HaberSağlıkYaşam

Etobur Otobur İkilemi ve Yaşlara Göre Tercih Edilme Durumu

Etobur Otobur İkilemi ve Yaşlara Göre Tercih Edilme Durumu yazımızda yaş durumuna göre hayvansal ve bitkisel beslenme durumunu, yağ tüketim oranını ve sadece etobur veya otobur beslenmeyi yazdık.

Hangi Yaşlarda Etobur veya Otobur Beslenmeli?

İnsanoğlu ateşi bulmadan önce otobur bir beslenme sürürken ateşi bulduktan sonra hem etobur hemde otobur bir yaşam sürmüştür. Hayvansal gıdaların protein bakımından oldukça zengin olduğu bilinmektedir, özellikle yumurtada çok yüksek protein bulunmaktadır. Yumurtanın içindeki aminoasitler çok iyi kombinasyon göstermektedir. Süt ve süt ürünleri de çok faydalıdır. Etobur mu, otobur mu beslenme tercihi yapmak için yaşa bakmak gerekir.

Bir bebeği baz alırsak sadece anne sütü almaktadır, sebze ve meyveyle işi yoktur. Anne sütü bebeğe fazlasıyla yetmektedir. Büyüme çağına geldiğimizde ise çocuklara hayvansal protein ağırlıklı besinler bolca verilmelidir. Kemiklerin, kasların, beynin, sindirim sisteminin, vücudunun, organlarının, dokularının tam olgunlaşa bilmesi için elzem aminoasitleri alması gerekir. Bunlarda sadece hayvansal ürünlerden bulunur. Ette bolca demir bulunmaktadır. Fazla et tüketmekte vücut sağlığı için zararlıdır. 20-40 yaş aralığında besin tüketimi hayvansaldan bitkisele doğru kaydırılmalıdır. İki besin türünün eşit şekilde tüketilmesi idealdir.

40 yaşından sonra ise etoburluğu bırakıp daha çok otobur olmaya özen gösterilmelidir. Yemek menüsünde daha çok sebze, meyve, bakliyat, kabuklu kuruyemiş olmalıdır. Bitkisel kaynaklara yönelinmelidir. Bitkisel proteinlere daha çok yönelmek lazım. Haftada 1-2 kere et (100-200 gram kadar), haftada 2-3 gün balık, haftada 2-3 günde sofrada bakliyat, tam tahıllı ürünler ve bolca sebze olması tavsiye edilir. Her gün 5 ile 7 porsiyon arası sebze ve meyve tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yaş aldıkça etten ota doğru geçiş sağlanmalıdır.

Canan Karatay'ın Besin Tavsiyeleri-Zeytinyağı faydaları

Yağ Tüketim Oranı

Yağlarda ise 3 birim yağ alınıyorsa, bunların 2 birimi zeytinyağından, 1 birimi tereyağından alınmalıdır. Eğer 4 birim yağ alınıyorsa, 3 birimi zeytinyağından, 1 birimi tereyağından alınmalıdır. Zeytinyağı pahalı olduğu için 3 birim zeytinyağını ikiye indirip 1 birim ayçiçek yağı kullanabilirsiniz.

Seyahat Ederken Yurt Dışında Helal Kesim

Sadece Etobur veya Sadece Otobur Olanların Yaşayacakları Durumlar

Aşırı hayvansal protein tüketmek size kilo konusunda bir avantaj sağlayabilir. Aşırı hayvansal protein tüketirseniz kilo almazsınız. Bununla birlikte bolca asidiniz olur. Bol asidin vücutta olması kasların, kemiklerin erimesine neden olur. İltihabı süreçleri tahrik edersiniz. Hayvansal ürünlerle beslenenler, bitkisel ürünlerle beslenenlerden daha çok kansere yakalanmaktadır. Hayvana verilen tüm ilaçlar et yoluyla insanlara geçmektedir. Kalp-damar rahatsızlıkları ve bunama durumu bitkisel gıdalarla beslenenlerde daha az görülmektedir.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir