MutfakYaşam

Ev Yapımı Bulyon Tarifi

Ev Yapımı Bulyon Tarifi yazımızda evinizde sağlıklı ve helal bir şekilde yapabileceğiniz, et suyunu kaynatıp baharat ekleyerek yapacağınız Ev Yapımı Bulyon yazdık.

Piyasada helal sertifikalı bulyonlara rastlamak mümkündür. Fakat bunların gerçekten helal olup olmadığını sorgulayacak sistematik bir denetim mekanizması maalesef mevcut değildir. İsteyen her şirket, bazı vakıf ve STK’lardan helal ibaresini satın alabiliyor. Sertifika alan şirketlerin bazısının kısmi denetimli, bazısının da denetimsiz olduğu göz önünde bulundurulursa helal ibareli bulyonlara şüpheyle yaklaşmakta fayda var. Gerçekten helal olanlarını bulmanın ise çok zor olduğu koca bir gıda gerçeği olarak karşımızda duruyor.

Bulyonlar, helal kesim hayvan etinin ve kemik iliğinin kaynatılmasıyla imal edilse bile, kullanılan sağlığa zararlı katkı maddelerine dikkat edilmesi gerekiyor. Bu sebeple her türlü bulyon ürününden uzak durmakta fayda var.

Ev Yapımı Bulyon

Malzemeler

  • 1 adet dana kemiği (Veya elinizde olan kemik parçaları)
  • 1 adet soğan
  • 1 adet havuç
  • Tane karabiber
  • Tuz
  • Defne Yaprağı
  • 4-5 damla limon suyu

Hazırlanışı

1 adet dana kemiği (veya elinizde olan kemik parçaları) yıkayıp düdüklü tencereye koyun. 1 adet kuru soğanı bütün halde içerisine atın. 1 adet havucu birkaç parçaya bölüp ekleyin. Tane karabiber, tuz, defne Yaprağı ve 4-5 damla limon suyunu ekleyip üzerini geçecek kadar kaynamış suyu boşaltın. Düdüklünün kapağını kapatın ve en az 1 saat kadar kaynatın. İyice kaynayan kemik suyunu ocaktan alıp, süzgeçten geçirin. Hafif ılıyınca bir kullanımlık kaplara paylaştırıp soğuyunca dondurucuya atın ve çorbalarınızda, yemek ve pilavlarınızda afiyetle yiyin.

Yardımcı Kaynak: Helali Arama Stratejileri-İnsan ve Hayat Kitaplığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir