Kripto Kralı Sam Bankman-Fried

Eski FTX Kullanıcıları, Başarısız Kripto Değişiminin Bir Ponzi Şeması Olduğunu Söylüyor! Ponzi Şemaları Nasıl Çalışır?

Bilim ve Teknoloji Ekonomi ve Para Haber

Eski FTX Kullanıcıları, Başarısız Kripto Değişiminin Bir Ponzi Şeması Olduğunu Söylüyor! Ponzi Şemaları Nasıl Çalışır?

Eski FTX Kullanıcıları, Başarısız Kripto Değişiminin Bir Ponzi Şeması Olduğunu Söylüyor!

Yakın zamana kadar, Sam Bankman-Fried veya SBF, kripto para borsası FTX‘i sadece iki yıl içinde 32 milyar dolarlık bir deve dönüştürmesiyle tanınan kripto paranın altın çocuğuydu. Ama darmadağınık, sol eğilimli 30 yaşındaki oyuncu bir yalanı yaşıyordu. Minimalist bir hayırsever olduğunu iddia eden SBF, müşteri fonlarını, başarısız kripto imparatorluğunu desteklemek ve müsrif yaşam tarzını finanse etmek için kullanmıştı.

Kripto endüstrisinin ifşaatları ve daha geniş çaplı daralması arasında, FTX ve SBF’nin ticaret şirketi Alameda Research‘ün yanı sıra 200’den fazla kripto şirketini içeren yatırım ağı vardı.

Bu arada, bir zamanlar 26.5 milyar dolar değerinde olduğu bildirilen kriptonun eski “beyaz şövalyesi” SBF, son 100.000 dolarına düştüğünü söylüyor.

Eski FTX kullanıcıları, akademisyenler ve hatta kripto sadıkları, Bankman-Fried’in artık feshedilmiş kripto borsasının düpedüz bir “Ponzi planı” olduğunu ve kendisine ve şirketine karşı bir dizi hukuk davasına yol açtığını iddia ettiler. Henüz davalarla ilgili herhangi bir karar verilmiş değil.

İddialara ve SBF’nin hata kabullerine rağmen, Fortune’un temasa geçtiği avukatlar, FTX’in gerçek bir “Ponzi planı” olduğunu ilan etmek için henüz çok erken olduğunu söylediler – ancak savcıların sonunda bunu yapabileceğini söylüyorlar.

Kâr amacı gütmeyen Finansal Teknoloji ve Siber Güvenlik Merkezi’nin yönetici direktörü Thomas P. Vartanian, “Bunun bir saadet zinciri olup olmadığını bilmiyorum ve muhtemelen öğrenmemiz biraz zaman alacak” dedi.

ABD tarihindeki en büyük 50 finansal kurum iflasının 30’unda tarafları temsil etmiş olan Vartanian, savcıların FTX ve yan kuruluşlarının karmaşık, birbirine bağlı ve yanlış yönetilen muhasebesini incelemesinin yıllar alabileceğini kaydetti.

“Parayı takip edecekler ve sente kadar takip edecekler. İhmal, sivil dolandırıcılık, adli dolandırıcılıkla mı uğraştığımızı ve bunun bir saadet zinciri mi yoksa her ne ise onu anlayacaklar” dedi. “Ama bunlar, tüm para takip edilene kadar bir süre kimsenin elinde olmayacağını düşündüğüm gerçekler.”

Yine de Vartanian, FTX’in iflasından bugüne kadar açıklanan dosyaların “oldukça yıkıcı” olduğunu kaydetti.

“Bana göre şimdiye kadar bu, kurumsal bir uygunsuz davranış gibi görünüyor” dedi. “Ve bunun dolandırıcılığa ve yasa ihlallerine mi yoksa saadet zincirine mi dönüştüğü başka bir soru.”

Ancak Scura, Wigfield, Heyer, Stevens & Cammarota hukuk firmasında iflas uzmanı olan Carlos Martinez bir adım daha ileri gitti.

“Soruşturmayı bekleyelim” diye hukuken cevap olacağını düşünüyorum” dedi. “Ama oldukça kesik ve kuru olduğunu düşünüyorum. Bunun olduğu duvarda yazıyor – ya da en azından, bir Ponzi şeması olması gerekmiyorsa, kesinlikle bir Ponzi şeması olarak işliyordu, eski FTX kullanıcıları da aynı şeyi söylüyordu.

Ponzi şemaları nasıl çalışır?

Bir Ponzi şeması, yatırımcıları çok az riskle veya hiç risk olmadan yüksek getiri vaatleriyle çeken bir aldatmacadır. Sorun şu ki, Ponzis bu sözde getirileri karlı yatırımlar yerine yeni yatırımcılardan gelen parayı kullanarak yaratıyor.

Adı, 1920’lerde ABD’li yatırımcıları zekice bir hikaye ve yüksek getiri vaadiyle dolandıran İtalyan dolandırıcı Charles Ponzi‘den geliyor.

SEC, Ponzi şemalarının tehlikeleri ve bunların kripto çevrelerindeki yaygınlığı hakkında uyarıda bulundu. Ve New York Üniversitesi Stern School of Business’ta emekli profesör ve Roubini Macro Associates’in CEO’su Nouriel Roubini gibi bazı kripto eleştirmenleri, tüm kripto ekosisteminin “tüm saadet zinciri planlarının anası” olduğunu bile iddia ediyor.

FTX, geçmiş Ponzi şemalarıyla pek çok benzerliği paylaştı. 2006’dan 2011’e kadar Federal Deposit Insurance Corporation’ın (FDIC) başkanı olan Sheila Bair, bu ayın başlarında CNN’e SBF’nin düzenleyicileri ve yatırımcıları cezbetme yeteneğinin “bir bakıma Bernie Madoff benzeri” olduğunu söyledi.

Madoff, 2008’de tutuklanmadan önce 20 yılı aşkın bir süredir tarihin en büyük Ponzi planını yürüttü ve 37.000 kadar kişiden 65 milyar dolar çaldı. Nihai muhasebe henüz tamamlanmamış olsa da, FTX’in 100.000’den fazla alacaklıya karşı 50 milyar dolarlık borcu var ve bu da SBF’nin işini Madoff’un rakamlarına yaklaştırıyor.

Ancak SBF bir saadet zinciri yürüttü mü? Yoksa iflası ve müteakip muhasebe skandalı piyasaları sarsan Houston merkezli enerji şirketi Enron’un çöküşüne yol açan şey gibi kurumsal dolandırıcılık mıydı?

Eski Hazine Bakanı Larry Summers’a sorarsanız, Enron, doğrudan bir Ponzi şemasından çok FTX’e daha iyi bir benzetmedir.

Summers, bu ayın başlarında Bloomberg’e “Enron ile karşılaştırırdım” dedi. “Yalnızca mali hata değil, -kesinlikle raporlardan- dolandırıcılık esintileri de var. Bir şirketin tarihinde çok erken dönemde stadyum isimleri. Kimsenin nereden geldiğini tam olarak anlayamadığı büyük bir zenginlik patlaması.”

FTX’in nasıl çalıştığı hakkında bildiklerimiz

Martinez, FTX’in bir Ponzi planı olup olmadığı tartışmaya açık olabilir, ancak SBF, savcıların “fonların zimmete geçirilmesi”, “dolandırıcılık” ve hatta “açık bir Ponzi planı” olarak belirleyebileceği bir şeye de girmiş olabilir.

Örneğin, CoinDesk’e göre kripto fiyatları bu yılın başlarında düştüğü için SBF, ticaret şirketi Alameda Research’ü desteklemek için FTX müşteri fonlarından en az 4 milyar dolar kullandı. SBF, bunun ” kesinlikle doğru olmadığını ” ve kodlama bile bilmediğini söyleyerek FTX sistemlerine “arka kapı” uyguladığını reddediyor.

Ancak Çarşamba günü New York Times Dealbook Summit’te SBF, FTX’in çöküşüne şaşırdığını dile getirerek şunları söyledi: “Hiç dolandırıcılık yapmaya çalışmadım. Bir ay önce FTX’in geleceği beni heyecanlandırmıştı. Bunu gelişen, büyüyen bir iş olarak gördüm. Bu ay olanlar beni şok etti. Ve yeniden inşa ederken keşke farklı yapsaydım dediğim şeyler var.”

Ancak eski kripto milyarderi, “çok kötü etiketlenmiş bir muhasebe olayının” Alameda’nın tahmin ettiğinden “önemli ölçüde daha fazla kaldıraçlı” olmasını sağladığını itiraf etti.

FTX, tıpkı 2009’da tutuklanmasının ardından Bernie Madoff’un pazarlama koluna olan gibi, reklamlarıyla ilgili bir dava dalgasıyla karşı karşıya.

FTX, aralarında NFL yıldızı Tom Brady’nin de bulunduğu ünlüleri pahalı Super Bowl reklamları için işe aldı. Ve yatırımcılara 2018 sunumunda, müşterilere “risksiz yüksek getiri” ve “dezavantajı olmayan krediler” olarak tanımladığı şeyi teklif etti.

SBF ve FTX’teki ekibi de harcama yapmaktan çekinmedi. Firma, üst düzey yöneticiler için Bahamalar’daki mülklere 300 milyon dolar verdi, Jimmy Buffet’s MargaritaVille Bar’da 55.000 dolarlık bir fatura topladı ve Amazon paketlerini yöneticilere uçurmak için özel uçaklar kiraladı.

En parlak döneminde, Madoff ve meslektaşları da lüks bir hayat yaşadılar, multi-milyon dolarlık malikaneler ve lüks mücevherler, giysiler ve saatler satın aldılar – bunların bir kısmı tutuklanmasının ardından yatırımcılarına geri ödemek için müzayedeye çıkarıldı.

Son olarak, Financial Times’a göre, FTX’in ana uluslararası borsası, düşüşünden önce, yalnızca 900 milyon dolarlık varlıkla 9 milyar dolarlık geri ödenmemiş yükümlülüklere sahipti. Genellikle, toplam yükümlülükler ve toplam varlıklar bir bilançoda eşleşmelidir ve eşitsizlik, FTX’in çöküşünden önce derin bir çukurda olduğunu gösterir.

SBF, defterlerdeki yükümlülüklerin miktarını yanlış değerlendirdiğinde ısrar ederken, Enron’un çöküşünü de yöneten FTX’in yeni CEO’su John Ray III, FTX’in operasyonlarını “güvenilir finansal denetimlerin tamamen yokluğuyla” “kurumsal kontrollerin tamamen başarısızlığı” olarak nitelendirdi.”

“Sistem bütünlüğünden ödün verilmesinden ve yurtdışındaki hatalı düzenleyici gözetimden, kontrolün çok küçük bir grup deneyimsiz, bilgisiz ve potansiyel olarak tehlikeye atılmış bireylerin elinde toplanmasına kadar, bu durumun eşi benzeri yok” dedi.

SBF’nin FTX aracılığıyla bir saadet zinciri yürütüp yürütmediği, savcılar soruşturmalarını bitirene ve bir jüri açtıkları herhangi bir ceza davası hakkında karar verene kadar belirlenmeyecek. Ancak Vartanian, Kongre’nin kripto endüstrisine ilişkin daha sert düzenlemeleri bir an önce geçirmesi gerektiğini savundu.

“Bence Kongre, kripto işinin başkalarının parasını alıp kullandığını netleştirmek için yeni kurallar yazmalı ve bu, onun yasa altında bir mütevelli olduğu anlamına geliyor” dedi.

Eski FTX Kullanıcıları, Başarısız Kripto Değişiminin Bir Ponzi Şeması Olduğunu Söylüyor! Ponzi Şemaları Nasıl Çalışır?-Kaynak: fortune

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir