Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Evlerde Kullanılan IP Kameralar Ne Kadar Güvenli?

Evlerde Kullanılan IP Kameralar Ne Kadar Güvenli?

Evlerde Kullanılan IP Kameralar

Evlerde Kullanılan IP Kameralar Ne Kadar Güvenli? yazımızda Kamu ve özel kuruluşların güvenlik amaçlı kullandığı kameraların yaygınlığı, günümüzde ev ve ofislerde de IP kameraların kullanımı arttı. IP kameralarının fiyatının uygun hale gelmesi, kurulumunun ve kullanımının kolay hale gelmesi ile insanların bu kameralara olan ilgisini de arttırdı.

Evlerde ve Ofislerde Kullanılan IP Kameralar Güvenilir mi?

İnternette yayınlanan bir videoda küçük bir kız çocuğunun odasına kurulan IP kameranın nasıl hacklendiği gösteriliyor. IP kameraya uzaktan bilgisayar aracılığıyla bağlanan kişi, kamerayı kullanarak sesli bir şekilde kendisinin nobel baba olduğunu söylüyor. Sesin sahibi, kameranın yazılım açığını bularak kameranın kontrolünü ele geçiren bir yazılım korsanı. Bu şekilde çocuğu yalnız bulan internet korsanı onu korkutup istediğini yaptırabilmektedir. Bu şekilde YouTube üzerinden birçok video korsanlar tarafından şaka amaçlı çekilip yayınlanmaktadır. Bazı korsanlar IP kameraların kontrollerini ele alıp şaka amaçlı videoya çekse de bazıları da bunu sürekli hedeflerine aldıkları ofis veya iş yerlerini izleyip hırsızlık amaçlı kullanmaktadır.

Veri Güvenliği Şifre

IP kameralar ile izlenen yerler arasında; hastaneler, oteller, ofisler ve evler bulunmaktadır. Evlerde yatak odasında kamera bulunuyorsa orayı da izlemektedirler. Evlerde kullanılan IP kameralar güvenlik için kurulmuş olsa da yazılım açığı bulunan kameralar kötü hackerlar için cazibe noktası halinde. Yıllardır süren, bilgisayar web kamerasından kişilerin izlenebileceği gerçeği, evlere kurulan IP kameralar ile gündeme yeniden gelmiştir. Dolayısıyla güvenlik amaçlı kurulmuş olan bu kameralar hayatınızı altüst edebilecek duruma gelebilir.

Yeni Yüzyılın Problemi: Bilgi Güvenliği Sağlama

IP Kameralar Nasıl Hackleniyor?

Kameraların çoğu gerçek anlamda hacklenmiyor. Korsanlar çoğunlukla kameraların üretiminde belirlenen ve daha sonra kullanıcılar tarafından değiştirilmemiş kullanıcı adı ve şifreleri bulunan kameraları hedef almaktadır. Kullanıcıların mutlaka ürünleri aldıktan sonra kullanıcı adlarını ve şifrelerini değiştirmeleri ve karışık şifreler kullanmaları gerekir. En çok kullanılan kullanıcı adı ve şifrelerin başında admin 123456 ve admin admin gelmektedir. Bu tür kullanıcı adı ve şifreler, ürünlere başlarda koyulur ve daha sonra değiştirmeniz gerekir. Aksi halde hacklenmeniz kolaylaşır. Bu tür şifreler korsan forumlarında paylaşılıyor, ardından bu iş için yapılmış yazılımlarla bu şifreler, değişik IP adreslerinde defalarca deneniyor. IP ve şifre eşleşmesi tamamlandığında IP kameranın kontrolü hackerların eline geçmiş oluyor. IP kameranın şifresini bilen herkes bu kamerayı izleyebilir.

Hackerlar, IP Kameralarını Hackleyerek Ciddi Paralar Kazanıyor

Hackerlar için bu işlem bir tür gelir kapısına dönüşmüştür. Forumlarda ve popüler sosyal medya platformlarında hacklenen kameraların canlı izlenebilmesi için IP adresleri ve şifreleri paylaşılıyor. 10-50 TL arasında IP kameraların bilgilerine ulaşmak mümkün oluyor. Bu şekilde hackerlar işi ticarete dökmüş durumda. Bazı hackerlar ise daha da ileri giderek abonelik sistemi getirmiştir. Yıllık 150 lira karşılığında her hafta abonelerine yeni hacklenen IP adreslerini ve şifrelerini veriyor. Kameraları hacklemek için kullanılan yazılımlarda aynı forumlarda paylaşılıyor. Bu işlemleri yaparken hiç yazılım bilgisine gerek duyulmuyor.

Nasıl Korunabilirsiniz?

Başlıca önlem belirli aralıklarla değiştirilen güçlü şifreler koymanızdır. Büyük, küçük harf, özel karakter ve şifrenin uzun olması güçlü şifre oluşturmanızı sağlar. İkinci önlem ise ürünü aldığınız şirketin belirli aralıklarla yayınladığı güncellemeleri takip edin ve yükleyin. Ayrıca her platformda farklı şifreler kullanmak sizi koruyacaktır. Evinize veya herhangi bir yere kamera taktırırken bu önlemleri mutlaka uygulayın.

IP = Internet Protocol

Evlerde Kullanılan IP Kameralar Ne Kadar Güvenli?-Yardımcı Kaynak: BBC News YouTube

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir