İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Enflasyon Avrupa’da Yüzde 10,7 ile Yeni Rekor Kırdı, Ekonomiyi Yavaşlattı

Enflasyon Avrupa’da Yüzde 10,7 ile Yeni Rekor Kırdı, Ekonomiyi Yavaşlattı

Enflasyon Avrupa'da Yüzde 10,7 Almanya

Enflasyon Avrupa‘da Yüzde 10,7 ile Yeni Rekor Kırdı, Ekonomiyi Yavaşlattı

Enflasyon Avrupa’da Yüzde 10,7 ile Yeni Rekor Kırdı

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı nedeniyle doğal gaz ve elektrik fiyatlarının kontrolden çıkmasıyla alevlenen, euro para birimini kullanan 19 ülkede enflasyon yeni bir rekor kırdı. Ekonomik büyüme, büyük ölçüde Avrupalıların harcama kabiliyetini azaltan bu yüksek fiyatların bir sonucu olarak, ekonomistlerin yaklaşan bir durgunluktan korktuğu şeyin önünde yavaşladı.

Avrupa Birliği istatistik kurumu Eurostat Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yıllık enflasyonun Ekim ayında %10,7‘ye ulaştığını bildirdi. Bu, Ekim’deki %9,9‘dan ve 1997’de avro bölgesi için istatistiklerin derlenmeye başlamasından bu yana en yüksek seviyede.

Rusya’nın boru hattı tedarikini savaştan öncekine göre bir damla kadar azaltarak Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından doğal gaz fiyatları fırladı. Avrupa, elektrik üretmeye ve evleri ısıtmaya devam etmek için ABD ve Katar‘dan gemilerle gelen pahalı sıvılaştırılmış gaz sevkiyatlarına başvurmak zorunda kaldı.

Sıvı gaz, kış için depoyu doldurmayı başarsa da, yüksek fiyatlar çelik veya gübre gibi bazı endüstriyel ürünleri pahalı veya basitçe kârsız hale getirdi. Yakıt ve elektrik faturaları için daha fazla gelir ödemeye gittiğinden, tüketici harcama gücü mağazalarda ve başka yerlerde boşaltıldı.

Kısa vadeli alımlar için doğal gaz fiyatları son zamanlarda hafifledi, ancak önümüzdeki aylarda piyasalarda yüksek kalmaya devam ediyor, bu da maliyetli enerjinin ekonomi üzerinde kalıcı bir sürüklenme olabileceğini gösteriyor. Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan profesyonel tahmin anketi, gelecek yıl için enflasyon beklentilerinin %3,6’dan %5,8’e yükseldiğini gösterdi.

Enflasyon Sepeti

Enflasyon salgını uluslararası bir fenomen haline geldi ve ABD’de de fiyat artışlarını yaklaşık 40 yılın en yüksek seviyelerine ulaştırdı.

Eurostat rakamları, gıda, alkol ve tütün fiyatlarının %13,1 oranında artarak enerji fiyatlarına giderek artan bir şekilde katıldığını, enerji fiyatlarının ise %41,9 gibi astronomik bir oranda arttığını gösterdi.

COVID-19 pandemisinden toparlanan ekonomi, Temmuz-Eylül çeyreğinde %0,2 büyüme gösterdi ve ikinci çeyrekteki %0,8’den yavaşladı. Ekonomistler önemli bir nedenin yüksek fiyatlar olduğunu söylüyor ve birçoğu ekonominin bu yılın son aylarında ve gelecek yılın ilk yarısında küçüleceğini tahmin ediyor.

Daha yüksek enflasyon, ekonomide bir sarsıntı zinciri gönderdi.

Avrupa Merkez Bankası’nın 27 Ekim ve 8 Eylül’deki toplantılarında üç çeyrek puanlık iki artışla tarihinin en hızlı faiz artırımına gitmesine neden oldu. Bu, şirketler ve hükümetler için piyasa borçlanma maliyetlerini yükseltti ve enflasyona karşı savaşın büyümeye zarar vereceğine dair endişeleri artırdı.

Bu arada, hükümetler için daha yüksek tahvil piyasası maliyetleri, İtalya gibi ağır borçlu Euro bölgesi ülkeleri için bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Enflasyon Avrupa’da Yüzde 10,7 ile Yeni Rekor Kırdı, Ekonomiyi Yavaşlattı-Kaynak: ap.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir