SağlıkYaşam

Erkek Çocuğuna Sünnet Ne Zaman Yaptırılmalı?

Erkek Çocuğuna Sünnet Ne Zaman Yaptırılmalı? yazımızda erkekliğe adım atacak çocukların sünnetinin en uygun zamanını, çocuğun psikolojik olarak sünnete hazırlamanın önemini, uzman olmayan kişilerin yaptığı sünnetlerin olumsuzluklarını ve yeni doğan bebeklerin sünnetini yazdık.

Erkek Çocuğuna Sünnet Yapılma Zamanı ve Uygun Ortamı

Sünnet erkek çocuk doğduktan sonra eğer cinsel organda bir kusur yoksa ve normalse yaptırılmasında bir sıkıntı yoktur. Tavsiye edilen yaş ise 1 yaş olarak gösterilmektedir. 2-5 arası yaşlarında da yapılabilmektedir fakat bu yaşlarda erkek cinselliği yavaş yavaş anlamaya başladığı için sünnet işleminde her hangi bir terslik durumunda çocuk psikolojik olarak yıkılma yaşayabilir. Bu psikoloji tüm hayatını etkileyebilir. Sünnetin uzman doktorlar tarafından hastane ortamında yapılması gerekir. Penisin anatomisini bilen ve cerrahi uygulamalarda uzman olan doktorlar tarafından yapılması gerekir. Cerrahi yöntemleri iyi bilmesi ve işinin uzmanı olması sağlıklı bir sünnet işlemi için önemlidir. Sünnet, cerrahi bir işlem olduğu için çocuğun ailesi bu işin önemini kavraması gerekir.

Erkek Çocuğuna Sünnet

Hastane Ortamında ve Uzman Doktorlardan Başkasına Sünneti Yaptırmanın Getirdiği Olumsuz Durumlar

Penisin üzerindeki bölge yanlışlıkla kesilebilmektedir. Sağlıksız şartlarda, ameliyat ortamı dışında yapılan kesimlerde, çocukların çok hareket ettiğin durumlar sünneti yapan kişi bu durumdan rahatsız olarak yanlış yerleri kesebilmektedir. Sünnet yapılırken penisin yarısı veya tamamı kesilebilmektedir. Cildi kesilebilmektedir, idrar kanalı kesilebilmektedir. Çocuk, steril bir ortam olmadığı için aletlerden enfeksiyon kapabilmektedir. Bu enfeksiyon nedeniyle çocuk kangren olup tüm penisini kaybedebilmektedir. Bu durum ileride ki tüm cinsel yaşamını olumsuz etkiler. Mutlaka uzmanlar tarafından yapılması gerekir.

Erkek Çocuğuna Sünnet

Erkek Çocuğuna Sünnet-Psikolojik Olarak Hazırlama

1 yaş civarı çocuğa yapılan sünnette yara iyileşmesi ve çocuğun psikolojisi iyi olmaktadır. Eğer 1 yaş kaçırıldıysa 6 yaşından sonra çocuğa sünnet ile alakalı bilgiler verilerek onu sünnete hazırlamak gerekir. Cinselliğin ne olduğu ve penisine bir şey yapılmayacağı çocuğa aktarılmalıdır. Anne ve babasına güvenen çocuk bu durumu anlayabilecek yaşa gelmiştir. Cinsel organının daha sağlıklı olacağı gibi bilgilerde çocuğa verilmelidir.

Erkek Çocuğuna Sünnet

Yeni Doğan Sünneti

Yeni doğan bebeklerde sünnet yapılırken penisin genel sağlık kontrolünden geçmesi gerekir. Genital periyodik muayene yapıldıktan sonra sünnet yapılması gerekir. Penis anatomisi normal ise sünnet yapılır yoksa tedavi edilerek daha sonra sünnet işlemi yapılır. Sünnetin çocuğunuzun tüm hayatını etkileyeceğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir