Sonbaharda Yapabileceğiniz Çatı Onarmak

Evinizin Değerini Artırmak İçin Yapabileceğiniz 5 Önemli Değişiklik

Ekonomi ve Para Yaşam

Evinizin Değerini Artırmak İçin Yapabileceğiniz 5 Önemli Değişiklik

Sonbaharda Yapabileceğiniz Çatı Onarmak

Evinizin Değerini Artırmak İçin Yapabileceğiniz Akıllı Değişiklikler

Doğru ev iyileştirmeleri, bütçenizi aşmadan evinizin değerini artırabilir. Ev geliştirme projelerine daha fazla harcama yapmak, mutlaka daha yüksek bir getiri anlamına gelmez. Mutfak tezgahı, peyzaj, boyama gibi projeler en yüksek getiriyi sağlar.

ABD‘de evlerin medyan fiyatı, bir yıl öncesine göre %20,9 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 344,141 $‘a ulaştı. Faiz oranlarındaki artışa rağmen, düşük stok ve güçlü alıcı talebi nedeniyle bu yıl konut fiyatlarının artması bekleniyor. Yüksek fiyatlarda bile evinizin değerini artırmak için bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Ev alıcılarının ne aradığını bilerek, eviniz için doğru iyileştirmeleri yapmaya odaklanabilirsiniz. İşte bütçenizi sarsmayacak, ancak yatırımınızdan (ROI) en yüksek getiriyi sağlayabilecek beş ev geliştirmesi.

Evde Temiz Sanılan Mutfak Lavabosu

1. Mutfak Tadilatı

Ulusal Ev Üreticileri Birliği’ne (NAHB) göre, ev satın alanların yarısından fazlası (%57) granit veya doğal taş tezgahı tercih ediyor ve yaklaşık beşte biri (%21) kuvars veya mühendislik taşı arıyor. Sadece %8’i laminatı tercih ediyor. Mutfakta en çok istenen diğer özellikler ise ikili evye (%81), gömme kiler (%81) ve ENERGY-STAR dereceli cihazlardır (%81). Dolap rengi söz konusu olduğunda ev alıcıları beyaz (%32) veya orta kahverengi (%26) tercih ediyor. Siyah dolaplar %5 ile en altta yer almaktadır.

Mutfak, evinizin değerini artırmak için en iyi yerlerden biridir. Eksiksiz bir mutfak tadilatı yapmak zorunda değilsiniz, genellikle küçük iyileştirmeler en yüksek getiriyi sağlar. Boyama, tezgahı değiştirme veya cihazları yükseltme gibi küçük bir tadilat, %87 ile en yüksek yatırım getirisini sağlar.

Bir Emlak Uzmanına Göre Ev

2. Aydınlatma ve Peyzaj

İlk izlenimler önemlidir. Yeni bitkiler, malçlama ve bahçe yatağı kenarlarının bakımı gibi basit ve ucuz peyzaj özellikleri hem alıcıları hem de değerleme uzmanlarını etkileyebilir. Kaldırım çekiciliğine yatırım yapmak, en iyi getirilerden bazılarını sunar. Temel bahçe bakımı maliyeti yaklaşık 340 $’dır, ancak %539’luk bir yatırım getirisi sağlar ve 275 $’a üç metreküp ağaç kabuğu malçının eklenmesi %536’lık bir yatırım getirisi sağlayabilir. Dış aydınlatma, bir evde en çok aranan özelliklerden biridir ve %87’si gerekli veya arzu edilir olarak değerlendirir. Popüler olan diğer dış özellikler arasında bir veranda (%82) ve ön sundurma (%81) bulunur.

3. Home Ofis

HomeLight tarafından yapılan bir ankette, önde gelen emlakçıların %60’ı alıcılar için bir ev ofisinin en büyük öncelik olduğunu belirtti. Pandemi nedeniyle evden çalışan daha fazla insanla, alan yaratmak veya mevcut alanı bir ev ofisine dönüştürmek işe yarayabilir. Daha fazla insan işlerine ev rutinlerinden alıştıkça potansiyel olarak yükselen sayı ile 10.000 doların üzerinde yeniden satış değeri ekleyebilir.

4. Açık Kat Planı

NAHB’nin çalışması, alıcıların açık yerleşimleri tercih ettiğini buldu. Hatta %85’i yemek odası ile mutfak arasında, %79’u aile odası ile mutfak arasında ve %70’i aile ile yemek odası arasında açık bir düzenleme istiyor. Açık düzen, arkadaşlarınızı ve ailenizi eğlendirmek için daha fazla alan sağlamanın yanı sıra daha işlevsel kare çekim ve paylaşılan ışık eklemenizi sağlar.

5. Evinizin Değerini Artırmak İçin Taze Kat Boya Kullanın

İçte veya dışta yeni bir kat boya eski yüzeylerin yeni görünmesini sağlayabilir. Kir ve kiri çıkarmak için dış yüzeyi basınçlı yıkamak bile önemli bir fark yaratabilir. Bir dış cephe boya işi için yatırım getirisi %129 olabilir.

Daha fazla harcama, mutlaka daha yüksek bir getiri anlamına gelmez. Önemli olan parayı doğru yerde harcamak. Ev fiyatları yükselmeye devam ederken, doğru ev geliştirme projelerine öncelik vermek evinizin değerini daha da artırabilir.

Evinizin Değerini Artırmak İçin Yapabileceğiniz 5 Önemli Değişiklik-Kaynak: fool.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir