İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Enstitü İstanbul İSMEK 2021-2022 Eğitim Dönemi Başladı! Kayıtlar Başladı

Enstitü İstanbul İSMEK 2021-2022 Eğitim Dönemi Başladı! Kayıtlar Başladı

Enstitü İstanbul İSMEK 2021-2022

Enstitü İstanbul İSMEK 2021-2022 Eğitim Dönemi Başladı! Kayıtlar Başladı

Enstitü İstanbul İSMEK 2021-2022 Eğitim Dönemi

İSMEK, 2021-2022 eğitim dönemine yepyeni bir vizyon ve yepyeni bir yüzle merhaba diyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSMEK’in yenilenen vizyonunu, “İSMEK Yeni Dönem Tanıtım Toplantısı”nda kamuoyuyla paylaştı.

Başkan İmamoğlu, “Yaşam boyu eğitime kazandırdığı çağdaş bakış, eğitim ile üretimi bütünleştiren yeni yaklaşımıyla İSMEK, yeni döneme, adının önüne ‘Enstitü İstanbul’u ekleyerek başlıyor.” diye konuştu. Konuşmasında, İSMEK’in dönüşüm sürecinde atılan adımları tek tek sıralayan Başkan İmamoğlu, İSMEK’in yeni dönem hedeflerini de anlattı.

2021-2022 eğitim dönemine, yepyeni bir vizyonla ve yepyeni bir yüzle başlıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSMEK’in yenilenen vizyonunu, “İSMEK Yeni Dönem Tanıtım Toplantısı”nda açıkladı. Beyoğlu’ndaki Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan İmamoğlu, ilk olarak, “Eğitim alanında önemli bir değişimi beraberce gerçekleştirmek adına yapacağımız bir toplantıya katılıyorsunuz. Keyifli bir dönüşümü hep birlikte başlatıyoruz.” sözleriyle, dönüşümden duyduğu mutluluğu dile getirdi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 90’lı yılların şartları ve ihtiyaçları çerçevesinde “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları” olarak hayata geçirilen İSMEK’in, bugün yeni bir döneme başladığını belirtti. Geçmişten günümüze İSMEK’e emeği geçen herkese teşekkürü de unutmayan Başkan İmamoğlu, İSMEK’in yeni döneme, yepyeni bir vizyon ve anlayışla, yeni bir yüzle başladığının altını çizdi. İSMEK’in yeniden yapılanma yolunda bugün çok önemli bir adım attığını vurgulayarak, İSMEK’in, ‘Sanat ve Meslek Kursları’ çerçevesini aşarak, yoluna, örnek bir yaygın eğitim kurumu olma vizyonuyla devam ettiğini belirtti. Başkan, “Yaşam boyu eğitime kazandırdığı çağdaş bakış, eğitimle üretimi bütünleştiren yeni yaklaşımıyla İSMEK, yeni döneme, adının önüne ‘Enstitü İstanbul’u ekleyerek başlıyor.” şeklinde konuştu.

DEĞİŞİME VE DÖNÜŞÜME AYAK UYDURDUK

Dijital değişim ve dönüşümün hayatımızı yeniden şekillendirdiği bir dönemden geçtiğimize değinen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, koşulların, pek çok alanda olduğu gibi eğitim ve iş hayatında da değişime ihtiyaç doğurduğuna vurgu yaptı. Başkan İmamoğlu, İSMEK’in, gerçek bir enstitüye dönüşmesinin, kendini yenileyip güncellemesinin de bu dönemde bir zorunluluk olduğunu şu sözlerle dile getirdi; “Yaşamakta olduğumuz Kovid-19 salgını da dijitalleşmeyi hızlandırıp yaygınlaştırırken, hayat düzenimizde ve mesleklerin niteliklerinde önemli değişimlere yol açtı. Yeni meslekler ortaya çıktı. Mevcut meslekler değişim geçirmeye başladı. Bazı meslek kollarında, salgın öncesinden çok daha yoğun bir iş gücü ihtiyacı ortaya çıktı. Elbette İBB olarak bütün bu değişim ve dönüşümlere kayıtsız kalamazdık.”

HEDEF, DAHA ADİL BİR İSTANBUL

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İSMEK Yeni Dönem Tanıtım Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, pandemi süreciyle birlikte eğitime ulaşmanın daha da zorlaştığını ifade etti. İstanbul Planlama Ajansı’nın ‘2050 Vizyonu’ raporunda belirtildiği üzere İstanbul’da yoksul haneler aylık gelirlerinin yarısından fazlasını, gıda ve barınmaya harcamak zorunda olduğunu, koşulları daha iyi hanelerin, daha yüksek oranda eğitime ve kültüre harcayabildiklerini vurguladı. Başkan İmamoğlu, “Ne yazık ki, yoksul hanelerin eğitime bütçe ayırmakta güçlük çekmesi, derin bir eşitsizliği de üretiyor ve besliyor. Bu eşitsizlikle mücadele edebilmek, İstanbul’u adil bir kent yapabilmek bizim çok önemli bir hedefimiz. Başta gençler olmak üzere, yoksul hanelerde yaşayan bireylerin mesleki gelişim ve mesleki uzmanlık eğitim ihtiyaçlarının karşılanması bizim için çok değerli. Hem o bireyler ve aileler için değerli hem de İstanbul ekonomisi için önemli” diye konuştu.

“ÇAĞDAŞ VİZYONUN ADI; ENSTİTÜ İSTANBUL İSMEK”

İstanbul’da yaşayan herkesin adil ve eşit fırsatlara sahip olmasını istediklerini ifade eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte meslek sahibi olmayan kimsenin kalmamasını istediklerine vurgu yaptı. Başkan İmamoğlu, ‘Enstitü İstanbul’un, İSMEK’in, yoluna çok daha güçlü, yaygın, verimli ve etkili bir eğitim kurumu olma vizyonuyla devam etme kararlılığının ifadesi olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi; “Yeni adıyla ‘Enstitü İstanbul İSMEK’, yaşam boyu eğitime kazandırdığımız çağdaş vizyonun, eğitimle üretimi bütünleştiren yeni yaklaşımın güçlü ifadesidir. ‘Enstitü İstanbul İSMEK’, daha çok mesleki eğitim, daha iyi yetişmiş uzmanlar ve daha çok istihdamın adı olacak” şeklinde konuştu.

İSMEK’İN DÖNÜŞÜM SÜRECİNDEKİ 10 ÖNEMLİ ADIM

Başkan İmamoğlu, yaptığı konuşmada, İSMEK’in dönüşüm sürecinde atılan adımları tek tek sıraladı. Başkan, 10 maddelik değişim ve dönüşüm adımlarını şöyle anlattı;
– “Pandemide, ‘İSMEK Uzaktan Eğitim Merkezi’nin eğitim kapsamını da genişlettik. Türkiye’nin en büyük çevrim içi öğrenme alanlarından birini hayata geçirdik.
– Yüz yüze eğitime hazırlanırken, eğitimlerin sağlıklı ve güvenli ortamlarda sürdürülebilmesi için, tüm binalarımızı elden geçirdik. Her bir binamızı daha sağlıklı, güvenli ve eğitime uygun hale getirdik.
– Uzmanların görüşleri doğrultusunda, eğitim programlarını 4 temel kategori altında yeniden yapılandırdık.
– Eğitim içeriklerini; yeni nesil iş kolları, teknoloji ve dijital süreçlere uygun ve buna yönelik mesleki alanlarla zenginleştirdik.

– Var olan eğitimleri, “yetişkin öğrenme ilke ve yöntemlerine” göre tasarım sürecinden geçirdik. Programlarımız, artık çok daha nitelikli ve daha güncel hale geldi.
– Bilişim teknolojilerinden kişisel gelişime, sahne ve gösteri sanatlarından gastronomi ve mutfak sanatlarına kadar pek çok alanda, yeni eğitim alanlarını programlarımıza dahil ettik.
– “İstihdama destek odaklı mesleki eğitim” yaklaşımıyla mesleki eğitimi güncelledik; çeşitli sektörlerin ihtiyaçlarına uyumlu hale getirdik.
– Bölgesel İstihdam Ofislerimizle (BİO) iş birliği içinde, eğitimler sonrasındaki istihdam fırsatlarını artırmaya dönük bir yapılanmaya geçtik.

– Meslek edinme, bireysel gelişim, beceri geliştirme gibi amaçların yanına, yurttaşlarımızın kent kültürü ve metropolde yaşama konusunda çok daha donanımlı hale gelmelerini sağlama hedefini de koyduk. Bu doğrultuda yeni eğitim programları geliştirdik.
– Yeni trend tasarımı ve güncel yazılım teknolojisiyle geliştirilen yeni web sitemizle de İstanbullulara kullanıcı dostu, değerli bir güncel deneyim kazandırıyoruz.”

UZAKTAN EĞİTİMLE, OLMAZ DENİLENİ OLDURDUK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, atılan tüm adımların ‘Enstitü İstanbul İSMEK’in geçirdiği büyük dönüşümün temellerini oluşturduğunu söylediği konuşmasında, kurumun yeni logosunu da kamuoyuyla paylaştı. Yeni logonun, İBB’nin, tarihi logosundan ilhamla tasarlandığını söyleyen Başkan İmamoğlu, İstanbul’un yedi tepesini simgeleyen bu yedi üçgenin, İSMEK’in yeni vizyonunu temsil ettiğini vurguladı. 
Konuşmasında Enstitü İstanbul İSMEK’in, Türkiye’nin en büyük çevrimiçi öğrenme alanlarından birini olacağına değinen İmamoğlu şöyle konuştu; “Uzaktan Eğitim Merkezimiz aracılığıyla, yüz binlerce İstanbulluya eğitim vererek, bu alanda önemli bir seçenek haline geldik. ‘Uzaktan eğitimle olmaz’ denen eğitim programlarını başarıyla hayata geçirerek, uzaktan eğitim sürecinde ezber bozduğumuzu belirtmek isterim. Örneğin, müzik, makine-dikiş, el sanatları eğitimlerini, uzaktan eğitim yoluyla ve gayet başarıyla gerçekleştirdik. Bu yolla ulaştığımız kişilerin % 68’i kadınlardan, % 54’ü 20-30 yaş arası gençlerden oluşuyor. Uzaktan eğitimlerimizden yararlananların % 48’inin ise lisans mezunu olması dikkat çekici.”

4 DALDA, 22 ALANDA PEK ÇOK EĞİTİM SEÇENEĞİ

Konuşmasında, “Yeni iş arayışında olan vatandaşlarımızın da uzaktan eğitimde Enstitü İstanbul İSMEK’i daha çok tercih ettiğini görüyor ve istihdam hedefli olan uzaktan eğitim programlarımızın sayısını arttırıyoruz” diyen Başkan Ekrem İmamoğlu, eğitim programlarının, akademisyenlerin görüşleri doğrultusunda, 4 temel kategoride yapılandırıldığını dile getirdi. Başkan, bu 4 temel kategoriyi; “Mesleki Eğitimler”, “Kişisel Gelişim”, “Güzel Sanatlar” ile “El Sanatları ve Zanaat” şeklinde sıralayarak, 4 dalda, 22 alanda pek çok yeni eğitim programını bu yıl içinde İstanbullulara ulaştırmayı hedeflediklerini vurguladı.

ADALAR’DA KADINLARIMIZ ADA BALI YETİŞTİRECEK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen tanıtım toplantısındaki konuşmasında, İstihdama Dayalı Sosyal Kalkınma Projeleri ile İstanbul’da yaşayan dezavantajlı grupların iş gücüne katılmasına yönelik de çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Başkan İmamoğlu, bu konuyla ilgili, “Arıcılık Alanında Kadın Üreticiler Yetiştirme” projesi örneğini verdi. “Adalar ilçesinde, yakın zamanda hayata geçirmeyi planladığımız ‘Arıcılık Alanında Kadın Üreticiler Yetiştirme’ projesi, bu çalışmalarımızdan biri. Projeyle, Adalar ilçesinde, arıcılık alanında kadın istihdamı ile bölgenin florasına uygun arılarla, ‘Ada balı’ üretimi gerçekleştirmeyi ve üretilen arı ürünlerini markalaştırmayı hedefliyoruz. Enstitü İstanbul İSMEK öncülüğünde gerçekleşecek projede kadın katılımcılar başta bal olmak üzere katılımcılarımız, çeşitli arı ürünleri üreterek, doğrudan ürün satışı yapabilecekler. Bu şekilde, Enstitü İstanbul İSMEK’ten eğitim alan İstanbullular, düzenli bir gelir elde etme fırsatına kavuşmuş olacaklar.” diye konuştu.

Z KUŞAĞI DA BİZİM İÇİN ÖNEMLİ – Enstitü İstanbul İSMEK

Yeni anlayışı, yeni vizyonuyla, tamamlayıcı meslek eğitimi deyince gençlerin aklına Enstitü İstanbul İSMEK’in geleceğini söyleyen Başkan İmamoğlu, Z kuşağını da çok önemsediklerini vurguladı. “Z kuşağının dinamiklerini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, eğitim ve hizmet politikamızı güncelledik. Özellikle Z kuşağı dediğimiz o kuşağın içerisinde, ne yazık ki yüz binlerce gencimizin ne yeterli eğitim aldığını ne de ne yazık ki meslek sahibi olmadığını görüyoruz.” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti; “Amacımız; Enstitü İstanbul İSMEK’i, tamamlayıcı mesleki eğitim konusunda, Z kuşağı başta olmak üzere, tüm gençlerin aklına gelen ilk kurum haline getirmek. Bütün bu çalışmalarla Enstitü İstanbul İSMEK, yetişkin eğitimi alanında hem Türkiye’de hem de uluslararası boyutta örnek gösterilen çağdaş bir kurum haline gelmiş olacak.”

Enstitü İstanbul İSMEK’in tanıtım toplantısında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sözlerine şöyle son verdi; “Şimdi önümüzde çok daha büyük başarılarla dolu bir yol var. Yeni yüz, yeni yaklaşım ve yeni vizyonumuzla bu yolda çok daha hızlı ve kararlı bir kurum ve ekip var. Emeği geçen, eğitimlerimize hayat veren herkese teşekkürler. Değişen, dönüşen ve İstanbul’un yarınlarına uygun hale gelen Enstitü İstanbul İSMEK, hayırlı, uğurlu olsun.”

Kursa kayıt olmak için kursiyer.ibb.istanbul adresine tıklayın.

Enstitü İstanbul İSMEK 2021-2022 Eğitim Dönemi Başladı! Kayıtlar Başladı-Kaynak: enstitu.ibb.istanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir