nasıl İşliyor? Evtiko Bilgi

Evtiko Nasıl İşliyor? yazımızda Evtiko’nun nasıl bir girişimcilik yatırımı olduğunu, ev satmada yeni bir sistemi getirdiğini ve ikinci el evlerin nasıl daha rahat ve güvenilir satıldığını yazdık.

Evtiko Nasıl İşliyor?

Evtiko Nasıl İşliyor? Evtiko Nedir?

Sinan Afra‘nın kurucu ortaklığı ve CEO’su olduğu bir girişimci oluşumudur. 2016 yılında yerli ve yabancı yatırımcıların ortaklığında kurulmuştur. Evini satmak isteyen kişiler, eğer İstanbul’da oturuyor ve evinin değeri 1 milyon TL’nin altındaysa evtiko.com adresinden başvuru yaparak evini satabilmektedir. Evtiko yetkilileri sizle en yakın zamanda iletişim kurarak eviniz hakkında size teklif verebilirler veya sizin evinizi almak istemeyebilirler. Evtiko yetkililerinin eviniz hakkında vermiş oldukları teklifi olumlu bulursanız birlikte notere gidip satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu olay 3-5 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Evini satan kişi parasını nakit olarak almak istiyorsa rahatlıkla alabilmektedir.

Sinan bey bu iş modelini Amerika’da inceleyip Türkiye’ye getirmeye karar vermiş. Amerika’da uygulayan şirketin başarılı bir süreç yaşadığını gördükten sonra ülkemize de bu fikri getirerek başarılı bir şekilde uygulamıştır. Amerika’nın Türk versiyonu olarak Evtiko girişimini hayata geçiriyor. Evtiko sizden evi aldıktan sonra sizle bir işi kalmıyor ve evde kendi istediği değişiklikleri yapıyor. Burada Evtiko yetkilileri sizden evi alıp yenileyerek kendileri müşteri bularak daha fazla paraya satmaya çalışıyorlar. Siz bu tür işlerle uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Oto galerilerin ikinci el araba alıp yenileyerek daha pahalıya satmasına benzemektedir. Evtiko yöneticisi Sinan bey, insanların sıkıntısız bir şekilde evlerini satabilmesinin çok önemli olduğunu belirtiyor.

Evtiko Nasıl İşliyor? Sinan Afra
Sinan Afra

Evtiko Nasıl İşliyor? Evtiko’nun Gelişimi

İstanbul’un yanı sıra Avrupa’da Madrid ve Roma gibi lüks şehirlere de açılmayı düşünmektedirler. İstanbul’da 2.el evi olanların oluşturduğu piyasasındaki evlerin %20’si Evtiko’ya başvurmaktadır. İstanbul piyasasında hedeflerini tutturan şirket, Avrupa’da da başarılı olacaklarına inanıyor. Madrid ve Roma şehirlerinin seçilmesinin nedeni 2.el evlerin çokça satılmasıdır. 2.el evlere yoğunluk olduğu için Evtiko sistemini burada rahatlıkla uygulayabilecektir. Evtiko sistemi hızlı ve rahat olduğu için evini satmak isteyenler tercih etmektedir. Tek sıkıntısı çokça 2.el evin olduğu yerlerden ev alması gibi gözüküyor. Türkiye’de sadece İstanbul’da ev satın alıp satmaktadır. Sinan bey Amerika’da başarılı olmuş bir projenin Türkiye’de de büyük ihtimalle başarılı olacağını söylüyor. Yeni bir girişimcilik yapmaktansa, bazı ufak değişiklikler yaparak Türkiye ortamına çevirmek daha başarılı olacaktır.

Evtiko Nasıl İşliyor? Logo

Evtiko’nun Ödeme Modelleri

Kar Paylaşım Modeli

Kar paylaşım modeli seçildiği takdirde taşındığınız gün gerekli hukuki işlemleri tamamlanıyor ve ödemenizin %95’ini nakit olarak yapıyorlar. Kalan %5’i satın alma işlemleri sırasında gözden kaçırmış olabilecekleri ödenmemiş aidat, faturalar vb. ek masraflar için evinizin satışı sonrasında elde ettikleri karın %30 ile beraber size ödemek üzere tutuyorlar.

Peşin Satış Modeli

Peşin Satış Modelinde ise taşındığınız gün hukuki işlemleri tamamlanıyor ve ödemenizin %100’ünü yapıyorlar. Bu modelde ödemenizin tamamını yaptıkları için herhangi bir kar paylaşımı söz konusu değildir.

Evtiko’nun Satın Aldığı Ev Tipleri

Olması Zorunlu Kriterler:

Gayrimenkul tipi: Konut
Şehir: İstanbul
Satın alma fiyat aralığı: 1.000.000,-TL altında olan konutlar.
Tapu: Kat Mülkiyetli veya Kat irtifaklı (kat irtifaklı ise krediye uygunluk şart)
Tercihen 5 yıl ve üzeri mülk sahipliği

Tercih Ettiği Diğer Kriterler:

Arakat olması, Ana artere yakın olması, Emsallerine göre uygun fiyatta olması, Tapuda sorun olmaması tercih sebepleridir.

Evtiko Nasıl İşliyor?

“Evtiko Nasıl İşliyor?” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir