HaberSağlıkYaşam

Erkek Üremesini Olumsuz Etkileyen Faktörler

Erkek Üremesini Olumsuz Etkileyen Faktörler yazımızda son yıllarda erkeklerin yaşamış olduğu üreme problemlerinin nedenlerini ve çözümlerini yazdık.

Erkek Üremesini Olumsuz Etkileyen Faktörler-Dar Giyinme ve Sıcaklık Etkisi

Erkeklerin dar iç giyimde testislerinin vücuda daha yakın olması hava dolaşımını azaltmaktadır. Ayrıca testislerin ısısını arttırmaktadır. Testisler sıcağı sevmez ve ideal ısısı 35 derecedir bu yüzden testisler vücuttan dışarıda tutulmaktadır. Tüm dar olan kıyafetlerden uzak durun. Ayrıca aşırı sıcaklardan da uzak durulması gerekir.

Kanama Durdurucular-Kanser Tedavisi-doktor

Kanser Tedavisi Görme

Kansere yakalanan erkekler kanser tedavisine bağlı olarak sperm üretiminde sorun yaşayabilir. Kemoterapi ve radyoterapi’den spermler kötü şekilde etkilenmektedir.

Amerikanın Çevirdiği Beslenme Oyunu-Diyabet

Hastalıklara Bağlı Kalite Düşüklüğü

Kalp damar hastalıkları kan dolaşımını etkileyerek cinsel bozukluğa sebebiyet verebilir. Kontrolsüz diyabet hastalığı iktidarsızlığa neden olabilmektedir. Sperm kalitesini de düşürmektedir. Diyabetin kontrol altına alınması erkeği eski sağlığına kavuşturacaktır.

Kolesterol İlaçları

İlaç Kullanımı

Bazı ilaçlar erkeklerde cinselliği olumsuz etkileyebilir. İlaçların yan etkisi olarak sperm kalitesinin düşüklüğü oluşabilmektedir. Tansiyonu düşürmek için kullanılan ilaçlar spermin yumurtayı dölleme kapasitesini düşürebilmektedir. Bu tür durumlarda doktorunuza başvurarak başka ilaçlar veya alternatif çözümler bulabilirsiniz.

Erkek Üremesini Olumsuz Etkileyen Faktörler-Varikosel

Varikosel Olma

Varikosel, testislerin etrafındaki toplar damarların normalden fazla genişlemesi durumudur. Skrotumdaki ısı artışına neden olarak erkeğin kısır kalmasına neden olur. Erkeklerde oluşma sıklığı %15 kadardır. Varikoseli olan erkeklerin yarısına yakını kısırlıkla uğraşmak zorunda kalmaktadır.

Erkek Üremesini Olumsuz Etkileyen

Uzun Süre Bisiklet Kullanımı

Uzun süre bisiklet kullanmakta üreme organına giden sinir ve damarların baskı altında kalmasına neden olur bu da üremede problemler oluşturabilir. Bisiklet selesinin yumuşak seçilmesi alınabilecek önlemlerdendir. Ayakta bisiklet sürmekte bu tür problemleri ortadan kaldıracaktır.

Büyüyen Obezite Sorunu Hakkında

Obezlik

Obez kişiler, fazla kiloları nedeniyle kısır olabilmektedir. Sağlıksız yemekler kısırlığa neden olmaktadır. Erkekler için fazladan alınan her 10 kilo, üreme kapasitesinin %10 düşmesi anlamına gelmektedir. Yağ dokusundaki artış tüm vücudu bozduğu gibi hormonları da bozmaktadır. Sağlıklı yemek yeme ve düzenli spor yapma bu tür riskleri ortadan kaldıracaktır.

Kalp ve Damar Hastalıklarını

Sigara ve Alkol Kullanımı

Sigara tüm vücuda zarar verdiği gibi iktidarsızlık ve kısırlığa da neden olmaktadır. Alkol de aynı şekilde kısırlığa neden olmaktadır. Sigaranın içeriğini sigaranın mental sağlığa zararları yazımızdan okuyabilirsiniz. Sigara ve alkol kullanımı sperm kalitesini düşürmektedir.

Erkek Üremesini Olumsuz Etkileyen Faktörler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir