İçeriğe geç
Anasayfa » Evde Sabun Yapımı

Evde Sabun Yapımı

Evde Sabun Tarifi

Evde Sabun Yapımı yazımızda temizlik ve hijyenine özen gösterenler için doğal, kimyasal içermeyen, zeytinyağı ve bitkisel yağlar kullanılarak yapılan evde sabun tarifi yazdık.

Evde Sabun Nasıl Yapılır?

Temizlik adına en önemli malzemeler arasında sabun gelmektedir. Temizlik deyince aklımıza ilk önce sabun gelmektedir. Sabun temizlik ve hijyen adına tüm evlerde bulunmaktadır. Sabunu evde kendisi hazırlamak isteyenler doğal malzemeler kullanarak rahatlıkla sabunlarını yapabilir. Doğal bitkilerin yağları kullanılarak sabun yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • Yarım litre zeytinyağı
  • 4-5 damla susam yağı
  • 1 su bardağı su
  • 4-5 damla badem yağı
  • 4-5 damla hindistan cevizi yağı
  • 3 yemek kaşığı sabun mayası kostik
  • Lavanta

Yapımı

1 kavanoza 3 yemek kaşığı kadar sabun mayasından(kostik) koyun. Büyük bir su bardağı kadar suyu kavanoza dökün. Bir kaşık ile karışımı karıştırın. Ayrı bir tahta kaba yarım litre kadar zeytinyağı dökün. 4-5 damla kadar susam yağı ekleyin. 4-5 damla damla badem yağı ekleyin. 4-5 damlada hindistan cevizi yağı ekleyin. Bir el çırpıcısı ile karışımları karıştırın. Daha önce hazırlamış olduğunuz sabun mayasını kavanozdan karışımların olduğu tahta kaba yavaş yavaş dökerken karışımları karıştırın. Bir eliniz ile sabun mayasını dökerken diğer eliniz ile karışımı karıştırın. Puding kıvamına gelmesi gerekiyor. Puding kıvamına gelmesi için 15 dakika kadar karıştırın.

Karışımın içine bir tutam kadar taze lavanta parçaları koyun. Sabun harcını sabun kalıplarına dökün. Ortalama olarak 2-3 gün serin bir yerde sabunlarınız beklemelidir. Daha sonra sabun katılaşarak kullanıma hazır halde gelecektir. Yarım saatte sabunu hazırlayabilirsiniz. Doğal sabunu saçlarda ve ciltte rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sabunun iyi köpürmesi demek kaliteli bir sabun yaptığınız anlamına gelir. Sabun yapma işini ilerleterek kendi sabunlarınızı çevrenize de verebilirsiniz.

Saç Sabunu Uzmanı Serkan Bozkurt’un videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir