Engelli Kartı Nasıl Alınır?

Engelli Kartı Nasıl Alınır? yazımızda ücretsiz istanbulkartlardan olan, Toplu ulaşımda uygulanan, ücretsiz tarifeyi kullanmaya hak kazanmış kişilere verilen kartın özelliklerini yazdık.

Engelli Kartı

% 40 ve üstünde bir oranda Engelli Sağlık Kurulu Raporu aslı ya da T.C Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın engelliler için düzenlediği Kimlik Kartının aslı, 1 Adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) vesikalık fotoğrafınız ve Nüfus Cüzdan Aslı ile birlikte engelli kartına başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayrıca engelli raporunda ağır engelli kısmında evet yazan ve %50 engel oranı olan vatandaşlarımız kendileriyle birlikte yanında bir kişiyi de ücretsiz taşıyacak olan refakatli karttan yararlanabilirler.

İstanbulkart ücretini Başvuru Merkezi’ne geldiğinizde nakit olarak ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

NOT: Sağlık Kurulu Raporu 30 Mart 2013 tarih ve 28603 sayılı resmi gazetede yayımlanan “Engelli Ölçütü, Sınıflandırılması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümleri doğrultusunda düzenlenmiş olmalıdır.

Kart Ücreti

İlk defa Engelli Kartı alıyorsanız ücreti 10 TL’dir.

Nerelerde Kullanılır?

Ücretsiz kartın geçmediği ulaşım operatörlerinde ve hatlarda; kartınızdaki normal bakiyeniz ile kullanabilirsiniz.

*Ücretsiz kartın geçmediği ulaşım operatörler;

139HAREM-ŞİLE
139AHAREM-ŞİLE-AĞVA
145MYEŞİLKENT-BEYKENT-TAKSİM
145TBEYLİKDÜZÜ-TAKSİM(ÇİFT KATLI)
16DKADIKÖY-PENDİK
202ÜSTBOSTANCI-TAKSİM
251PENDİK-ŞİŞLİ
252KARTAL-ŞİŞLİ
253BATI ATAŞEHİR-TAKSİM
256Y.TEPE ÜNV.- ATAŞEHİR- TAKSİM
36LMESCİDİ SELAM – BEŞİKTAŞ
76DHOSDERE KAVSAGI / ESENKENT – TAKSIM
76EBOGAZKOY-BAHÇEŞEHİR-TAKSİM
76TISPARTAKULE BİZİMEVLER-TAKSİM
79TKAYABAŞI KİPTAŞ-TAKSİM
E-57ESENKENT BAHÇEŞEHİR – BAKIRKÖY
E-58ESENKENT BAHÇEŞEHİR – MECİDİYEKÖY

*Bilgiler 16.03.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Kayıp ve Arıza Durumlarında Ne Yapılabilir?

Ücretsiz Kartınızı kaybetmeniz/çaldırmanız durumunda ALO 153’ü arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Daha sonra Nüfus cüzdanınız ve 1 adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) bir vesikalık fotoğrafınız ile birlikte size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezine Başvurabilirsiniz. Kart kapatma işlemini gerçekleştirmediğiniz takdirde ve kartınızın bir başkası tarafından kullanılması halinde usulsüz kullanım cezası ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ücretsiz Kartınızın kullanıcı hatası sonucu bozulması nüfus Cüzdanınız, 1 adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) bir vesikalık fotoğrafınız ve arızalı kartınız ile birlikte size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne başvurarak kartınızı yenileyebilirsiniz.

Yorum yapın