Ekonomi ve ParaHaberSeyahatYaşam

Erken Rezervasyon Yaptırmanın Otel Fiyatlarını Düşürmesi

Erken Rezervasyon Yaptırmanın Otel Fiyatlarını Düşürmesi yazımızda yaz tatiline çıkacak olan kişilerin erkenden tatillerini nerede yapacaklarını planlamaları ve otellerin erken rezervasyon avantajlarını yazdık.

Erken Rezervasyon Avantajı

Yaz tatilinde bu yıl özellikle yabancı turistlerde güzel bir hareketlenme beklenmektedir. Bazı oteller yaz tatili için şimdiden dolmuş durumdadır. Erken rezervasyon avantajı olan otellere turistler kayıtlarını yaptırarak otelleri doldurmaya başlamışlardır. Bu oteller dışında halen erken rezervasyon yapan turistik bölgelerde oteller bulunmaktadır. Yaz tatili yapmayı düşünen kişiler, ne kadar erken otellere başvuru yaparsalar, o kadar avantajlı fiyatlarla tatillerini yapacaklardır. Bazı oteller erken rezervasyon ile %45’e kadar indirimli fiyatlar ile tatil yapmanızı sağlamaktadır. Minimum fiyat avantajı ise %30’dur.

Erken rezervasyonsuz tatil yapanların çok ciddi paraları gözden çıkarması gerekiyor. Otellerde yer kalmaması ve doluluğun üst seviyelerde olması fiyatların sürekli olarak yükselmesine neden olmaktadır. Özellikle yabancı turistlerin ülkemizi ucuz ve güzel bulması neticesinde otellerde yer bırakmamaktadırlar. Mart sonu erken rezervasyonlar için son günler olarak görülmektedir.

Mersin'in Ekonomik Planları

Erken Rezervasyonda Yabancılara Avantaj Veriliyor

Turizm ülkemizin en büyük geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Yazları Ege ve Akdeniz Bölgelerinde oluşan turistik faaliyetler, bölgelerin ciddi ekonomisini yükseltmektedir. Bölge halkının bir çoğu da yabancı ve yerli turistler sayesinde ürünlerini satıp geçimlerini sağlamaktadır. Bölgelerde bulunan otellerin çalışmasında yabancı ve yerli turistler ciddi katkı sağlamaktadır. Oteller, turistlerin erken rezervasyon yaparken, yabancı ve yerli turist ayırımı yaptıkları görülmektedir. İki tarafında otellerin kazançlarını sağladıkları görülmektedir. Otellerin yabancı turiste pozitif ayırım yapmasına gerek yoktur. Kendi insanını ikinci planda tutan otellerin aklını başına alması gerekir. Otel fiyatlarının her iki gruba da aynı verilmesi gerekir. Yabancıya daha az, yerliye daha fazla ücret mantığı yanlıştır. Erken rezervasyon kampanyası herkes için eşit olmalıdır.

Uluslararası Medya Forumunun İkincisi Antalya

Otellerde Sunulan Her Şey Dahil Sisteminin Bölge Ekonomisine Zararı

Otellerin her şey dahil sistemini kullanması, bölge ekonomisi için zararlı olmaktadır. Turist otelini her şey dahil kapsamında tuttuğu için yemesini ve içmesini otel içinde yapmaktadır. Tüm harcaması otelde kalıyor ve gitmiş olduğu şehre pek bir katkısı olmuyor. Her şey dahil sistemi ülkemizde daha çok görülmektedir. Yurt dışında her şey dahil sisteminin zararlı olduğu görülmüş ve yarım pansiyonlu sistemler kullanılmaktadır. Her şey dahil sisteminde de dışarıya götürülen turistler sadece anlaşmalı yerlere götürülmektedir. Bu nedenle de diğer insanlara bir katkıları olmamaktadır. Turistler istedikleri gibi bir rahat harcama yapamamaktadır. Turistik bölge halkınında yabancı turistlere değerinden fazla ücretlerle ürün ve hizmet satması, onları ülkemizden soğutmuştur. Bu nedenle de her şey dahil sistemi onlar için cazip gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir