İçeriğe geç
Anasayfa » Mutfak » Et Kavurması Nasıl Yapılır?

Et Kavurması Nasıl Yapılır?

Et Kavurması Yapımı

Et Kavurması Nasıl Yapılır? yazımızda yumuşak dana kontrfile eti kullanarak yapacağınız tencerede Et Kavurması Yapımı yazdık.

Malzemeler

  • Yarım kilo dana kontrfile
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • Karabiber
  • Tuz
  • Pul biber
  • Kuru kekik

Hazırlanışı

Geniş bir tencereyi ocağın üstünde iyice ısıtın. Yarım kilo kuşbaşı doğranmış dana kontrfile hazırlayın. Et parçalarının küçük olması gerekiyor. Etleri ısınan tencerenin içine atın. Etleri tahta kaşık ile tencereye güzelce yayın. Etlerin dış kısımlarına renklerini pişirerek aldırın. Diğer tarafında renk alması için etleri çevirin. Sürekli olarak etleri karıştırmayın. Bu işlem tencerenin ısısını düşürecektir. Etin her yeri rengini aldıktan sonra tencereyi kısık ateş alan göze alın.

Kısık ateşte kavurmaları pişirin. Bu işlem ile etler sularını bırakacaktır. Şimdi tencerenin kapağını kapatın ve etin buharında pişmesini sağlayın. Normalde tencere kapağı kapatılmaz, fakat bu kavurmada kendi suyu ile pişmesi sağlanacaktır. Kısık ateşte pişmeye bırakın. Etler güzelce sularını salacaklardır. Etler piştikten sonra biraz tuz dökün. Biraz karabiber ekleyin. 2 yemek kaşığı kadar tereyağını etlerin üzerine dökün. Ette yağ olmadığı için tereyağı kullanıyoruz. Tahta kaşık ile biraz etleri karıştırın. Kuru kekik ve pul biber baharatları da ekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir