İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Evde Bakım Maaşı

Evde Bakım Maaşı

Evde Bakım Maaşı 2018

Evde Bakım Maaşı yazımızda evde bakım maaşı alanların maaşlarında yaşanan artış tutarı, kimlerin evde bakım parası alabildiğini, gereken evrakları, 65 yaş aylığı şartları ve miktarını yazdık.

Evde Bakım Maaşı 2018

Evde bakım maaşı, muhtaç olan kişilerin kan bağı olması neticesiyle muhtaç olan kişiye bakmasıyla alacakları maaştır. Aylık yaklaşık olarak 960 TL gibi bir ücret alınırken bu maaş 2018 yılında artacaktır. Hasta, ağır engelli raporu olanlar, sosyal güvencesi olmayan, ekonomik durumu yetersiz olan 65 yaş üstündekiler devletten bu maaşı alabilmektedir. Evde bakım maaşı için bir takım evraklar gereklidir.

Bu evraklar; engelli ve bakıcı olarak yazılan kişinin kimlik fotokopisi, engelliye ait 2 adet vesikalık fotoğraf, engellinin var ise öğrenimini gösteren belge veya suret gereklidir. 2018 yılının ilk 6 ayında 1068 Liraya çıkarılacaktır. Ayrıca ikinci 6 ayında 1105 lira olarak yaşlı veya engelli kişiye bakana verilecektir.

Engelliliğin kanıtlanması için tam teşekküllü devlet hastanesinden ağır engelli raporu gerekmektedir. Engel oranı %50’nin üzerinde olmalıdır. Ağır engelli kısmında evet olarak işaretli olmalıdır. Evde bakım maaşının bağlanması 3-6 ay arasında değişmektedir. Bir diğer önemli kriter, engelli kişinin ailesinin kişi başına düşen geliri 847 liranın altında olması gerekmektedir. Bu rakam 2017 yılı için geçerlidir. Asgari ücretin 3/2’sinden düşük olması gerekir.

Sosyal Yardımlar İncelemesi

65 Yaş Aylığı Şartları

65 yaşın üzerinde olan vatandaşlara devlet maaş ödemektedir. Kişinin 65 yaşını geçmesi, hiçbir sigorta ve güvencesi olmaması, ailesinde kişi başı gelirin 423 liranın altında olması gerekiyor. Asgari ücretin 3/1 oranından düşük olması gerekiyor.

65 yaş aylığı için gereken evraklar:

  • Mal müdürlüğünde alınan başvuru formu,
  • Muhtarlıktan alınan detaylı ikamet adresi,
  • Vukuatlı nüfus örneği,
  • 3 adet vesikalık gerekiyor.

65 yaş aylığının aylık tutarı 261 liradır. 65 yaş aylığı 3 ayda bir 784 lira olarak ödenmektedir. 2018’in ikinci 6 aylık döneminde 270 liraya çıkarılacaktır. 3 aylık ise 812 lira yaşlıya verilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir