PsikolojiSağlıkYaşam

Evli Çiftlere Yüklenen Çocuk Sahibi Olma Zorunluluğu

Evli Çiftlere Yüklenen Çocuk Sahibi Olma Zorunluluğu yazımızda toplumumuzda evli çiftlerin hemen çocuk sahibi olma zorunluluğu olduğu, eğer çocuk sahibi olmuyorlarsa karşılarında müthiş bir toplum baskısı gördükleri ve çocuk sahibi olmada sadece kadının sorumluluk almaması gerektiğini yazdık.

Türkiye’de Evli Çiftlere Yüklenen Çocuk Sahibi Olma Zorunluluğu

Türk toplumunda yaşları gelen erkek ve kadınlara evlilik için baskı yapılır. Evlendikten sonra da çocuk yapma baskısı kurulur. Kadın ilk yılda hamile kalmıyorsa konuşmalar başlar. Toplum baskısı evli çiftin huzurunu bozmaya yetecek seviyelere ulaşır. Ailenin çocuk yüzünden huzuru kalmayabilir. Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre 2030 yıllarına gelindiğinde desteksiz çocuk sahibi olma oranı iyice düşecektir. Hazır gıdalar ve şehir yaşamının artması kişilerin çocuk sahibi olmalarını her geçen gün zorlaştırmaktadır.

Çocuğu olmayan çifte haksız yere tüm akrabaları yüklenmektedir. iyi niyetli olabilirler fakat tüm bu sorular ve bunaltan durumlar çiftin mutsuzluğuna neden olmaktadır. Bu baskılar genellikle kadın üzerinde olmaktadır. Halbuki çocuğu iki kişi meydana getirdiği için sorun ikisinde de eşit oranda bulunmaktadır. Çocuk olmadığı zaman çiftlerde genellikle kadın ilk doktora başvurur. Aslında çiftin ikisinin birlikte sorunu çözmesi gerekir. Kadına yüklenen sorumluluk erkeğin rahat etmesini sağlar. Aslında ikisininde sorumluluk alması gerekir.

Estetik Yaptırmada Psikolojik Yardım

Çocuk Sahibi Olma Kontrollerine Çift Olarak Gidilmeli

Kadınlar, üreme sorununda ilk başta kadın hastalıkları uzmanına başvuruyor. Burada kadına yapılmadık test ve muayene kalmıyor. Kan tahlilleri, ultrasonlar, rahim filmleri v.b bir çok uygulama yapılmaktadır. Daha sonra kadına ilaçlar veriliyor, uzun süreli kullanımlarla çözüm arıyorlar. Hiç bir şey fayda etmeyince bir de erkeğe bakalım diyebiliyorlar. Kadında hiçbir problem çıkmayabilir sorun sadece erkek de olabilir. Çiftin aynı anda muayene olması çocuk sahibi olmada büyük etkiye sahiptir. Erkekte sperm sayısının yeterli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sorun sadece erkekte ise kadının o kadar işlemden geçmesi gerekmez. Yetersiz geliyorsa tüp bebek uygulaması uygulandığı zaman çocuk sahibi olma ihtimali bir hayli yükselecektir.

Kadın ve erkeğin çocuk yapmak için tedaviye mutlaka birlikte başlamaları gerekir. Erkeğin sperminin durumu ve kadının yumurtalıklarının durumu çocuk sahibi olmada en önemli kriterdir. Erkekler eskiden erkek adamın erkek çocuğu olur derlerdi, bu söz artık erkek adamın çocuğu olur sözü ile değişildi. Bu sözler yüzünden erkekler, doktor kontrolüne gitmeye gerek duymuyorlar. Yapılan en büyük hatada bu oluyor.

Evli Çiftlere Yüklenen Çocuk Sahibi Olma Zorunluluğu-Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Refahattin Yücel’in videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir