Evde Balon Ekmek Yapımı

Evde Balon Ekmek Tarifi

Mutfak

Evde Balon Ekmek Tarifi yazımızda tava üzerinde pişirilen, hamurun şişmesi ile oluşan, yumuşacık içinde tereyağı ve peynir bulunan Evde Balon Ekmek Tarifi yazdık.

Evde Balon Ekmek Yapımı

Malzemeler

  • 5 su bardağı un
  • 1 paket kuru maya
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 2 su bardağı ılık su
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Evde Balon Ekmek Yapımı

Yapımı

Bir cam kaba 5 su bardağı kadar un dökün. Unların ortasına 1 paket kuru maya dökün. 1 tatlı kaşığı toz şekeri de tam ortaya dökün. 1 su bardağı kadar ılık su dökün. Maya ve şekeri birlikte karıştırın. Unlardan ortaya doğru biraz ittirin ve kabın üzerini bir bez ile kapatın. 10 dakika kadar mayalanması için bekletin. 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı dökün. 1 tatlı kaşığı tuzu kenarlara doğru dökün. 1 su bardağı kadar ılık suyu yavaş yavaş hamura dökün ve yoğurun. Hamur toparlandıktan sonra bir tezgaha un serpin ve hamuru burada yoğurun. Hamuru yoğururken avucunuz ile bastırarak yoğurun. 5 dakika kadar hamuru yoğurun.

Önceki cam kaba biraz sıvı yağ dökün. Yuvarlak hamuru içine koyun ve hamurunda üzerini biraz yağlayın. Kabın üzerini kapatın ve 1 saat kadar mayalanması için bekletin. Hamuru bir tezgaha serin ve uzunlamasına açın. Hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler yapın. Bezelerin üzerini streç ile kapatın ve 10 dakika kadar dinlendirin. Tezgaha un serpin. Bir merdane yardımıyla bezeleri tabak büyüklüğünde açın. Açtığınız hamurları pişirme kağıdının üzerine dizin. Açtığınız hamurların üzerine bez örtün. Ocağa büyük bir tava koyun ve ısıtın. Kenarlardan balon ekmekler şişmeye başlayacaktır. Önlü arkalı çevirerek hamurları pişirin. Ekmeklerin içerisine tereyağı ve peynir koyarak yiyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir