VAZİFE MALÜLÜ KARTI

Engelli Kartı Nasıl Alınır?

Haber Nasıl Yapılır Yaşam

Engelli Kartı Nasıl Alınır? yazımızda ücretsiz istanbulkartlardan olan, Toplu ulaşımda uygulanan, ücretsiz tarifeyi kullanmaya hak kazanmış kişilere verilen kartın özelliklerini yazdık.

Engelli Kartı

% 40 ve üstünde bir oranda Engelli Sağlık Kurulu Raporu aslı ya da T.C Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın engelliler için düzenlediği Kimlik Kartının aslı, 1 Adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) vesikalık fotoğrafınız ve Nüfus Cüzdan Aslı ile birlikte engelli kartına başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayrıca engelli raporunda ağır engelli kısmında evet yazan ve %50 engel oranı olan vatandaşlarımız kendileriyle birlikte yanında bir kişiyi de ücretsiz taşıyacak olan refakatli karttan yararlanabilirler.

İstanbulkart ücretini Başvuru Merkezi’ne geldiğinizde nakit olarak ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

NOT: Sağlık Kurulu Raporu 30 Mart 2013 tarih ve 28603 sayılı resmi gazetede yayımlanan “Engelli Ölçütü, Sınıflandırılması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümleri doğrultusunda düzenlenmiş olmalıdır.

Kart Ücreti

İlk defa Engelli Kartı alıyorsanız ücreti 10 TL’dir.

Nerelerde Kullanılır?

Ücretsiz kartın geçmediği ulaşım operatörlerinde ve hatlarda; kartınızdaki normal bakiyeniz ile kullanabilirsiniz.

*Ücretsiz kartın geçmediği ulaşım operatörler;

139 HAREM-ŞİLE
139A HAREM-ŞİLE-AĞVA
145M YEŞİLKENT-BEYKENT-TAKSİM
145T BEYLİKDÜZÜ-TAKSİM(ÇİFT KATLI)
16D KADIKÖY-PENDİK
202 ÜSTBOSTANCI-TAKSİM
251 PENDİK-ŞİŞLİ
252 KARTAL-ŞİŞLİ
253 BATI ATAŞEHİR-TAKSİM
256 Y.TEPE ÜNV.- ATAŞEHİR- TAKSİM
36L MESCİDİ SELAM – BEŞİKTAŞ
76D HOSDERE KAVSAGI / ESENKENT – TAKSIM
76E BOGAZKOY-BAHÇEŞEHİR-TAKSİM
76T ISPARTAKULE BİZİMEVLER-TAKSİM
79T KAYABAŞI KİPTAŞ-TAKSİM
E-57 ESENKENT BAHÇEŞEHİR – BAKIRKÖY
E-58 ESENKENT BAHÇEŞEHİR – MECİDİYEKÖY

*Bilgiler 16.03.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Kayıp ve Arıza Durumlarında Ne Yapılabilir?

Ücretsiz Kartınızı kaybetmeniz/çaldırmanız durumunda ALO 153’ü arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Daha sonra Nüfus cüzdanınız ve 1 adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) bir vesikalık fotoğrafınız ile birlikte size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezine Başvurabilirsiniz. Kart kapatma işlemini gerçekleştirmediğiniz takdirde ve kartınızın bir başkası tarafından kullanılması halinde usulsüz kullanım cezası ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ücretsiz Kartınızın kullanıcı hatası sonucu bozulması nüfus Cüzdanınız, 1 adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) bir vesikalık fotoğrafınız ve arızalı kartınız ile birlikte size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne başvurarak kartınızı yenileyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.