You are currently viewing Evlilik Programlarının Yalanları ve Kültürümüze Olan Zararları
Zuhal Topal-Esra Erol-Seda Sayan

Evlilik Programlarının Yalanları ve Kültürümüze Olan Zararları

  • Post author:
  • Post category:Haber / Yaşam
  • Reading time:4 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:6 Ağustos 2021

Evlilik Programlarının Yalanları ve Kültürümüze Olan Zararları yazımızda her geçen gün televizyonlarda izlenme oranları artan ve evlilik kurumunu zedeleyen sahte programları yazdık.

Evlilik Programlarının Yalanları
Evlilik Programları

Evlilik Programlarının Yalanları

10 yıl öncesinde başlayan Esra Erol’un başlatmış olduğu evlendirme programları şuan da tüm sahtekarlıklarıyla devam etmektedir. Şimdi ise Zuhal Topal-Esra Erol-Seda Sayan üçlüsü tam anlamıyla televizyonlarda bu tür programların öncülüğünü yapmaktadır. RTÜK kurumuna gelen 100 bin civarı şikayet olmasına rağmen kapatılmamaları tam bir bozukluktur. Neden kapatılmıyorlar, neden insanları bu denli uyutuyorlar tam olarak anlamış değilim. Başlarda yaşlı teyzeler, daha sonra evdeki bayanlar izlemeye başladı. Ah yavrum, evlenmelisin kızım gibi kızların oraya gerçekten evlenmeye gittiğini zannediyorlardı. Çoğunun şov olduğunu bilmeden izliyorlardı. Şuan da gelinen noktada o kadar izleyen insan var ki, programa katılan yarışmacılarına yapımcılar maaş bile bağlamış durumdadır.

Her gün oraya gidip, talibiyle konuşuyor, istemiyor yeni taliplerini arıyorlar. Reyting kazanmak için son dönemde ünlü kişileri bile kullanıp programa çağırıyorlar. Bu gidişat ile toplum kültürü iyiden iyiye bozuluyor. Kişilerden bazıları direkt talibine, neyin var, maaşın ne kadar, evin, araban var mı gibi sorular sorarak zengin bir eş aradığını belli ediyor. Diğer hususların pek bir önemi yok onlar için. Ahlaklı olması ve inançlı bir insan olması onların gözünde bir değer kabul etmiyor. Tüm Anadolu kültürünü yok etmeyi planlamış gibiler. Güzel olan ve saygı duyulan ne varsa bilinçli olarak para kazanma uğruna yok ediyorlar.

Evlilik Programlarının Yalanları

Sözde Evlilik Programlarında Kurgu

Programlar tam olarak film seti gibi kurgulanmıştır. Tüm adaylara ne yapacakları, nasıl hareket edecekleri senaryo şeklinde verilmektedir. Amaç seyirciyi ekrana çekmektir. Bu yayınlar izlenmese emin olun yayından hemen kaldırılır. Ama dediğim gibi ilk önce izdivaç programı 10 yıl önce çıkmıştır ve bu zamana kadar büyüyerek gelmiştir. Hatta farklı versiyonları çıkmıştır ve tüm büyük kanallarda ünlü insanların sunumuyla bir gelenek haline getirilmiştir. Bazı kişilerin bunlardan rant sağladığı aşikardır. RTÜK kurumunun yapacağı en hayırlı iş tüm yayınları kaldırmak olacaktır. Televizyonlarda verilen dizilerin de çok iyi niyetli olduğu söylenemez fakat onlara da bir çeki düzen verilebilir. İzleyenlerin bazıları da her şeyin kurgu olduğunu biliyor fakat izlemeye devam ediyor. Tek eğlencemiz bu programlar diyorlar. Bunlara para kazandırmaya devam ediyorlar. Tüm ülkece kötüye gidişimize katkı yapmaya devam ediyorlar.

Evlilik Programlarının Yalanları

Evlilik Programlarının Yalanları-Programlarda Senaryolar

Evlilik programlarında senaryolar dağıtılır ve herkes o senaryolara bağlı kalır. Bu sayede izleyen kitleyi ekrana bağlamayı başarırlar. Her türlü aksiyon, şiddet, üzüntü, sevinç, mutluluk bu programlarda yaşatılır. En çok da karşılıklı olan kavgalar, yalanlamalar, suçlar, dedikodular tüm çirkin hareketler yapılarak reyting toplanır. Bizim millet bunları sevdiği için yapımcılar şerbeti buna göre verirler. Edilen küfürlerde programın reytinglerini tavan yaptırıyor. Yorum yapanlarında kışkırtmasıyla tam anlamıyla bir curcuna yaşanmış oluyor. Her bölümü tam bir film senaryosu kıvamında geçiştiriliyor.

Televizyondaki yayınların reytingine bakarsak nasıl bir kitleye sahip olduğumuz anlaşılır. Yapılan istatistikte en çok televizyon izleyen ülkelerde liderliği kimselere kaptırmamışız. Bizim ardımızdan Amerika gelmektedir. Oranın da filmlerin ve dizilerin merkezi olduğunu hatırlatırım. Bu programların en yakın zamanda kapanması ve benzerlerinin açılmaması gerekir.

Bu programları RTÜK kurumuna şikayet etmek için bu formu doldurun. Kapatamıyorlar ama zorlarsak belki yasaklar koyarlar.

Evlilik Programlarının Yalanları ve Kültürümüze Olan Zararları.

Bir yanıt yazın