Ev Hanımlarının Kilo Alma Nedenleri ve Çözüm Yolları

Ev Hanımlarının Kilo Alma Nedenleri
Ev Hanımları

Ev Hanımlarının Kilo Alma Nedenleri ve Çözüm Yolları yazımızda ülkemizde son yıllarda artan obezite sorununun daha çok ev kadınlarını etkilemesini ve kilolardan kurtulmanın yollarını yazdık.

Ev Hanımlarının Kilo Alma Nedenleri?

Ülkemiz geçen yıl yapılan araştırmaya göre Avrupa’da en hızlı obez olan ülke oldu. Bu obezite en çok Türk kadınlarına yansıdı. Obeziteyi önlemede burada en büyük görev annelere düşmektedir. Çocuğuna yemek veren ve eğitimini veren genelde anneler olur. Annelerin beslenme alışkanlıklarını sağlıklı beslenme üzerine kurması gerekiyor. Obezite ile insanlar birçok hastalığına yakalanmaktadır ve bunun çözümü sağlıklı beslenmeden geçer.
Obezite; tip 2 diyabet, kanser, kalp-damar hastalıkları ve bunama riski arttırmaktadır. Eklem ve bel ağrıları problemlerine neden olmaktadır. Bolca yürüyüş yapmak, egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek obeziteye karşı etkilidir. Annelerin daha çok kilo almasının nedeni daha çok mutfakla ilgili olmalarıdır. Evin alışverişini yapan, pazara ve markete giden kadınlar olduğu için sürekli yiyeceklerle iç içedirler. Yemekleri yaparken sürekli onları koklayan, onlarla yüz yüze gelen ve buzdolabıyla içli dışlı olanlar annelerdir. İnsan farkına varmadan yemeklerin tadına baka baka fazla kilo almaya başlayabiliyor. Bu yüzden atıştırmaktan uzak durun.

kiloverme-saglikli

Kilo Alımını Önlemenin Yolları

Ev hanımlarının bunu önlemek için yemekleri yaparken yemeklerin tadına bakmaması, kalan yemekleri yememesi gerekir. Ev hanımları iki öğün arasını çok uzun tutmalıdır, bu şekilde iç organlarınız rahatlayacaktır. Sürekli olarak bir şeyler tüketmek vücudu yorar. Bu şekilde sürekli pankreas, karaciğer, safra kesesi çalışır. Tüm bu yiyecekler size yağ olarak geri döner. Bunu önlemek için iki öğün arasını en az 4-5 saat tutun. Kahvaltıdan sonra su, çay, kahve içebilirsiniz fakat yiyeceklerden uzak durun. Akşamları 6-8’den sonra yemek yememeye dikkat edin.

yuruyus-yapma-fayda-saglar

Spora Vakit Ayırın

Tüm aile kahvaltıyı yaptıktan sonra siz ev işlerine başlamadan önce dışarı çıkıp 1 saat yürüyüş yapabilirsiniz. Havalar soğuksa evde 1 saat yürüyüş yapın. Kendinize mutlaka hareket için vakit ayırın ve bunu ertelemeyin. Sizi bekleyen işleri zaten yapacaksınız. Bu yürüyüş aktivitesini her gün aynı saatte yapmaya kendinizi alıştırın. Artık sporsuz kalamayacaksınız. Ya da öğleden sonra 4’lerde yürüyüş yapabilirsiniz. Bu şekilde metabolizmanız daha iyi çalışır, kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Ayrıca açık havada yürüyüş yapmak mutlu olmanızı sağlar.

Ev Hanımlarının Günleri

Günler, çoğu ev hanımının haftada birkaç kez toplandığı ve yemek yediği buluşmalardır. Sosyalleşmek adına yararlıdır. Günlere gittiğiniz zaman karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durun, kalorisi düşük yiyecekleri yavaş yavaş tüketin. Bu şekilde kilo almayacaksınız. Günlerde daha az kalorili yiyecekler yapmaya özen gösterin.

Ev Hanımlarının Kilo Alma Nedenleri ve Çözüm Yolları-Dr. Ayça Kaya’nın videosundan yardım alınmıştır.

Admin hakkında 4503 makale
Yavuz Mental Kuruluş 17 Eylül 2016

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*