Anasayfa » Haber » Espor’un Gençler Arasında Hızla Yükselmesi

Espor’un Gençler Arasında Hızla Yükselmesi

Espor'un Gençler

Espor’un Gençler Arasında Hızla Yükselmesi yazımızda espor yapan oyuncuların nasıl bu aşamaya geldikleri, oyun pazarının ne kadar büyük olduğu ve gerçek sporun yerini nasıl aldığını yazdık.

Espor'un Gençler Arasında
CS:GO

Espor’un Dünya Pazarı

Espor’da online oyun oynama ve oyun oynayanları takip eden kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. 2016 yılında dünya genelinde kazanç 696 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Uzmanlar 2019 yılına kadar espor pazarının 1 milyar dolar değerini bulmasını bekliyor. YouTube, Twitch gibi video izleme ve yükleme platformlarında oldukça fazla gencin oyun videoları izlediği ve espor’u takip ettiği bilinmektedir. 2016 yılının sonunda League of Legends finalini tam 43 milyon kişi takip etmiştir. Bu kadar kişi sayısı en popüler sporların finallerinde bile yoktur.

Gamer Tanımı-Cs-Go
Cs-Go Şampiyon Takımları

Video Oyunlarının ve Espor’un Gençler Arasında Aşırı Yükselmesi

Video oyunları 30 yılı aşkın bir süredir popüler, ancak rekabetçi oyun ya da espor’ların son zamanlarda binlerce katılımcı ve izleyicisi olmuştur. Dünyaca ünlü spor kanalları ESPN, Fox Sports, MLB Advanced Media ve Big Ten Network çoğu zaman EA Sports, Riot ve Blizzard gibi büyük oyun şirketleriyle ortaklaşa espor müsabakalarını yayınlamaya başladı. Yaşı büyük olanlar, neden başka biri oyun oynarken gençlerin onları izlediğini merak ediyorlar. Araştırmacılara göre, espor izleyicilerin genellikle söz konusu oyunlar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve oyuncular olarak kendi yeteneklerini geliştirmelerinin bir yolu olarak görüntüleme sürecini kullanarak oyunları kendilerinin oynadıklarını ortaya koyuyor. Pek çok seyirci, başkalarının oynamalarını izlemek, rekabetçi kültürün derinliğini keşfetmek ve espor’u geleneksel sporları izlemeye tercih ediyorlar.

Espor oyunlarında reklam ve sponsorluk anlaşmaları da gün geçtikçe artmaktadır. İnsanlar meslek olarak esporcu olabilir ve normal işe gider gibi oyununu oynayıp para kazanabilir. Hali hazırda Twitch kanalında oyun oynarken kişileri izleyen takipçileri beğenmiş olduğu oyunculara bağışta bulunarak onları desteklemektedir. İlla resmi esporcu olunacak diye bir şey yok. Oyun pazarında Çin ve Kuzey Amerika, küresel ticaret gelirlerinin yarısından fazlasını oluşturmaktadır.

E-spor
Espor

Espor’un En Önemli Özelliği

Espor’un önemli özelliklerinden biri online oyunlarda sevmiş olduğu oyuncularla birlikte oyunlar oynayabiliyor olmasıdır. Milyonlarca insan kendi evlerinde CS:GO, Overwatch, League of Legends ve Dota 2 oynamaktadır. Bu oyunları dünya üzerinde birçok oyuncuyla birlikte oynayabildikleri için kitlesel bir paylaşım haline gelmiştir. Yeni teknikler öğrenmek isteyen normal oyuncular üst düzey oyunculara büyük ilgi duymaktadır. Oynadığı oyunun püf noktalarını öğrenmek isteyenler bu oyuncuları takip ederek hem eğleniyorlar hem de kendilerini geliştiriyorlar. Oyuncuların artık YouTube ve Twitch’de büyüdükleri sosyal paylaşım sitelerinden oyunlar ile alakalı paylaşımlarda bulundukları bir dünyada espor’un daha da büyümesi bekleniyor.

Espor’un Gençler Arasında Hızla Yükselmesi.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir