İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Ethereum Fiyatı Öngörülemeyen Mahkeme Kararının Ortasında 3 Bin Doların Üzerine Çıktı

Ethereum Fiyatı Öngörülemeyen Mahkeme Kararının Ortasında 3 Bin Doların Üzerine Çıktı

Bitcoin ve Ethereum

Ethereum Fiyatı Öngörülemeyen Mahkeme Kararının Ortasında 3 Bin Doların Üzerine Çıktı

Ethereum Fiyatı Öngörülemeyen Mahkeme Kararının Ortasında 3 Bin Doların Üzerine Çıktı

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum (ETH) , son 7 gün içinde kayda değer bir fiyat artışı yaşadı ve %5,36’lık artışla fiyatını 3.100 dolar seviyesine yaklaştırdı. Analistler bu artışı ABD’de Nisan ayı perakende satış verilerinin durmasına bağladı ve ABD Merkez Bankası’nın ekonomik büyümeyi canlandırmak için potansiyel faiz indirimi yapacağı beklentilerini artırdı.

ETH’nin yükselişi aynı zamanda bir mahkeme kararından ve ABD Adalet Bakanlığı’nın iddianamesinden de etkilendi. 15 Mayıs’ta açıklanan iddianame , iki kişiyi Ethereum blok zincirini manipüle ederek elektronik dolandırıcılık ve kara para aklamayla suçladı. Mahkeme belgesi, Ethereum’un güvenilir bir aracıya ihtiyaç duymadan merkezi olmayan bir blockchain olarak çalıştığını ve ETH yatırımcıları arasındaki güveni artırdığını vurguladı.

Bu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bir ticaret platformu olan Robinhood’a, kripto listelemeleri ve saklama işlemleriyle ilgili menkul kıymet ihlalleri iddiası üzerine bir Wells bildirimi yayınlamasının ardından geldi. Karar, düzenleyicilerin ETH’yi bir menkul kıymet olarak sınıflandırmasıyla çelişiyordu çünkü Ethereum ağı içinde başkaları tarafından yönetim veya girişimcilik çabalarının bulunmadığını vurguladı.

ABD SEC’in VanEck ve ARK Invest’in spot Ethereum ETF talebine ilişkin nihai kararını sırasıyla 23 Mayıs ve 24 Mayıs’ta açıklaması bekleniyor. Analistler onay ihtimalinin %35’in altında olduğunu tahmin ederken, Ether’in bir güvenlik aracı olarak sınıflandırılması durumu zayıfladı ve 17 Mayıs’ta 3.050 doların üzerindeki yükselişe katkıda bulundu.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: coinmarketcap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir