You are currently viewing Evde Çamaşır Kurutmak Akciğer Hastalığına Neden Oluyor
Çamaşır Kurutmak

Evde Çamaşır Kurutmak Akciğer Hastalığına Neden Oluyor

  • Post author:
  • Post category:Haber / Sağlık / Yaşam
  • Reading time:5 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:10 Eylül 2020

Evde Çamaşır Kurutmak Akciğer Hastalığına Neden Oluyor yazımızda havaların soğuması ve son yıllarda artan site hayatının getirdiği bazı kurallar nedeniyle, çamaşırlar da evlerde kurutulmaya başlanınca oluşan problemleri ve çözüm yollarını yazdık.

Antitümör-Astım
Astım

Evde Çamaşır Kurutmak Küf Mantarlarını Ortaya Çıkartıyor

Evde kurutulan çamaşır, içerideki nemi %30 oranında artırmaktadır. Odadaki nemin artması da astım ve kronik akciğer hastalarını etkiler. Nemin gelişmesiyle birlikte ‘küf‘ denilen mantarlar ortaya çıkar. Bunların yaydığı sporlar ise, başta enfeksiyona ve akciğer hastalıklarına neden olur. Medicana International Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Nihal Başay, kış aylarında kalorifer üzerinde ya da evin içinde çamaşır kurutmanın, solunum yolları hastalıklarına neden olabileceğini söyleyerek, vatandaşları bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Doğru Nefes Almak

Küfler, Akciğerlerde İltihaba Neden Oluyor

Dr. Başay, çamaşırı evin içinde kurutmanın, içerideki nemi yüzde 30 arttırdığı kaydederek şöyle konuştu: “Odadaki nemin artması da astım ve kronik akciğer hastalarını etkiler. Çamaşırlar odada kurutulduğu zaman aşırı derecede nem gelişir. Nemin gelişmesiyle birlikte ‘küf’ denilen mantarlar ortaya çıkmaktadır. Bunların yaydığı sporlar ise, başta enfeksiyona ve akciğer hastalıklarına neden olur. Hastanın var olan akciğer hastalığını kötü anlamda etkiler. Akciğer hastalığı olmasa bile küfün ortamda bulunması enfeksiyonlara zemin hazırlar, kişinin bağışıklık sistemini düşürür. Bu da yine enfeksiyonlara ve diğer hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Küfün aşırı ortamda bulunması ağır pnömonilere (akciğerin iltihabı) neden olan ‘aspergillus‘ denilen bir mantarın oluşmasına yol açar. Bu mantar da akciğerlerde pnömoni oluşmasına neden olabilir. ‘Aspergillus’ küften oluşan bir tür mantar hastalığıdır. Akciğerde ağır zatürrelere neden olabilir. Bu da hastanede yatarak, tedavi gerektirebilecek derecede sıkıntı yaratabilir.

Evde Çamaşır Kurutmak İçin Az Kullanılan Oda Tercih Edilmeli

Dr. Başay, kış aylarında kimsenin çamaşırını dışarıya asmak istemediğini söyleyerek, şu anki teknolojide kurutma makineleri ya da çok yüksek devirlerde kurutan çamaşır makinelerinin mevcut olduğunu kaydetti. Bu yöntemleri uygulamanın dışında mutlaka çamaşırı dışarı ya da pencere pervazlarına asmanın önerilen yöntemler arasında olduğunu vurguladı. Dr. Başay, “Kişi eğer çamaşırı evin içerisine asacaksa, yattığı odada bulunmaması gerekiyor. Çünkü küf duvarlara yapışıyor ve sağlığımıza zarar verdiği gibi zamanla eve de zarar veriyor. Duvarlarda renk değişimine ve kötü kokuya da neden olabiliyor. Çamaşırları illa evde kurutacaksak, mümkün olduğu kadar az kullanılan odada, kapıyı kapalı vaziyette çamaşırları kurutmak ve daha sonra odayı havalandırmak iyi bir yöntem olabilir” dedi.

Kokulu Deterjan Kullanmayın

Özellikle astım ve kronik bronşit hastalarının, kokulu deterjanları kullanmamaları yönünde uyarıda bulunan Dr. Başay, “Yaydıkları keskin koku nedeniyle hastalara zarar veriyor. Mümkünse kokusuz deterjan kullanmak ve çamaşırları çok iyi durulamak başka bir yöntemdir. Bu tür hastalara ortaya çıkacak öksürük, ateş, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve hırıltılı solunum gibi şikayetler ortaya çıkarsa, mutlaka Göğüs Hastalıkları Polikliniği’ne başvurmaları gerekmektedir.”

Evde Çamaşır Kurutmak Akciğer Hastalığına Neden Oluyor-Kaynak: Demirören Haber Ajansı YouTube-Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Nihal Başay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın