İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Evde Enerji Tasarrufu İçin Öneriler

Evde Enerji Tasarrufu İçin Öneriler yazımızda elektriğin tasarruflu kullanımında mutfak içerisinde hangi aletlere önlem alınması gerektiği ve kombi ayarının nasıl yapılması gerektiğini yazdık.

Evde Enerji Tasarrufu-Mutfakta Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Evde basit uygulamalar ve önlemler alarak enerji harcamasından tasarruf yapabilirsiniz. Enerji verimliliği refleksi oluşturarak evlerinizde kolaylıkla tasarruf elde edebilirsiniz. Mutfak araç gereçlerini tasarruflu bir şekilde kullanma ile başlayalım. Su ısıtmak için kullanılan kettlelarda ihtiyacınız kadar su koyarak ısıtırsanız fazla çalışmasını engellemiş olursunuz. Bazı kettlelar sürekli olarak fişte kalarak suyun sıcaklığını dengede tutma işlemi yapmaktadır. Bu sıcak tutma işlemini yapmanıza gerek yoktur. Mutfakta en çok enerjiyi kettlelar tüketmektedir.

Buzdolabı kullanımında mümkün olduğunca A+++ dereceli ürünler tercih edilmelidir. Buzdolabına sıcak yemekler koyulmamasına dikkat edilmelidir. Buzdolabının kapısını gerekmedikçe açıp kapatmamak gerekir. Buzdolabına ürün yerleştirirken hemen yerleştirilmeli ve kapağı hızlıca kapatılmalıdır. Eski tip buzdolabı ile yeni tip buzdolabı arasında %25’lere varan tasarruf sağlanmaktadır.

Fırınlarda yapacağınız yemeğin dakikasını ayarlayıp fırını o dakika itibariyle çalıştırmanız enerji verimliliği sağlamada yararlı olmaktadır. Sitede bulunan yemek tariflerinde fırını önceden ısıtmanız tavsiyesini vermekteydik, bu durum enerji tüketiminizi arttıracaktır. Yemeğin bitiş süresinden 1-2 dakika önce fırını kapatarak enerji verimliliği sağlayabilirsiniz. Buzdolabından sonra bir diğer makine çamaşır makinesidir. Çamaşırlar yıkanırken çok fazla sıcak su kullanmamak ve düşük zamanla ayarlarda kullanmak yüksek enerji tasarrufu sağlayacaktır.

bosch-buzdolabi-izleme

Doğalgaz Tasarrufu

Soğukların tamamen havaya hakim olduğu zamanlarda kombi sürekli olarak açık kalmalıdır. Bir açıp, bir kapatmak kombinin daha fazla çalışmasına neden olacaktır. Kombiyi mümkün olduğu en düşük seviyede sürekli çalıştırmak daha uygundur. Gerektiği zaman kombinin ısısı arttırılmalıdır. Kombinin hiç kapatılmaması gerekir. Bu gibi enerji tasarrufu uygulamalarını yapan ev hanımları çocuklarına da enerji tasarrufu yapmayı öğretmelidir. Ailecek enerji tasarrufu sağlama bilinci oluşturulmalı ve hem aile ekonomisi hemde ülke ekonomisi için ayarlamalar yapılmalıdır. Kombi seçiminde eski tip konvansiyonel kombi yerine yeni tip olan yoğuşmalı kombiler seçilmelidir.

Evde Enerji Tasarrufu İçin Öneriler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir